Trwa ładowanie...
fundusze
13-01-2009 13:41

Zaledwie co trzeci fundusz zakończył 2008 rok na plusie

W obliczu ogromnych zawirowań na światowych giełdach, w wyniku których indeksy straciły po kilkadziesiąt procent wartości, nie dziwią ujemne wyniki funduszy inwestujących, przynajmniej część aktywów, w akcje. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja funduszy dłużnych.

Zaledwie co trzeci fundusz zakończył 2008 rok na plusieŹródło: AFP
dt9q631
dt9q631

Zaledwie co trzeci fundusz inwestycyjny zakończył 2008 rok na plusie. W obliczu ogromnych zawirowań na światowych giełdach, w wyniku których indeksy straciły po kilkadziesiąt procent wartości, nie dziwią ujemne wyniki funduszy inwestujących, przynajmniej część aktywów, w akcje. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja funduszy dłużnych, które wykorzystały korzystną koniunkturę na rynku długu.

Po pracowitym listopadzie banki centralne nie próżnowały również w grudniu. Kilka instytucji w naszym regionie, na czele z ECB, dokonało kolejnych znaczących obniżek stóp procentowych. Od początku ostatniego miesiąca stopa referencyjna w Eurolandzie wynosi już 2,5% i jak twierdzi Jean Claude-Trichet, szef ECB, może ona nadal spadać, gdyż nie ma zagrożenia ze strony inflacji. Tym samym potencjał do dalszego spadku kosztu pieniądza jest duży. Pytaniem, na które wciąż nie ma odpowiedzi jest to, czy synchronizacja obniżek stóp wystarczy, aby gospodarki powróciły do ścieżki dynamicznego wzrostu. W tym środowisku Narodowy Bank Polski zdecydował się na historyczną, bo wyższą od oczekiwanej, grudniową obniżkę stopy procentowej o -75 pkt bazowych, co sprowadziło główną stopę w naszym kraju do poziomu 5%.

Po pracowitym listopadzie banki centralne nie próżnowały również w grudniu. Kilka instytucji w naszym regionie, na czele z ECB, dokonało kolejnych znaczących obniżek stóp procentowych. Od początku ostatniego miesiąca stopa referencyjna w Eurolandzie wynosi już 2,5% i jak twierdzi Jean Claude-Trichet, szef ECB, może ona nadal spadać, gdyż nie ma zagrożenia ze strony inflacji. Tym samym potencjał do dalszego spadku kosztu pieniądza jest duży. Pytaniem, na które wciąż nie ma odpowiedzi jest to, czy synchronizacja obniżek stóp wystarczy, aby gospodarki powróciły do ścieżki dynamicznego wzrostu. W tym środowisku Narodowy Bank Polski zdecydował się na historyczną, bo wyższą od oczekiwanej, grudniową obniżkę stopy procentowej o -75 pkt bazowych, co sprowadziło główną stopę w naszym kraju do poziomu 5%.

Wracając do krajowych funduszy dłużnych, mimo iż średni roczny wynik grupy był jednocyfrowy, to kilku funduszom udało się wypracować zyski przypisywane funduszom o bardziej agresywnej polityce. W 5 przypadkach, wyniki były dwucyfrowe; najlepszy fundusz - PKO/CS Obligacji Długoterminowych – FIO dał zarobić swoim uczestnikom aż +21,5%, o +12,5 pkt. proc. powyżej benchmarku, którym jest indeks IROS. www.analizy.pl W grupie znalazły się również fundusze, które nie potrafiły wykorzystać bardzo dobrych warunków rynkowych. Najsłabiej poradził sobie, szeroko opisywany, fundusz SEB 5 Obligacji Skarbowych (SEB FIO), który jako jedyny zakończył miniony rok z ujemnym wynikiem.

dt9q631

Wydawałoby się, że dobra koniunktura na rynku obligacji powinna pozytywnie wpłynąć na wyniki funduszy stabilnego wzrostu, które większość swoich aktywów inwestują na tym rynku. Tymczasem niemal wszystkie wypracowały w minionym roku wyniki słabsze od naszego benchmarku IRFU-SWP_UN, złożonego w 80% z wyników indeksu obligacji skarbowych oraz w 20% z rezultatu WIGu. W dodatku straty były dwucyfrowe (średni wynik to -17,2%). Jedynie zarządzający funduszem UniStabilny Wzrost (UniFundusze FIO) wypracował w minionym roku dodatni wynik rzędu +3,7%. Fundusz ten był również liderem grupy w ostatnim miesiącu roku, w którym zarobił +3,5%.

Grudzień był drugim miesiącem z rzędu wzrostów w tym segmencie funduszy. Jednak po raz kolejny wynik średniej grupy SWP_UN, który wyniósł +1,3% był słabszy od naszego benchmarku (+2,1%). Jeden z funduszy nawet w korzystnych warunkach nie zdołał wypracować dodatniej stopy zwrotu - FORTIS Stabilnego Wzrostu (Fortis SFIO). Jest to tylko kolejny dowód na to, iż lepiej samemu konstruować swój portfel, wybierając do niego najlepsze fundusze akcyjne i obligacyjne. Wygląda na to, że klienci polskich TFI również doszli do tego wniosku - od stycznia do listopada saldo wpłat i umorzeń do tej grupy funduszy zbliżyło się do poziomu -10 mld PLN. Grudzień był drugim miesiącem z rzędu wzrostów w tym segmencie funduszy. Jednak po raz kolejny wynik średniej grupy SWP_UN, który wyniósł +1,3% był słabszy od naszego benchmarku (+2,1%). Jeden z funduszy nawet w korzystnych warunkach nie zdołał wypracować dodatniej stopy zwrotu - FORTIS Stabilnego Wzrostu (Fortis SFIO). Jest to tylko kolejny dowód na to, iż lepiej samemu
konstruować swój portfel, wybierając do niego najlepsze fundusze akcyjne i obligacyjne. Wygląda na to, że klienci polskich TFI również doszli do tego wniosku - od stycznia do listopada saldo wpłat i umorzeń do tej grupy funduszy zbliżyło się do poziomu -10 mld PLN.

W skali całego roku, nie najgorzej wypadł grudzień. WIG20 zyskał +0,4%, a WIG +2,7% (indeksy małych i średnich spółek odnotowały straty). Były to pierwsze od 4 miesięcy wzrosty. Ponad połowa funduszy akcji uniwersalnych (AKP_UN) podążyła za indeksami notując zyski, jednak słabe wyniki pozostałych funduszy przyczyniły się do ujemnego wyniku średniej dla grupy (-0,4%). Najlepszy wynik wypracował zarządzający funduszem Legg Mason Akcji FIO (+2,5%). Ujemny wynik funduszy małych i średnich spółek, w obliczu kilkuprocentowych spadków indeksów opisujących ten rynek, nie dziwią - średnia wyniosła -4,1% i był to najsłabszy grudniowy wynik z analizowanych grup funduszy. Rodzynkiem w tej grupie był fundusz PZU Akcji MiŚ Spółek FIO, który mimo złych warunków, wypracował wynik dodatni +0,1%.

Zła sytuacja na warszawskiej giełdzie w minionym roku nie była odosobnionym przypadkiem. Wszystkie ważniejsze indeksy giełdowe na świecie straciły po kilkadziesiąt procent. W całym 2008 roku najlepiej poradziły sobie fundusze inwestujące w Japonii, co zawdzięczają osłabieniu się złotówki wobec jena o -51%. Indeks giełdy japońskiej Nikkei 225 stracił na wartości -42%, wpisując się w trendy światowe. Całkiem nieźle, w obliczu kiepskich rocznych wyników giełd zagranicznych, poradziły sobie główne indeksy amerykańskie, które spadły o mniej niż 40%. Przełożyło się to również na wyniki polskich funduszy inwestujących na tym rynku (AKZ_US), których średnia za 2008 wyniosła -26% i był to najlepszy wynik spośród grup akcji zagranicznych. Najsłabiej poradziły sobie fundusze akcji zagranicznych inwestujących na rynku nieruchomości, dla których średnia spadła o -62,7%. Należący do tej grupy fundusz - UniSektor Nieruchomości: Nowa Europa (UniFundusze FIO) stracił aż -76,4% i był to najgorszy wynik spośród funduszy
otwartych w minionym roku.

dt9q631

Grudzień zakończył się dla większości indeksów giełdowych na świecie wzrostami, choć ich skala była raczej niewielka. Słabo wypadły giełdy naszego regionu. Najwięcej można było zarobić w Indiach, ponad +6%. Na rynkach rozwiniętych najlepiej zaprezentowały się wybrane rynki europejskiej takie jak Wielka Brytania (FTSE250 +4,4%), czy Niemcy (DAX +3,0%), a także Japonia (Nikkei 225 +4,1%). Oczy inwestorów były w grudniu zwrócone na rynki surowcowe, gdzie szósty z rzędu miesiąc spadku cen ropy może utrwalić tendencje spadku inflacji. W grudniu cena tego surowca obniżyła się o -17%. Wśród funduszy akcji zagranicznych najlepiej wypadły w tym miesiącu fundusze akcji spółek europejskich (+6,4%) oraz akcji globalnych (+4,4%). Najwyższe stopy zwrotu wypracowały jednak fundusze inwestujące na rynkach azjatyckich: DWS Indie i Chiny (DWS SFIO) +11,9% oraz PKO/CS Małych Spółek Japońskich (ŚFW SFIO) +10,5%. Z pozostałych grup tylko fundusze akcji zagranicznych Europa rynki wschodzące małe i średnie spółki odnotowały
straty, średnia wyniosła -3,4%.

W całym 2008 roku najwyższe stopy zwrotu (wśród funduszy otwartych) odnotowały fundusze z Superfund TFI, których stopy zwrotu sięgają w przypadku Superfund C (Superfund SFIO) +62,1%. Najgorszą inwestycją roku okazał się UniSektor Nieruchomości Nowa Europa, z wynikiem -76,4%.

Zespół Analiz Online

dt9q631

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/21488/20090107_fundwyniki.pdf )

[ Zestawienie stóp zwrotu funduszy inwestycyjnych w wybranych horyzontach czasu

]( http://i.wp.pl/a/f/Excel/21488/20090107_fund_wyniki.xls )

dt9q631
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt9q631