Wzrost zmienności po danych z USA i deklaracjach ws. Syrii

Dane Departamentu Pracy USA, które poznaliśmy dzisiaj o godz. 14:30 musiałby być dla rynku dużym zaskoczeniem – szerzej piszę o tym w komentarzu tygodniowym. W efekcie inwestorzy znów nie mogą być pewni, czy FED zdecyduje się 18 września ograniczyć skalę programu QE3.

Wzrost zmienności po danych z USA i deklaracjach ws. Syrii
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

A jeżeli nawet, to ruch ten może być niewielki – o 10 mld USD. Gorzej, jeżeli Rezerwa Federalna połączy to z zapowiedzią obniżenia celu w postaci stopy bezrobocia, który wynosi 6,50 proc. Powód jest prosty – obecne dane (7,3 proc. w sierpniu), chyba nie do końca oddają to co dzieje się na rynku pracy. I to co ważniejsze – takim posunięciem FED będzie chciał ograniczyć nadmierny wzrost rentowności obligacji w ostatnich tygodniach, co już przekłada się na wyższy koszt obsługi kredytów.

Innymi słowy, dzisiaj dostaliśmy mocne argumenty za tym, aby poważnie przemyśleć perspektywę osłabienia się dolara na jesieni, co będzie rodzić poważne implikacje dla wielu rynków. Czynnikiem, który to na razie ogranicza jest zamieszanie wokół Syrii. Teoretycznie interwencja powinna być krótka, ale stanowisko Rosji, która zamierza nadal wspierać reżim gospodarczo i militarnie, a także groźba zamachów na amerykańskie placówki na Bliskim Wschodzie, mogą budzić pewien niepokój…

Słabsze dane z Niemiec, jakie poznaliśmy w południe (produkcja przemysłowa spadła w lipcu o 1,7 proc. m/m) stały się powodem do ustanowienia minimum na EUR/USD w rejonie 1,3103. Opublikowane później dane z USA dały pretekst do gwałtownego ruchu w górę, który później został „poprawiony” po deklaracji Rosji ws. Syrii (1,3188). Kolejne kilkadziesiąt minut przyniosło jednak stabilizację wokół 1,3160. Mocny opór to okolice 1,3180 i dalej strefa 1,3200-1,3220. Wydaje się, że na początku tygodnia może być trudno o jej złamanie – chyba, że pojawią się informacje, że Kongres nie podejmie decyzji ws. Syrii 9-10 września, a dopiero w końcu tygodnia. Mocne wsparcie to okolice 1,3135 i dalej strefa 1,3100-1,3120. Wydaje się, że przed możliwą zwyżką EUR/USD, która może wyraźnie nabrać tempa po 18 września, czekać nas będzie kilka dni „ugniatania” dna.
Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
eurozłotyfrank

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)