Trwa ładowanie...
d2dy8ne

Za wcześnie aby mówić o charakterze, warunkach i skali pożyczki dla MFW - prezes NBP

13.12. Warszawa (PAP) - Prezes NBP Marek Belka poinformował we wtorek, że obecnie jest za wcześnie aby mówić o tym, jaki będzie charakter, warunki i skala pożyczki, która zostanie...

Share
d2dy8ne

13.12. Warszawa (PAP) - Prezes NBP Marek Belka poinformował we wtorek, że obecnie jest za wcześnie aby mówić o tym, jaki będzie charakter, warunki i skala pożyczki, która zostanie udzielona Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu.

"Czekamy na oficjalne powiadomienie w tej sprawie (pożyczki dla MFW - PAP), za wcześnie mówić o charakterze, warunkach i skali pożyczki" - powiedział dziennikarzom Belka.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy poinformował w piątek, że państwa strefy euro oraz inne kraje UE mają wzmocnić Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) kwotą do 200 mld euro, by ten wspierał zadłużone gospodarki eurolandu. Wzmocnienie MFW może nastąpić na drodze pożyczek banków centralnych krajów unijnych; takiej pomocy nie wykluczył w trakcie szczytu ze strony NBP minister finansów Jacek Rostowski.

W piątek NBP informował również, że jest gotów rozważyć propozycje działań na rzecz stabilizacji sytuacji w strefie euro, gdy przyjmą one kształt konkretnych rozwiązań i jest gotów podjąć odpowiednie decyzje dotyczące skali i zaangażowania banku - podał NBP w komunikacie. NBP uważa, że gwałtowne zawirowania na europejskich rynkach wywierają negatywny wpływ na działalność systemu finansowego w Polsce, zaś celem NBP jest działanie na rzecz jego stabilizowania.

Wiceminister finansów Ludwik Kotecki powiedział w poniedziałek, że decyzje o warunkach i zasadach uczestnictwa Polski pomocy dla MFW zostaną wypracowane w najbliższych dniach, obecnie resort finansów nie jest w stanie podać szczegółów, ale nie będzie to kwota 10 mld euro.(PAP)

fdu/ bg/ osz/

d2dy8ne

Podziel się opinią

Share
d2dy8ne
d2dy8ne