XTB daily
Jak gdyby inwestorom mało było bolączek związanych ze słabością gospodarki, wczoraj pojawiło się, a raczej przypomniało o sobie kolejne zagrożenie – ataki terrorystyczne.
Dane i wydarzenia – Rośnie zagrożenie terroryzmem?
Jak gdyby inwestorom mało było bolączek związanych ze słabością gospodarki, wczoraj pojawiło się, a raczej przypomniało o sobie kolejne zagrożenie – ataki terrorystyczne.
Muzułmańscy ekstremiści zaatakowali dwa hotele w Bombaju (Indie), zabijając ponad 100 osób i raniąc niemal 300 kolejnych, dodatkowo okupując hotele i przetrzymując zakładników. Incydent może zostać odebrany jako lokalny problem, gdyż napastnicy żądają uwolnienia mudżahedinów w Indiach. Tak też potraktowały to rynki finansowe, które specjalnie nie zareagowały na to wydarzenie. Jednocześnie jednak amerykańskie służby poinformowały, iż rośnie zagrożenie atakiem Al-qaidy w Nowym Jorku i lokalna policja zaostrzyła tam środki bezpieczeństwa. Ewentualny wzrost niepokojów na tym tle spowodowałby wzrost cen złota oraz umocnienie franka szwajcarskiego. Dziś w USA jest święto, nie są też przewidziane publikacje bardziej istotnych danych, zapowiada się więc relatywnie spokojny handel.
Waluty – Dziś powinno być spokojnie
Wczorajszy dzień przyniósł niewielkie spadki na parze EURUSD, które były realizacją zysków po dwóch dniach wyraźnego umocnienia wspólnej waluty. Dla rynku ważne jednak jest, iż notowania nie obniżyły się poniżej poziomu 1,28, czyli minimum z wtorku co jest sygnałem potwierdzającym możliwość ukształtowania się konsolidacji na wyższym poziomie (1,28 – 1,3080), zaś ta ewentualnie może posłużyć jako przyczółek do ataku na opór na 1,33. Ten ostatni krok będzie jednak wymagał kontynuacji dobrego sentymentu na rynkach akcji, a warto pamiętać, iż ten w ostatnich tygodniach gwałtowanie się zmieniał. Mimo, iż wczoraj jeszcze amerykańskie indeksy zyskiwały na wartości, nowe dane z USA (bardzo duży spadek zamówień na dobra trwałego użytku, dalsze pogorszenie nastrojów konsumenckich) nie zachęcają do kontynuacji zwyżki. Na parze USDJPY nie ma zasadniczej zmiany. Nadal widoczna jest presja podaży, która chce przetestować poziom 93,50. Mimo niekorzystnych uwarunkowań na EURUSD, funt zdołał minimalnie zyskać na wartości co
mogłoby sugerować, iż odbicie na GBPUSD jeszcze się nie zakończyło. Od czasu bardzo silnego spadku na tej parze (czyli od końca lipca), dwie większe korekty zamykały się w przedziale 12-14 figur, co oznaczałoby, iż tym razem odbicie może doprowadzić notowania w okolice 1,57-1,59.
Surowce – Maleją dostawy kakao z Zachodniej Afryki
Kakao jak większość surowców w ostatnich miesiącach doświadczyło bardzo dużych spadków cen, częściowo spowodowanych umocnieniem dolara, a częściowo upłynnianiem pozycji przez inwestorów wychodzących z rynku surowcowego. W rezultacie cena tony metrycznej obniżyła się z niemal 3300 USD na początku lipca (co było rekordem) do poziomu 1860 USD w końcowych dniach października. Ten spadek był częściowo również spowodowany oczekiwaniami na nadprodukcję ziaren w tym roku. Jednak sucha pogoda i grzybica w Zachodniej Afryce (głównie Wybrzeże Kości Słoniowej) przyczyniły się do znacznego pogorszenia zbiorów i w rezultacie dostawy z tamtego obszaru (odpowiedzialnego za niemal połowę globalnej produkcji) są niższe o ponad 30% niż rok wcześniej. To sprzyja odbiciu cenowemu, które obserwujemy w przypadku kakao od kilku dni. Wczoraj po kolejnym wzroście cena pokonała opór z 29 października, co otworzyło przestrzeń do dalszych wzrostów. Jeśli nie nastąpi zdecydowane pogorszenie sentymentu na całym rynku surowców cena tony
może wzrosnąć powyżej poziomu 2500 USD.
Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.