Trwa ładowanie...
d2g218l
d2g218l

Yellen: polityka monetarna Fed bez zmian

Fed powinien utrzymać politykę monetarną bez zmian, ponieważ wciąż nie osiągnięto w USA celów ws. wysokości zatrudnienia oraz inflacji - oświadczyła we wtorek prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen w wystąpieniu przed bankową komisją Senatu USA.
Share
d2g218l

"Akomodacja monetarna pozostaje wskazana. Chociaż sytuacja w gospodarce ulega poprawie, pełne ożywienie wciąż jeszcze nie nastąpiło" - powiedziała Yellen.

Zdaniem prezes Fed, chociaż warunki na rynku pracy w USA poprawiają się, to wciąż nie są one satysfakcjonujące. Yellen podkreśliła, że niezadawalające jest tempo, w jakim rosną wynagrodzenia w USA oraz poziom wskaźnika zatrudnienia, określający, jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo.

Stopa bezrobocia w USA w czerwcu wyniosła 6,1 proc. wobec 6,3 proc. w maju 2014 r. Jest najniższa od września 2008 r.

d2g218l

Prezes Fed oceniła, że za utrzymywaniem wysokiego poziomu akomodacji monetarnej w USA przemawia również niski poziom inflacji w tym kraju, nieprzekraczający celu inflacyjnego Fed wynoszącego 2 proc.

Realizowany przez Rezerwę Federalną program luzowania ilościowego zostanie zakończony prawdopodobnie w październiku - oświadczyła Yellen.

Jednocześnie prezes amerykańskiego banku centralnego zaznaczyła, że po zakończeniu programu luzowania ilościowego stopy procentowej w USA powinny pozostawać na niskich poziomach przez "znaczny okres".

"Decyzja w sprawie ścieżki stóp procentowych pozostaje zależna od napływających informacji oraz ich implikacji dla oceny kondycji gospodarki" - powiedziała.

d2g218l

Podziel się opinią

Share
d2g218l
d2g218l