Zachodniopomorskie/ Ok. 2 tys. osób ma ochronić nowy wał powodziowy

Ponad 2 tys. mieszkańców podszczecińskich miejscowości (Zachodniopomorskie) ma zabezpieczyć nowy wał przeciwpowodziowy, oddany w poniedziałek o użytku. Jego modernizacja kosztowała ponad 18 mln zł.

19.05.2014 15:35

Zmodernizowany wał to element większego programu przeciwpowodziowego realizowanego od 2008 r. w Zachodniopomorskim. Inwestycje mają zabezpieczyć przed powodzią tereny wzdłuż Doliny Dolnej Odry, Zalewu Szczecińskiego i Jeziora Dąbie. Jak mówił dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie Tomasz Płowens, na tym terenie znajduje się blisko 250 km wałów przeciwpowodziowych, dotąd odbudowano blisko 170 km za ponad 150 mln zł.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski powiedział dziennikarzom, że to kolejna zakończona inwestycja dot. ochrony przeciwpowodziowej w województwie zachodniopomorskim, która ma "gigantyczne znaczenie dla bezpieczeństwa" mieszkańców tego rejonu.

Ponad 22-km wał przeciwpowodziowy ma uchronić przed powodzią ponad 2 tys. mieszkańców m.in. Lubczyny i Czarnej Łąki.

Jak mówił dyrektor Płowens, wcześniej wał nie spełniał norm technicznych; miejscami był niższy od obecnego o ponad metr. Podczas modernizacji został zabezpieczony narzutem kamiennym i siatką, które ochronią go przed działaniami zwierząt. W przyszłości, po położeniu na nim odpowiedniej nawierzchni, będzie można jeździć po nim rowerem - dodał Płowens.

Zachodniopomorski marszałek Województwa Olgierd Geblewicz powiedział, że jeszcze w tym roku ma powstać studium wykonalności dla sieci tras rowerowych na wałach przeciwpowodziowych.

5,2 proc. woj. zachodniopomorskiego zajmują wody powierzchniowe - jedynie w woj. warmińsko-mazurskim ten odsetek jest większy. Największy zbiornik regionu to Zalew Szczeciński, ponadto liczne jeziora tworzą pojezierza: Drawskie, Wałeckie, Ińskie, Myśliborskie, Choszczeńskie oraz Pobrzeże Słowińskie. W województwie ma 172 jeziora o powierzchni powyżej 50 ha. Największe z nich to Dąbie, Miedwie, Drawsko, Wielimie, Betyń, Ińsko, Woświn.

Ważniejszymi rzekami województwa są: Odra z dopływami (Myślą, Płonią, Iną), Drawa, Gwda oraz rzeki: Świniec, Rega, Parsęta (z Radwią) i Wieprza (z Grabową), które uchodzą do Morza Bałtyckiego. Ujście Odry do Bałtyku (poprzez deltę Zalewu Szczecińskiego zamkniętą cieśninami Dziwny, Świny i Piany) stanowi unikalny w świecie układ hydrologiczny. Zasoby wodne województwa tworzy także osiem głównych zbiorników wód podziemnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)