Trwa ładowanie...
d3q0m00

Zachodniopomorskie/Prawie 130 mln zł na przebudowy i renowacje budynków

Blisko 130 mln zł będzie do dyspozycji inwestorów, którzy na Pomorzu Zachodnim zdecydują się m.in. na przebudowy i renowacje budynków. W piątek w Szczecinie podpisano umowę ws. preferencyjnych pożyczek na tzw. projekty miejskie.

Share
d3q0m00

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę z Bankiem Ochrony Środowiska i Szczecińskim Funduszem Pożyczkowym, dzięki której jeszcze pod koniec pierwszego kwartału br. ruszy przyjmowanie wniosków pożyczkowych - poinformowały służby prasowe Banku Ochrony Środowiska.

Zachodniopomorscy przedsiębiorcy będą mieć szanse na pożyczki za sprawą unijnej inicjatywy Jeremie(ang. Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises), która wspiera finansowo mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Pożyczki będą preferencyjnie oprocentowane i udzielane na okres do 17 lat. Inwestor, który zdecyduje się na pożyczkę nie poniesie opłat związanych z jej udzieleniem i będzie mógł skorzystać z dwuletniej karencji w spłacie.

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pożyczek na realizację tzw. projektów miejskich, czyli m.in. na adaptacje, przebudowy, renowacje lub modernizacje budynków. Pieniądze będą mogły być przeznaczone m.in. na kupno i modernizację budynków, ale także zakup wyposażenia czy tworzenie nowych miejsc pracy.

d3q0m00

Bank Gospodarstwa Krajowego jest menedżerem programu na mocy umowy podpisanej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

"Wykorzystujemy doświadczenie, jakie bank przez ostatnich siedem lat nabył w związku z realizacją programów Jeremie i Jessica, polegających na wdrażaniu instrumentów zwrotnych w ramach perspektywy 2007-2013" - powiedziała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka. Dzięki tym inicjatywom udało się wesprzeć rewitalizację dworca kolejowego w Sopocie, autobusowego w Płocku czy hali targowej Koszyki w Warszawie - wyliczała.

Tylko w ramach inicjatywy Jessica w ostatnich latach na Pomorzu Zachodnim wartość współfinansowanych przez Bank Ochrony Środowiska projektów przekroczyła 380 mln zł - powiedział z kolei prezes Banku Ochrony Środowiska Stanisław Kluza.

Jak poinformował zachodniopomorski urząd marszałkowski, w poprzedniej perspektywie finansowej pozyskanie środków na działania rewitalizacyjne umożliwiał fundusz Jessica, ale Bruksela wygasiła ten instrument.

d3q0m00

Podziel się opinią

Share
d3q0m00
d3q0m00