Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
komentarz giełdowy
08-09-2014 18:10

Wzrosty mimo przeciwności

Drugi tydzień miesiąca z reguły nie rozpieszcza inwestorów istotnymi publikacjami makro czy komunikatami ze strony banków centralnych. Oznacza to, że oddech złapać mogą parkiety po ważnych doniesieniach już zaobserwowanych i w oczekiwaniu na kolejne, które światło dzienne ujrzą już w przyszłym tygodniu.

Wzrosty mimo przeciwnościŹródło: Fotolia, fot: lassedesignen
d52ilp6
d52ilp6

Dzisiejsza sesja mniej więcej wpisywała się w ten scenariusz, choć pobieżnych impulsów do działania było nadzwyczaj sporo. Zacząć warto od opublikowanych danych, które choć nie były największego kalibru, to z pewnością warto je odnotować. Chodzi o dane przedstawiające handel zagraniczny dwóch najważniejszych eksporterów świata, czyli Chin i Niemiec.

Obie publikacje mogły cieszyć, gdyż miary eksportu z obu gospodarek zaskoczyły pozytywnie, a lipcowa wysyłka towarów z Niemiec osiągnęła nawet najwyższą wartość w historii. Podobny rekord zanotowała sierpniowa nadwyżka w chińskim handlu, ale w obu publikacjach była łyżka dziegciu. Chodziło o wielkość importu, która w obu przypadkach spadała. To nie był pozytywny sygnał, gdyż obie gospodarki są konsumpcyjną nadzieją dla świata, która jak widać wciąż nie może się ziścić. Zadowolenie z danych było więc połowiczne i przyćmione nieco zaskakującym sondażem z wysp brytyjskich, który wskazał, że po raz pierwszy zwolennicy niepodległości Szkocji zdobyli większość. Zaplanowane na 18 września referendum zbliża się wielkimi krokami i jak widać prowadzić może do jeszcze niedawno nieoczekiwanych wyników. Z tego powodu pod szczególną presją był dzisiaj parkiet w Londynie, ale również inne rynki preferowały odpoczynek po zeszłotygodniowym rajdzie napędzanym zaskakującymi decyzjami ze strony EBC.

Ten odpoczynek był również scenariuszem bazowym dla rynku przy Książęcej, szczególnie że z frontu wschodniego wciąż trudno doszukać się rzeczywiście pozytywnych informacji. Wygląda bowiem na to, że ogłoszone jeszcze w piątek zawieszenie broni ciężko jest utrzymać, a UE nakłada kolejne sankcje na milczącego agresora - Federację Rosyjską.

Tym razem od europejskiego finansowania ma zostać odcięty tamtejszy przemysł naftowy. Tym samym wszystkie główne sektory rosyjskiej gospodarki, poza gazowym, zostały już w mniejszym lub większym stopniu dotknięte obostrzeniami. Tego typu informacje jeszcze niedawno wywoływały fale obaw, ale dzisiaj było inaczej. Popyt wydawał się spokojnie kontrolować sytuację, a nerwy trzymali na wodzy nawet akcjonariusze spółek istotnie na wschodzie zaangażowanych. Byki jednak koncentrowały swoją działalność na spółkach dywidendowych, co dziwić nie może w obliczu zbliżających się obniżek stóp przez RPP.

d52ilp6

Taki handel, nawet mimo niższych obrotów, był obrazem siły. Większej realizacji zysków bowiem nie obserwujemy, a kupujący cały czas mają apetyty na dalsze zakupy. Ostatecznie udało się zanotować kolejne wzrosty, które mogły szczególnie cieszyć w obszarze spółek mniejszych, który dotychczas w najmniejszym stopniu doświadczył ocieplenia sytuacji. Wszystko to skłania do dalszego optymizmu, choć pewien odpoczynek, nawet „w biegu”, wciąż uznać można za zasadny.

Łukasz Bugaj
DM BOŚ

d52ilp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d52ilp6