ycipk-j48a6l

Zakaz handlu w niedziele. Lex Żabka znowu na tapecie

"Solidarność" zapowiada, że w tej kadencji Sejmu będzie domagała się zmian w zakazie handlu w niedziele. Związkowcy chcą wziąć się za Żabki, które w niedziele funkcjonują, bo mają status placówek pocztowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Związkowcy chcą, by posłowie w nowej kadencji zajęli się projektem, który nie pozwoli na otwierania Żabek w niedziele
Związkowcy chcą, by posłowie w nowej kadencji zajęli się projektem, który nie pozwoli na otwierania Żabek w niedziele (WP.PL, Fot: Mateusz Madejski)
ycipk-j48a6l

- W tej chwili takie sklepy, jak Żabka wykorzystują lukę prawną, a przecież nie są placówkami pocztowymi. Posłowie powinni wrócić do zapisu z naszego projektu i placówka pocztowa powinna być całkowicie wyrzucona z ustawy. Będziemy wnioskowali o pilne zmiany - mówi na łamach "Super Expressu" Alfred Bujara, przewodniczący sekcji handlowej "S".

Rzeczywiście, bardzo wiele sklepów sieci Żabka jest otwartych w niedziele właśnie za sprawą statusu placówki pocztowej. W myśl ustawy bowiem takie punkty mogą bez przeszkód działać mimo zakazu niedzielnego handlu.

To nie podoba się związkowcom, którzy już wielokrotnie twierdzili, że to nieczysta gra i Żabka wykorzystuje furtkę w przepisach. Dlatego należy je zmienić.

ycipk-j48a6l

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

W Sejmie już od roku leży projekt ustawy, który doczekał się nawet specjalnej nazwy: lex Żabka. Zapisy dokumentu uderzają bowiem przede wszystkim w znaną franczyzową sieć.

Jak mówił przy składaniu projektu poseł Janusz Śniadek z PiS, ustawa ma "zapobiegać oszustwom". Parlamentarzysta i jednocześnie były szef "Solidarności" podkreślał rok temu w rozmowie z money.pl, że ma nadzieję na zmiany już od marca 2019 roku. Jak widać, nie wyszło.

ycipk-j48a6l

Teraz jednak ma się udać, co nie podoba się oczywiście Żabce, która zwraca uwagę, że działalność pocztowa sklepów jest coraz większa.

- Było ponad 100 spraw sądowych na wniosek Państwowej Inspekcji Pracy i żaden sąd nie miał żadnych wątpliwości, że franczyzobiorcy działają zgodnie z prawem - mówi "Super Expressowi" Alfred Kubczak, dyrektor do spraw korporacyjnych Żabki.

- Co miesiąc w naszych sklepach nadawanych i odbieranych jest ponad milion przesyłek, więc nasze usługi pocztowe naprawdę trudno nazwać pozornymi - dodaje.

ycipk-j48a6l

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-j48a6l

ycipk-j48a6l
ycipk-j48a6l