Trwa ładowanie...
d3z34wm

Zakazywano pracować pielęgniarce z Niemiec

Niemieckiej pielęgniarce odmówiono prawo wykonywania zawodu w Polsce. Dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił jej skargę.
Share
d3z34wm

*Niemieckiej pielęgniarce odmówiono prawo wykonywania zawodu w Polsce. Dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił jej skargę. O sprawie informuje TVN24. *

Anna Koch w 2005 roku zwróciła się do Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Jeleniej Górze z prośbą o wpisanie jej na listę pielęgniarek. Rada odmówiła, powołując się na ustawę o zawodzie pielęgniarki i położnej z 1996 roku. Zgodnie z nią uznanie kwalifikacji obywatela UE następuje, kiedy przedstawi on dyplom oraz wykaże odpowiedni staż pracy, czyli przepracuje 3 z 5 ostatnich lat.

Pielęgniarka odwołała się do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Ta jednak utrzymała decyzję Rady Okręgowej, wskazując na brak wymaganego przepisami stażu pracy. Skargę w tej sprawie wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego minister zdrowia.
- Jeśli osoba ubiegająca się o uznanie kwalifikacji nie może wykazać się odpowiednim stażem pracy, to należy dokonać oceny jej kwalifikacji - podsumowuje. Naczelna Rada uznała jednak, że taki sposób uznawania kwalifikacji odnosi się do dyplomów obywateli UE, uzyskanych w państwach spoza UE i nie ma zastosowania w tym przypadku.

Dzisiaj WSA uchylił tę decyzję. Zaznaczył, że postępowanie Rady jest niekonsekwentne, gdyż rozpatrując odwołanie powołała się jedynie na stronę formalną, czyli brak odpowiedniego stażu. Nie zostały uwzględnione kwalifikacje Koch. W ocenie sądu Rada powinna dokonać analizy czy pielęgniarka posiada kwalifikacje czy nie.

Zobacz też:
MINISTERSTWO CHCE SPOWIADAĆ CELNIKÓW
KTO NIE CHCE PRACOWAĆ W PIĄTEK

d3z34wm

Podziel się opinią

Share
d3z34wm
d3z34wm