Trwa ładowanie...

Zaległy urlop wykorzystasz do 30 września. Projekt przegłosowany

We wtorek senatorowie przegłosowali poprawkę dotyczącą możliwości wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września. Uprzednio proponowane rozwiązanie przewidywało termin do 31 lipca.

Zaległy urlop wykorzystasz do 30 września. Projekt przegłosowanyŹródło: thinkstock
d4g5sk4
d4g5sk4

- Zdecydowaliśmy wydłużyć ten czas do końca września. Będzie to korzystne dla obu stron: pracodawcy umożliwi lepszą organizację pracy, a pracownikowi dogodne zaplanowanie wypoczynku - mówił jeden z autorów ustawy, wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak po przyjęciu jej przez Sejm.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, urlop trzeba wykorzystać do końca pierwszego kwartału, a więc do 31 marca następnego roku kalendarzowego. W ocenie Pracodawców RP, wydłużenie tego terminu umożliwi przedsiębiorcom swobodne planowanie urlopów. Dodatkowe miesiące dadzą pracodawcom szansę na odpowiednie rozplanowanie wolnych dni, by urlopy nie wpłynęły znacząco na pracę przedsiębiorstwa.

- Trzymiesięczny termin jest niewątpliwie zbyt krótki, a dodatkowo przypada w okresie największych absencji chorobowych, co uniemożliwia jego udzielenie i powoduje zaległości w urlopach. Konieczność wysyłania pracowników na zaległy urlop w ostatecznym terminie jest częstą praktyką, co niejednokrotnie powoduje problemy organizacyjne i braki kadrowe w firmie - mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. - Taka zmiana będzie również korzystna dla samych pracowników, którzy z pewnością chętniej udaliby się na urlop w miesiącach letnich, bardziej atrakcyjnych dla wypoczynku.

Niemniej jednak zdaniem Pracodawców RP, jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby prawo do wykorzystania zaległego urlopu do końca roku.

d4g5sk4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g5sk4