Trwa ładowanie...

Za przejazd w systemie BelToll opłata kartą paliwową

Na Białorusi wprowadzono możliwość rozliczania się kartą paliwową przy korzystaniu z elektronicznego systemu ściągania opłat za przejazd płatnymi drogami BelToll - informuje w piątek dziennik "SB. Biełaruś Siegodnia".
Share
Za przejazd w systemie BelToll opłata kartą paliwową
Źródło: AFP
d1k4h5p

Elektroniczny system ściągania opłat BelToll działa na razie w reżimie testowym, ale od 1 sierpnia zostanie na stałe wdrożony. Opłaty za przejazd będą pobierane automatycznie przy pomocy urządzenia umożliwiającego przejazd przez punkty opłat bez zatrzymania, z maksymalną prędkością dozwoloną na danej trasie i bez zmiany pasa.

Korzystający z systemu BelToll kierowcy mogą od czwartku rozliczać się kartami paliwowymi kilku emitentów, w tym E100, Eurowag i Berlio. W przyszłości planuje się poszerzenie tej listy.

Z pomocą kart paliwowych można zarejestrować się w systemie BelToll i otrzymać urządzenie umożliwiające automatyczne płacenie za przejazd. W tym celu najpierw trzeba zgłosić się do punktu obsługi klienta lub biura operatora karty paliwowej. Po podpisaniu umowy kierowca otrzymuje urządzenie zaprogramowane pod kątem jego pojazdu, co - jak zapewnia dziennik - będzie można załatwić w ciągu 3-5 dni. Z urządzenia nie będzie można korzystać w innych pojazdach, nawet jeśli należą do jednej firmy.

d1k4h5p

Kierowcy otrzymują urządzenie po opłaceniu kaucji wynoszącej od 20 do 50 euro. Przy jego wydawaniu jest pobierana awansem pewna suma na opłaty. Kierowcy samochodów osobowych będą płacić 0,04 euro/km, ciężarówek i autobusów dwuosiowych o masie powyżej 3,5 ton - 0,08 euro/km, trzyosiowych o takiej masie - 0,10 euro/km, zaś o masie powyżej 3,5 ton i co najmniej 4 osiach - 0,12 euro/km.

Płatne ma być w sumie 815 km dróg, w tym cała autostrada M1/E30 z Brześcia przez Mińsk do rosyjskiej granicy, a także niektóre odcinki autostrad z Mińska do Witebska, Mohylewa, Homla i przez Grodno do polskiej granicy w Bruzgach.

"Poczynając od 1 sierpnia (...) wszystkie środki transportu objęte obowiązkiem opłaty powinny być zarejestrowanie w systemie BelToll i wyposażone w urządzenie do ściągania opłat" - cytuje dyrektora ds. handlu międzynarodowego firmy Kapsch TrafficCom AG (operatora systemu) Michaela Gschnitzera portal "Biełorusskije Nowosti".

Z opłat będą zwolnione zarejestrowane na terytorium Unii Celnej Białorusi, Kazachstanu i Rosji pojazdy o masie do 3,5 ton, minibusy wiozące pasażerów, traktory, a także pojazdy służące zachowaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego, przewożące pomoc humanitarną oraz karetki pogotowia.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska

d1k4h5p

Podziel się opinią

Share
d1k4h5p
d1k4h5p