Trwa ładowanie...

Żabka na giełdę, czy dla inwestora strategicznego?

Kilka tygodni temu na łamach "Pulsu Biznesu" przedstawiciele
międzynarodowej grupy Penta Investmens ujawnili plan przygotowania
kontrolowanej przez nią Żabki do debiutu giełdowego w drugim kwartale 2011
r. Niewykluczony jest jednak zupełnie inny scenariusz rozwoju spółki. Żabką
interesują się firmy z branży handlowej i fundusze private equity.

Żabka na giełdę, czy dla inwestora strategicznego?Źródło: Żabka / mat. prasowe
d4bzjt0
d4bzjt0

- Po tym, jak na rynku pojawiły się sygnały o planach wejścia na giełdę i wynajęciu dwóch renomowanych firm doradczych (Roland Berger, JP Morgan), otrzymaliśmy wiele zapytań od firm z branży handlowej i funduszy private equity zainteresowanych możliwością zainwestowania w firmę. I choć nie rezygnujemy z wariantu giełdowego, to obecnie rozważamy także tę drugą opcję, czyli sprzedaż firmy inwestorowi strategicznemu. Udzieliliśmy już wstępnych informacji w tej sprawie zainteresowanym podmiotom - wyjaśnia na łamach "PB" Jacek Roszyk, prezes spółki Żabka Polska.

Sprawa jest jednak wciąż otwarta. Właściciel Żabki ma zdecydować o strategii wyjścia ze spółki do końca roku. Trzeba jednak pamiętać, że na przejęcie Żabki będzie mógł pozwolić sobie tylko kupiec z zasobnym portfelem. Według analityków pytanych przez "PB", za operatora sieci sklepów osiedlowych trzeba będzie wyłożyć ponad miliard złotych. Skrajne wyceny mówią nawet o 1, 8 mld.

- Tylko największe firmy będą w stanie podjąć się sfinansowania transakcji. Na świecie nie brakuje jednak podmiotów finansowych i branżowych z odpowiednim zapleczem kapitałowym - ocenia Jacek Roszyk. Podkreśla, że spółka jest w bardzo dobrej kondycji i działa w jednym z najbardziej perspektywicznych obecnie segmentów rynku handlowego - tzw. convenience - oferującym szybkie i wygodne zakupy.

W tym roku sieć powiększyła się o 170 Żabek i 22 Freshmarkety. Do końca grudnia przybędzie w sumie około 230 nowych Żabek i 35 Freshmarketów. Rozwój tej drugiej marki (oferującej poszerzony asortyment świeżych produktów) ma coraz większy, pozytywny wpływ na wyniki spółki. Zarząd spodziewa się w tym roku wzrostu EBITDA do 120 mln zł.

Obecnie firma ma w Polsce około 2,3 tys. Żabek i 37 Freshmarketów. Ponadto działa jeszcze 85 Żabek w Czechach. Plany rozwoju przewidują na przyszły rok otwarcie minimum 200 Żabek i 50 Freshmarketów.

Autor: ES

d4bzjt0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bzjt0