Założenia do ustawy budżetowej zgodne ze scenariuszem NBP - opinia RPP do budżetu
03.11. Warszawa (PAP) - Założenie dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej przedstawione w projekcie ustawy budżetowej są spójne ze scenariuszem NBP. RPP widzi ryzyko, że dług...
03.11.2009 | aktual.: 03.11.2009 11:00
03.11. Warszawa (PAP) - Założenie dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej przedstawione w projekcie ustawy budżetowej są spójne ze scenariuszem NBP. RPP widzi ryzyko, że dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB, a obniżenie deficytu sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB w 2012 r nie wydaje się prawdopodobne - wynika z opinii RPP do budżetu na 2010 r. opublikowanego we wtorek przez NBP.
"Przedstawione w projekcie Ustawy założenia dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej Polski w 2010 r. oraz w latach 2011-2013 są generalnie spójne ze scenariuszem przedstawionym w październikowej projekcji NBP" - napisano w opinii RPP do budżetu.
Zdaniem RPP nawet jeśli w 2010 r. dług publiczny nie przekroczy progu 55 proc. PKB, istnieje poważne zagrożenie, że nastąpi to w kolejnym roku.
"Prognozy rządowe przewidują, że relacja długu publicznego na koniec 2010 r. będzie minimalnie niższa od 55 proc. PKB. Zgodnie z projektem Ustawy budżetowej osiągnięcie tego celu uwarunkowane jest uzyskaniem wyjątkowo wysokich przychodów z prywatyzacji, które z natury mają charakter jednorazowy i których realizacja na planowanym poziomie obarczona jest dużym ryzykiem" - napisano w opinii.
"Kolejnym istotnym ryzykiem dla przekroczenia progów ostrożnościowych jest osłabienie kursu złotego, zaś jego ewentualne umocnienie również może nie powstrzymać narastania długu w sposób trwały. Stąd też nawet jeśli w 2010 r. dług publiczny nie przekroczy progu 55 proc. PKB, istnieje poważne zagrożenie, że nastąpi to w kolejnym roku. Zgodnie z zapisami ustawy o finansach publicznych, oznaczałoby to konieczność dokonania poważnych i daleko idących dostosowań w budżecie na rok 2012 lub 2013" - napisano.
W ocenie RPP obniżenie deficytu sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB w 2012 r nie wydaje się możliwe.
"Przedstawiony projekt Ustawy budżetowej nie przewiduje działań ograniczających strukturalną nierównowagę w finansach publicznych. Według szacunków NBP, w 2010 r. deficyt strukturalny nieco wzrośnie, m.in. na skutek relatywnie wysokiej dynamiki wydatków na świadczenia emerytalno-rentowe" - napisano.
"Przyjmując założenie braku zmian systemowych w finansach publicznych, w latach 2010-2011 deficyt strukturalny będzie się utrzymywał na poziomie przekraczającym 6 proc. PKB. Oznacza to, że bez podjęcia znaczących działań dostosowawczych, ograniczenie deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB do 2012 r. nie wydaje się możliwe" - dodano. (PAP)
zaj/ ana/