Założenia do budżetu na '12 konserwatywne; pożądane dostosowania po stronie wydatkowej - opinia RPP

22.12. Warszawa (PAP) - Projekt Ustawy budżetowej na rok 2012 oparty jest na konserwatywnych założeniach - wynika z opinii RPP do projektu ustawy budżetowej na 2012 rok. Rada...

22.12. Warszawa (PAP) - Projekt Ustawy budżetowej na rok 2012 oparty jest na konserwatywnych założeniach - wynika z opinii RPP do projektu ustawy budżetowej na 2012 rok. Rada wskazuje jednak, że z punktu widzenia trwałości przeprowadzanych dostosowań fiskalnych bardziej pożądane są dostosowania skoncentrowane po stronie wydatkowej, niż zwiększanie dochodów, zaś w kolejnych latach niezbędne będzie wprowadzenie w życie dalszych działań znacząco ograniczających nierównowagę w finansach publicznych.

"Polityka budżetowa w Polsce, podobnie jak w większości krajów Unii Europejskiej, stoi przed wyzwaniem przeprowadzenia dostosowań fiskalnych niezbędnych do zachowania wiarygodności na rynkach finansowych w warunkach słabnącego i obciążonego dużą niepewnością tempa wzrostu gospodarczego. W odpowiedzi na to wyzwanie, projekt Ustawy budżetowej na rok 2012 oparty jest na konserwatywnych założeniach dotyczących kształtowania się sytuacji makroekonomicznej oraz przewiduje znaczące działania ograniczające deficyt finansów publicznych" - napisała RPP w opinii.

"Według szacunków NBP, przyjęte zmiany systemowe powinny zmniejszyć deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2012 r. o ok. 1,7 pkt. proc. PKB" - dodano.

RPP sugeruje w opinii, że z punktu widzenia trwałości przeprowadzanych dostosowań fiskalnych bardziej pożądane są dostosowania skoncentrowane po stronie wydatkowej.

"Według szacunków NBP, planowane na 2012 r. zacieśnienie fiskalne ma w większym stopniu polegać na zwiększeniu dochodów sektora finansów publicznych, niż na ograniczeniu wydatków. Tymczasem jak wskazują wyniki badań empirycznych, z punktu widzenia trwałości przeprowadzanych dostosowań fiskalnych bardziej pożądane są dostosowania skoncentrowane po stronie wydatkowej" - napisano.

"W kolejnych latach niezbędne będzie wprowadzenie w życie dalszych działań znacząco ograniczających nierównowagę w finansach publicznych oprócz podjętych w ramach Ustawy budżetowej na rok 2011 oraz projektu Ustawy na rok 2012. Po pierwsze bowiem, poziom deficytu strukturalnego finansów publicznych w 2012 r. nadal będzie wyraźnie odbiegał od poziomu celu średniookresowego, jakim jest deficyt wynoszący 1 proc. PKB" - dodano.

"Po drugie, niektóre z podjętych do tej pory działań ograniczających deficyt sektora finansów publicznych mają charakter przejściowy i doraźny. Część z tych dostosowań - podwyżki VAT oraz część obniżki składki do OFE - wygaśnie, przyczyniając się w latach 2013-2014 do pogorszenia wyniku sektora finansów publicznych o ok. 0,6 pkt. proc. PKB. Zamrożenie płac w państwowej sferze budżetowej również ma charakter działania doraźnego, zaś wyjątkowo wysokie planowane wpływy z dywidend w 2012 r. będą czynnikiem jednorazowym" - ocenia RPP.

PRZEJRZYSTOŚĆ POLITYKI FISKALNEJ I RYZYKA DOTYCZĄCE ZAŁOŻEŃ

RPP zaznacza, że według szacunków NBP, wielkość planowanego ograniczenia deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2012 r. wynikająca z przyjętych zmian systemowych będzie nieco mniejsza niż efekt tych zmian w 2011 r. (ok. 2,0 pkt. proc. PKB).

"Przy uwzględnieniu dodatkowo mniej sprzyjających uwarunkowań makroekonomicznych w 2012 r., osiągnięcie zakładanej przez rząd skali redukcji deficytu jest obarczone ryzykiem i silnie uzależnione od działań dyskrecjonalnych. Planowane zacieśnienie jest w szczególności oparte na ograniczeniu wydatków poza budżetem państwa, co negatywnie wpływa na przejrzystość polityki fiskalnej" - napisano w dokumencie.

"Redukcja deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych ma w znacznym stopniu wynikać z ograniczenia deficytu Krajowego Funduszu Drogowego, którego plany finansowe i sprawozdania nie są załączane do projektu Ustawy budżetowej i Sprawozdania z wykonania budżetu, oraz zmniejszenia deficytów jednostek samorządu terytorialnego. Jednak jednostki te prowadzą autonomiczną politykę budżetową, a więc ich plany finansowe również nie stanowią części projektu Ustawy" - dodano.

"Za nieprzejrzysty można także uznać sposób uwzględnienia w projekcie Ustawy, obowiązującej od bieżącego roku, tymczasowej reguły wydatkowej. Projekt Ustawy nie zawiera informacji o planowanym poziomie wydatków objętych tą regułą" - napisano.

W ocenie RPP istnieją dwa zasadnicze źródła ryzyka dla realizacji przedłożonego projektu Ustawy.

"Pierwsze związane jest z zakładanym kształtowaniem się sytuacji makroekonomicznej w Europie i na świecie, która obecnie jest szczególnie niepewna. Drugie ryzyko wynika z założonej na 2012 r. redukcji deficytu sektora finansów publicznych. Skala tej redukcji jest duża, ale w znacznej mierze ma ona charakter dyskrecjonalnego ograniczenia wydatków w jednostkach, których nie obejmuje projekt Ustawy" - napisano w dokumencie.

ZAŁOŻENIA MAKROEKONOMICZNE

RPP zaznacza, że scenariusz rozwoju sytuacji gospodarczej Polski w roku 2012 przedstawiony w projekcie Ustawy, bazuje na założeniu silnego spowolnienia wzrostu gospodarczego w krajach głównych partnerów handlowych Polski, przy jednoczesnym podjęciu przez rząd polski szeregu działań konsolidacyjnych zmniejszających deficyt sektora finansów publicznych w 2012 r.

"Scenariusz ten jest kierunkowo spójny z oceną NBP rozwoju sytuacji gospodarczej w perspektywie przyszłego roku" - napisała Rada.

"Istotne zacieśnienie fiskalne, na które składają się zarówno działania zwiększające obciążenia podatkowe, jak i redukcja wydatków, będzie czynnikiem wpływającym negatywnie na aktywność gospodarczą w Polsce w krótkim i średnim okresie. Jak wynika z projektu Ustawy, w 2012 r. oczekiwana jest stabilizacja spożycia zbiorowego oraz spadek inwestycji publicznych" - dodała.

Rada wskazuje, że niższy wzrost gospodarczy oraz ograniczona presja kosztowa ze strony rynku pracy będą sprzyjały obniżaniu się inflacji w przyszłym roku.

"W przeciwnym kierunku będą oddziaływać natomiast wyższe ceny importu, których wzrost wynika z osłabienia złotego. W konsekwencji w 2012 r. inflacja obniży się w stosunku do poziomu z roku bieżącego, ale może - tak jak przyjęto w projekcie Ustawy - ukształtować się powyżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.)" - napisano.

DOCHODY

Rada uważa, że zarówno przedstawione w projekcie Ustawy przewidywane wykonanie dochodów podatkowych w br., jak i prognozę dochodów podatkowych na przyszły rok można uznać za realistyczne. Zwraca także uwagę, że część dochodów z dywidend ma charakter jednorazowy.

"Wysokie wpływy z tego tytułu (dywidendy - PAP) będą związane z dobrymi wynikami działalności gospodarczej przedsiębiorstw państwowych w 2011 r. oraz nadzwyczajnymi dochodami, osiągniętymi przez część z nich z tytułu przeprowadzonej w br. sprzedaży udziałów w firmie Polkomtel" - napisano.

WYDATKI

Rada zaznacza, że począwszy od przedłożonego projektu budżetu, przepisy ustawy o finansach publicznych wymagają uwzględniania przy jego konstrukcji tzw. tymczasowej reguły wydatkowej.

"Stanowi ona, że wzrost wydatków, innych niż wydatki prawnie zdeterminowane, nie może przekraczać w ujęciu nominalnym prognozowanego tempa wzrostu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych powiększonego o 1 pkt. proc. Według szacunków NBP, tymczasowa reguła wydatkowa dotyczy zaledwie ok. jednej czwartej wydatków budżetu państwa" - napisano.

Zdaniem Rady sposób omówienia w projekcie Ustawy działania tymczasowej reguły wydatkowej jest nieprzejrzysty.

"Dokument nie zawiera informacji o planowanym łącznym poziomie wydatków objętych regułą i pozostałych oraz ich dynamice, zaś samodzielne dokonanie tego rodzaju analizy jest niemożliwe ze względu na niedostępność odpowiednich danych w projekcie Ustawy. W przedłożonym projekcie Ustawy brak jest nawet informacji o udziale wydatków sztywnych w budżecie państwa, takiej jaka została przedstawiona w Uzasadnieniu do projektu Ustawy budżetowej na rok 2011, które zawierało omówienie struktury wydatków sztywnych, jednakże bez określenia ich łącznego poziomu i dynamiki" - napisano.

DEFICYT SEKTORA FINANSÓW PUBLICZNYCH

Rada wskazuje, że projekt Ustawy przewiduje znaczące ograniczenie deficytu sektora finansów publicznych w ujęciu kasowym - z 4,2 proc. PKB w 2011 r. do 2,9 proc. w 2012 r., a zgodnie z "Programem Konwergencji. Aktualizacja 2011", skala dostosowania fiskalnego w ujęciu ESA95 ma być jeszcze większa - deficyt ma się zmniejszyć z 5,6 proc. PKB do 2,9 proc.

"Osiągnięcie tak znacznej skali redukcji deficytu obarczone jest poważnym ryzykiem" - napisano.(PAP)

jba/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finanserppbanki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.