Trwa ładowanie...

Zainteresowanie BZ WBK mniejsze od oczekiwań

Wygląda na to, że do ostatecznego wyścigu o zakup 70 proc. akcji BZ WBK stanie tylko trzech dużych graczy. Irlandzka grupa AIB zaprosiła zainteresowanych do poprawienia swoich ofert - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Zainteresowanie BZ WBK mniejsze od oczekiwańŹródło: WP.PL
d1karyt
d1karyt

W drugim etapie, po poprawieniu ofert, zainteresowani zakupem BZ WBK będą mogli sięgnąć do ksiąg finansowych spółki. Choć lista chętnych nie została ostatecznie zamknięta, to zdaniem "Rzeczpospolitej" zdolni do zakupu banku będą wyłącznie trzej najwięksi gracze: PKO BP, BNP Paribas oraz HSBC. AIB chce się pozbyć udziałów w BZ WBK do końca roku, żeby pozyskać część z niezbędnego w wysokości 7,4 mld euro kapitału. BZ WBK nie jest jedynym zagranicznym aktywem AIB wystawionym na sprzedaż.

Żaden z zainteresowanych BZ WBK nie mówi oficjalnie o swojej ofercie. PKO BP najprawdopodobniej wyemituje obligacje podporządkowane na kwotę 5 mld złotych, żeby samodzielnie zakupić BZ WBK. Jednak, jak zastrzegają zarządcy polskiego banku, nie jest to jedyna możliwość pozyskania środków na sfinalizowanie transakcji. Jeśli uda się połączyć PKO BP z piątym na polskim rynku BZ WBK, to będziemy mieli niekwestionowanego lidera bankowego w kraju.

kj

d1karyt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1karyt