Zanegowanie umocnienia złotego

Wtorkowy poranny handel na złotym przebiega pod znakiem lekkiego osłabienia polskiej waluty w reakcji na pogłębienie spadków na rynku bazowym. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,1700 PLN za euro, 3,2366 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4106 PLN względem franka szwajcarskiego.

26.03.2013 07:56

Wtorkowy poranny handel na złotym przebiega pod znakiem lekkiego osłabienia polskiej waluty w reakcji na pogłębienie spadków na rynku bazowym. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,1700 PLN za euro, 3,2366 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4106 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu, pomimo skokowego spadku w ostatniej fazie wczorajszego handlu, w dalszym ciągu oscylują blisko 3,88% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym przebiegało w dwóch fazach – początkowe umocnienie złotego bazujące na wypracowaniu porozumienia ws. Cypru, zostało prawie całkowicie zanegowane w późniejszym handlu z uwagi na skokowe pogorszenie się nastrojów na szerokim rynku. Inwestorzy zdecydowali się kierować swoje kapitały w kierunku bardziej bezpiecznych aktywów (m.in. USD) z uwagi na wypowiedz szefa Eurogrupy, Jeroen Dijsselbloem’a, który powiedział, iż aktualny program ratunkowy dla Cypru może stać się wzorem na przyszłych programów restrukturyzacyjnych w Strefie Euro. W reakcji na te słowa obserwowaliśmy skokowy wzrost awersji do bardziej ryzykownych aktywów zobrazowany spadkami notowań eurodolara oraz parkietów. W przypadku złotego (EUR/PLN) wcześniejsze umocnienie zostało wyraźnie ograniczone, a w przypadku USD/PLN przekształciło się nawet w 0,7% osłabienie. Dodatkowo analogiczny scenariusz obserwowaliśmy na pozostałych walutach CEE, czyli CZK oraz HUF.

W trakcie dzisiejszego handlu brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z kraju. Po ostatnich zawirowaniach gospodarczych w Europie inwestorzy mogą zwrócić uwagę na serie dzisiejszych danych ze Stanów Zjednoczonych, gdzie po po godz. 14:00 poznamy m.in. odczyt CB za marzec czy indeks FED z Richmond. Wielu uczestników rynku zwraca uwagę, iż to nie Cypr, a problemy gospodarcze Europy i ich kontrast ze stanem gospodarki Amerykańskiej mogą w dłuższym terminie przyczynić się do dalszym spadków w wycenie wspólnej waluty.

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze osłabienie złotego wpisuje się w trwający od lutego trend osłabienia złotego wobec amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu w stosunku do wspólnej waluty pozostaje ograniczona potwierdzając stawianą wcześniej tezę o „proporcjonalnej” reakcji złotego na wydarzenia na rynku bazowym. Dodatkowo w dalszym ciągu na rynku spekuluje się o możliwej dalszej obniżce stóp procentowych. Pomimo, iż RPP formalnie przeszła w stan wait&see to duża część uczestników rynku zakłada, że w trakcie posiedzeń w czerwcu lub lipcu może dojść do kolejnego obniżenia stopy procentowej. W ujęciu intra-day założyć należy prawdopodobną stabilizację notowań złotego w slad za analogicznym scenariuszem na rynku bazowym, z tendencją do wystąpienia korekty wczorajszego ruchu.

Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
walutydm bośnotowania walut
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)