Trwa ładowanie...
d2wvgdh
tfi
31-03-2008 13:15

Zaangażowanie funduszy na rynku akcji - luty 2008

W lutym aktywność funduszy inwestycyjnych i emerytalnych na rynku akcji istotnie osłabła. Po dramatycznym styczniu, kiedy klienci masowo wycofywali środki a zarządzający zmuszani byli do redukowania portfela akcyjnego, luty przyniósł uspokojenie.

d2wvgdh
d2wvgdh

Saldo wpłat i umorzeń dla wszystkich funduszy inwestycyjnych było co prawda ujemne (minus 1 mld PLN), ale skala umorzeń była daleka od tej z ubiegłego miesiąca. Co ciekawe w przypadku funduszy najbardziej agresywnych (grupa funduszy polskich akcji) saldo to było wyraźnie dodatnie i wyniosło +525 mln PLN.

Z uwagi właśnie na to pozytywne saldo w funduszach agresywnych oraz zaledwie pół procentowy spadek rynku akcji, mierzonego indeksem WIG, łączne zaangażowanie funduszy emerytalnych i inwestycyjnych w polskie akcje zmieniło się w lutym nieznacznie (minus 662 mln PLN) i osiągnęło wartość 84,6 mld PLN. Spadek łącznej wartości portfela akcyjnego funduszy to skutek niższej wyceny jego składników o około 400 mln oraz sprzedaż akcji przez zarządzających, której wartość szacujemy na 259 mln PLN. Tradycyjnie już (7 raz z rzędu) OFE stały po popytowej stronie rynku i dokonywały zakupów a fundusze inwestycyjne sprzedawały akcje. Saldo dla OFE wyniosło +358 mln PLN, a dla funduszy inwestycyjnych -617 mln PLN.

Tak więc mimo dodatniego salda wpłat i umorzeń do funduszy akcji polskich, zarządzający nimi woleli sprzedawać akcje. Szacujemy podaż z ich strony na 367 mln PLN. Z kolei fundusze mieszane i stabilnego wzrostu pozbyły się akcji za niespełna 320 mln PLN.

Ponieważ napływ środków do funduszy akcji polskich nie przełożył się na zakupy akcji na rynku, należy sądzić, że zarządzający funduszami agresywnymi nie spodziewają się istotnego napływu nowych środków w kolejnych miesiącach a ich wiara w poprawę koniunktury na rynku akcji jest raczej nikła.

d2wvgdh

Zróżnicowanie oczekiwań zarządzających bardzo dobrze widoczne jest w strukturze ich portfeli inwestycyjnych. W ciągu ostatniego miesiąca jedynie fundusze emerytalne zwiększyły średni udział akcji w swoich portfelach. Choć minimalne i maksymalne zaangażowanie w akcje w przypadku poszczególnych OFE wzrosło w równym stopniu, bo o około 1,2 punktu procentowego, to jednak średnie arytmetyczne zaangażowanie OFE wzrosło o zaledwie 0,05 punktu procentowego. W przypadku OFE widoczne jest nadal bardzo silne rozwarstwienie pomiędzy optymistami a pesymistami. Różnica pomiędzy najmniej i najbardziej zaangażowanymi w akcje funduszami emerytalnymi wynosi blisko 10 punktów procentowych (drugi miesiąc z rzędu). W czerwcu ubiegłego roku różnica ta wynosiła zaledwie 4 punkty procentowe, a w grudniu 2007 roku 7,3 punktu procentowego.

Dla funduszy inwestycyjnych zróżnicowanie oczekiwań jest jeszcze większe. Daje się jednak zauważyć, że zarządzający funduszami inwestycyjnymi zaczynają się powoli uspokajać, a ich maksymalny i minimalny poziom zaangażowania w akcje, po bardzo silnym rozwarstwieniu, jakie odnotowaliśmy w końcówce poprzedniego i na początku bieżącego roku, powoli zaczyna się do siebie zbliżać. Jeśli kolejne miesiące nie przyniosą dramatycznych zmian na rynku akcji, należy oczekiwać, że rozwarstwienie to będzie dalej maleć. Efektem tego może być zwiększony popyt na polskie akcje, gdyż spodziewamy się, że to raczej pesymiści będą zwiększać zaangażowanie w akcje niż optymiści je redukować.

Grzegorz Raupuk
Analizy Online

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/19613/20080331_holder.pdf )

d2wvgdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wvgdh