Zaangażowanie Tarnowa w kupowaną niemiecką spółkę może sięgnąć do 10 mln euro
19.11. Warszawa (PAP) - Łączne zaangażowanie Zakładów Azotowych Tarnów w przejęcie niemieckiej spółki Unylon Polymers może sięgnąć do 10 mln euro, z czego 4 mln to cena za...
19.11. Warszawa (PAP) - Łączne zaangażowanie Zakładów Azotowych Tarnów w przejęcie niemieckiej spółki Unylon Polymers może sięgnąć do 10 mln euro, z czego 4 mln to cena za przejęcie, a pozostała kwota przeznaczona będzie na pożyczkę dla spółki - poinformował w czwartek dziennikarzy Andrzej Skolmowski, wiceprezes Tarnowa.
"Cena nabycia nie przekroczy 4 mln euro, przy czym nasze zaangażowanie sięgnie 10 mln euro, ponieważ udzielimy jeszcze pożyczki na spłatę pozostałego zadłużenia po redukcji" - powiedział Skolmowski.
Wiceprezes wyjaśnił, że z tych 4 mln euro, 1 mln euro Tarnów zapłaci za kupno niemieckiego zakładu, a pozostałe 3 mln euro wyda na dokapitalizowanie spółki poprzez podwyższenie kapitału.
"Z podwyższenia znaczna część przeznaczona zostanie na spłatę wierzycieli niezabezpieczonych i pokryje koszty powstałe w związku z postępowaniem naprawczym" - powiedział.
Wiceprezes wyjaśnił, że obecnie proces naprawczy w niemieckiej spółce realizowany jest pod rygorem prawa upadłościowego.
"Ma to swoje dobre strony dla kupującego, gdyż następuje znacząca redukcja długu" - dodał.
Nie chciał jednak podać możliwego stopnia redukcji długu.
Wiceprezes powiedział, że warunkami zawieszającymi transakcję jest między innymi przyjęcie przez wierzycieli planu naprawczego z redukcją długu.
Warunkiem zawieszającym jest też wyrażenie przez akcjonariuszy zgody na transakcję.
Tarnów poinformował w środę, że podpisał z Unylon AG warunkową umowę kupna 100 proc. udziałów w niemieckiej firmie Unylon Polymers.
Walne zgromadzenie Azotów Tarnów w sprawie wyrażenia zgody na kupno Unylon Polymers zostało zwołane na 15 grudnia.
Unylon Polymers jest jednym z wiodących niezintegrowanych producentów poliamidu 6 (PA6) w Europie.
Przejęcie przez Tarnów będzie oznaczało dla niemieckiej spółki połączenie z producentem kaprolaktamu, który jest surowcem do produkcji PA6.
Unylon Polymers GmbH posiada 5 linii polimeryzacyjnych o zdolności produkcyjnej do 47 tys. ton PA6 rocznie, ale zdolność tę można dzięki modernizacjom podnieść do 58 tys. ton rocznie.
Zdolność produkcyjna Azotów Tarnów dla PA6 wynosi około 45 tys. ton rocznie.(PAP)
pif/ ana/