Trwa ładowanie...
studenci
28-06-2016 07:35

Za studia w Wielkiej Brytanii Polacy zapłacą więcej?

Brexit może zastopować wyjazdy na uczelnie nie tylko z powodu stawek, lecz także odcięcia od brytyjskiego systemu kredytowego skierowanego do studentów ze Zjednoczonego Królestwa i UE.

Za studia w Wielkiej Brytanii Polacy zapłacą więcej?Fot: toastbrot81/Flickr (CC BY-NC 2.0)
dwdum8m
dwdum8m

Polacy studiujący w Wielkiej Brytanii płacą obecnie 9 tys. funtów czesnego (47,7 tys. zł). Tyle samo, co Brytyjczycy. Brexit może to zmienić, bo Polacy będą traktowani jak studenci zagraniczni. Ci wykładają rocznie 12 tys. funtów (63 tys. zł) - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

"Brexit może zastopować wyjazdy na uczelnie nie tylko z powodu stawek, lecz także odcięcia od brytyjskiego systemu kredytowego skierowanego nie tylko do studentów ze Zjednoczonego Królestwa, ale także z Unii Europejskiej" - alarmuje dziennik.

"Pożyczki oferowane przez rząd są oprocentowane na wysokość inflacji, a spłaca się je dopiero po zakończeniu studiów jako procent wynagrodzenia" - wyjaśnia.

- Wraz z ucięciem funduszy płynących z UE zmniejszy się lub zupełnie zniknie wiele grantów i dotacji naukowych - powiedział gazecie Cezary Łastowski studiujący na Uniwersytecie w Cardiff.

Zmiany bardzo niepokoją brytyjskie uczelnie, które w większości "żyją ze studentów przyjeżdżających innych państw unijnych". Władze London School of Economics zapowiedziały w komunikacie rozesłanym internetowo do studentów, że w przyszłym roku opłaty dla studentów z UE nie ulegną zmianie. Czy inne uczelnie pójdą śladem tej renomowanej szkoły wyższej?

dwdum8m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwdum8m