Trwa ładowanie...
d1xz99a

Wzrost produkcji przemysłowej we wrześniu o ok. 10 proc. rdr - Piątkowska, MG

17.09. Warszawa (PAP) - Wzrost produkcji przemysłowej we wrześniu wyniesie ok. 10 proc. rdr wobec wzrostu o 13,5 proc. w sierpniu, w całym III kwartale produkcja wzrośnie o 12...

Share
d1xz99a

17.09. Warszawa (PAP) - Wzrost produkcji przemysłowej we wrześniu wyniesie ok. 10 proc. rdr wobec wzrostu o 13,5 proc. w sierpniu, w całym III kwartale produkcja wzrośnie o 12 proc. - oceniła w rozmowie z PAP Aneta Piątkowska, dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki. Jej zdaniem sierpniowe dane z sektora przemysłowego pozwalają oczekiwać, że wzrost PKB w III kwartale przekroczy rdr 3 proc.

"Wpływ na przyspieszenie rocznego tempa wzrostu produkcji miał jeden dzień roboczy więcej w sierpniu br. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2009 roku" - powiedziała PAP Piątkowska.

Według wstępnego szacunku GUS produkcja sprzedana przemysłu w sierpniu była wyższa o 13,5 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca 2009 roku, wobec wzrostu o 10,5 proc., po korekcie, w lipcu.

d1xz99a

"Dane pozwalają oceniać, iż w trzecim kwartale kontynuowane jest ożywienie w sektorze przemysłowym. We wrześniu tempo wzrostu produkcji sprzedanej powinno być zbliżone do 10 proc. Wciąż o wysokiej dynamice sprzedaży decydują działy produkujące na eksport. Jednakże napływające dane dotyczące kondycji i najbliższych perspektyw gospodarki europejskiej, w szczególności niemieckiej, sugerują osłabienie tego czynnika. W naszej ocenie czynnik ten nie powinien znacząco wpłynąć na dynamikę produkcji w naszym kraju do końca bieżącego roku" - uważa dyrektor departamentu w resorcie gospodarki.

"Podtrzymujemy prognozę wzrostu produkcji przemysłowej w trzecim kwartale o 12 proc." - dodała.

"Zgodne z oczekiwaniami dane dotyczące produkcji sprzedanej przemysłu w sierpniu pozwalają na podtrzymanie korzystnej oceny tempa wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale. Dynamika PKB powinna być zbliżona do notowanej w pierwszej połowie roku, przekraczając 3 proc." - podkreśliła.

Piątkowska zwraca uwagę, że w sierpniu znacząco przyspieszyła sprzedaż produkcji budowlano montażowej i była wyższa o 8,5 proc. rdr, jej zdaniem w całym 2010 roku można oczekiwać, że sektor budowlany zanotuje niewielki wzrost rok do roku.

d1xz99a

"W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. produkcja była o 3,4 proc. niższa niż w analogicznym okresie ub.r. Znaczące wahania dynamiki produkcji budowlano-montażowej w bieżącym roku, utrudniają prognozowanie tego wskaźnika. W naszej ocenie w ostatnich czterech miesiącach roku wzrost sprzedaży budownictwa powinien być zbliżony do 7 proc. Co pozwoli na nieznaczny wzrost sektora w całym 2010 roku" - powiedziała.

"Budownictwo powinno zatem dodatnio wpływać na wzrost gospodarczy w tym okresie" - dodała.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ gor/

d1xz99a

Podziel się opinią

Share
d1xz99a
d1xz99a