Zagraniczne wystawy są objęte VAT

Firma, która buduje za granicą stoisko targowe dla polskiego wystawcy, powinna naliczyć 22 proc. VAT. Uznał tak dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji (sygn. ILPP2/443-616/08-2/SJ).
Z pytaniem zwróciła się kobieta, której firma wybudowała za granicą stoisko targowe dla polskiego klienta.

Usługa nie była związana z wynajmem nieruchomości, na której powstało stoisko. Obejmowała postawienie zabudowy targowej, złożenie jej po targach oraz dodatkowe czynności, m.in. wynajęcie personelu i podłączenie mediów.

Wnioskodawczyni wystawiła fakturę, naliczając 22 proc. VAT. Tymczasem klient zarzucił jej błąd, tłumacząc, że faktura powinna być wystawiona bez podatku.

W związku z tym kobieta pyta, czy opisane prace podlegają VAT. Według niej usługi są opodatkowane w miejscu siedziby świadczącej je firmy. W tym przypadku jest to Polska. Podatek wynosi zatem 22 proc. Dyrektor izby skarbowej zgodził się z tym stanowiskiem. Wyjaśnił, że dla celów podatkowych najważniejsze jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od tego zależy bowiem, czy dana czynność będzie opodatkowana VAT w Polsce.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia jest siedziba przedsiębiorcy wykonującego daną usługę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub miejsce stałego zamieszkania. Prace wykonane przez firmę wnioskodawczyni nie obejmują najmu powierzchni wystawienniczej, więc nie mają związku z nieruchomością. Jak czytamy w interpretacji, w tym przypadku miejscem świadczenia usługi polegającej na wybudowaniu stoiska jest Polska. Czynność ta podlega więc opodatkowaniu 22-proc. podatkiem.

Gdyby firma wnioskodawczyni zajęła się nie tylko wybudowaniem stoiska, ale też wynajmem powierzchni wystawienniczej, to miejscem opodatkowania byłby kraj, w którym odbyła się ta wystawa.

—Monika Pogroszewska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)