Trwa ładowanie...

Wzrosty w Europie po decyzji EBC - poranny komentarz giełdowy

Wydarzeniem dzisiejszego dnia była decyzja Europejskiego Banku Centralnego dotycząca uruchomienia kolejnych działań mających na celu poprawę sytuacji w strefie euro i uniknięcie deflacji. Łączna wartość skupu wyniesie prawie 1,3 bln euro co jest wielkością znacznie wyższą od tej którą oczekiwał rynek.

Wzrosty w Europie po decyzji EBC - poranny komentarz giełdowyŹródło: Fotolia, fot: luchschen_shutter
d4e75j9
d4e75j9

Główne europejskie parkiety w pierwszej części dnia pozostawały dosyć stabilne, jednak po decyzji EBC doszło do solidnego wzrostu aktywności ze strony popytu i ruszyliśmy na wyższe poziomy. Szczególnie dobrze prezentują się indeksy z peryferyjnych krajów strefy euro, które mogą w znacznym stopniu skorzystać na decyzji EBC. Bank będzie kupował obligacje rządowe oraz prywatne na sumę 60 mld EUR miesięcznie, znaczną większość będą stanowiły obligacje rządowe, których udział wyniesie 88%. Docelowym terminem zakończenia skupu będzie wrzesień 2016, a więc okres skupu wyniesie 2,5 roku. Całkowita wielkość programu wyniesie 1,14 bln EUR co jest wielkością większą od oczekiwań ekonomistów.

Europejski Bank Centralny zdecydował się na dodatkowe wsparcie sytemu poprzez złagodzenie warunków przyznawania pożyczek bankom w ramach TLTRO. Banki nie będą płaciły teraz premii, która dotychczas wynosiła 10 bps, a zatem koszt pożyczki wyniesie jedynie 0,05%.

Na warszawskim parkiecie także inwestorzy mają za sobą także udaną sesję. O godzinie 16:45 indeks dwudziestu największych spółek zyskiwał ponad +1,2%. Wśród jego komponentów najlepiej radzą sobie Alior, Lotos oraz Synthos. Po przeciwnej stronie rynku znalazły się BZWBK, Kernel, a także Bogdanka.

Łukasz Banach
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
XTB

d4e75j9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e75j9