Trwa ładowanie...
d1b6z4o
04-04-2017 15:15

ZA Puławy zbudują blok węglowy o mocy 90MWe/240MWt

Warszawa, 04.04.2017 (ISBnews) - Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy (ZA Puławy) zbudują blok energetyczny opalany węglem kamiennym o mocy 90MWe/240MWt w miejsce wcześniej projektowanego bloku gazowo-parowego klasy 400 Mwe, podała spółka. W ciągu kilku miesięcy ma powstać specyfikacja istotnych warunków zamówienia (SIWZ). 

d1b6z4o

"Nowy blok 90MWe/240MWt wraz ze zmodernizowaną elektrociepłownią zakładową zapewni układ energetyczny dopasowany do realnych potrzeb spółki w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła technologicznego (oraz nadwyżek tego ciepła na potrzeby miasta). Poziom emisji CO2 będzie niższy niż w sytuacji zakładanego wcześniej bloku gazowo-parowego. Inwestycja zabezpieczy też istniejące miejsca pracy. Nowe rozwiązanie powinno przygotować spółkę na wejście w życie nowych unijnych norm w zakresie wymaganych technologii (tzw. BAT)" - czytamy w komunikacie.

Nowy blok 90MWe/240MWt ma być blokiem ciepłowniczo-kondensacyjnym z kotłem pyłowym węglowym o mocy nominalnej w paliwie do 300 MWt, z zamkniętym układem chłodzenia z chłodniami wentylatorowymi mokrymi. Kocioł posiadał będzie zintegrowaną instalację SCR dla redukcji tlenków azotu. Reaktor katalityczny powinien obniżać stężenie NOx w spalinach z około 350 do 150 lub 75 mg/Nm3 (w zależności od kwalifikacji źródła jako rozdzielnego lub nie w stosunku do istniejącej EC).

Spółka założyła, że blok węglowy będzie zaprojektowany na 50% kondensacji ze względu na stały odbiór par technologicznych przez odbiorców zewnętrznych. Zasilany będzie z istniejącej gospodarki węglowej. Założono też zastosowanie układu odsiarczania spalin metodą mokrą lub półsuchą.

ZA Puławy planują też modernizację istniejącego kotła nr 2 zakładowej elektrociepłowni, co pozwoli na jego efektywną pracę na kolejnych 15-20 lat i pozwoli zmniejszyć jego emisję tlenków azotu do wymaganych w przyszłości norm. Zmodernizowany kocioł nr 2 wraz ze zmodernizowanymi wcześniej kotłami nr 4 i 5 będzie stanowić podstawowe jednostki wytwórcze elektrociepłowni, które uzupełni nowy kocioł nr 6. Modernizacja kotła nr 2 planowana jest do końca 2018 r.
"Nasz deficyt w zakresie energii elektrycznej to nie 400 MWe, jaki dawałby planowany wcześniej blok gazowo-parowy, a 90-100 MWe. I taką moc da nam dodatkowy kocioł nr 6, który będzie prawie 2 razy większy niż obecnie pracujące w naszej elektrociepłowni kotły. Analitycy dobrze odebrali zmianę naszego projektu energetycznego. Jesteśmy umówieni już na pierwsze rozmowy z bankami. W ciągu kilku miesięcy opracujemy SIWZ dla tego projektu" - powiedział prezes Jacek Janiszek, cytowany w komunikacie.

d1b6z4o

ZA Puławy przeprowadziły dodatkowe analizy wspólnie z dotychczasowymi doradcami projektu, które pokazały, że realizacja bloku gazowo-parowego wymagałaby poniesienia przez Grupę Azoty Puławy znacznych dodatkowych nakładów inwestycyjnych na integrację nowego bloku z instalacjami zakładów oraz modernizację istniejącej elektrociepłowni.

"Konieczne do poniesienia dodatkowe nakłady inwestycyjne spowodowałyby w praktyce podwojenie planowanych nakładów inwestycyjnych na całość projektu. Mowa była m.in. na konieczności poniesienie bardzo dużych nakładów inwestycyjnych na modernizację trzech kotłów istniejącej elektrociepłowni, przy zakładanym wykorzystaniu ich wyłącznie jako źródła szczytowego i zapasowego" - czytamy dalej.

W zaniechanym projekcie zakładano produkcję energii elektrycznej prawie trzykrotnie większą niż faktyczne potrzeby, a jednocześnie produkcję ciepła na poziomie skutkującym ograniczeniami w produkcji w przypadku wypadnięcia bloku gazowo-parowego (wobec braku możliwości pokrycia ciepła przez zmodernizowaną część elektrociepłowni). Ważną przesłanką było również wycofanie się 18 czerwca 2012 roku udziałowca ze spółki Elektrownia Puławy jakim była Polska Grupa Energetyczna - Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, podano także.

Pod koniec marca Elektrownia Puławy, spółka zależna Grupy Azoty Puławy, prowadząca postępowanie przetargowe na wybór generalnego wykonawcy w ramach realizacji przedsięwzięcia "Budowa bloku gazowo-parowego klasy 400 MWe" podjęła decyzję o nie dokonywaniu wyboru oferty i zamknięciu przetargu. Zarząd otrzymał natomiast kierunkową zgodę na prowadzenie działań związanych z przygotowaniami do realizacji projektu bloku energetycznego w oparciu o węgiel kamienny.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

(ISBnews)

d1b6z4o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b6z4o