Trwa ładowanie...
d2obgk9

Zapisy na akcje Archicom ruszają w środę, spółka chce pozyskać ok. 100 mln zł

Warszawa, 01.03.2016 (ISBnews) - Zapisy na akcje Archicom oferowane w transzy inwestorów indywidualnych rozpoczną się w środę, 2 marca, a w transzy inwestorów instytucjonalnych - 14 marca. Oferta publiczna akcji obejmuje 4,7 mln akcji nowej emisji, które będą stanowić 20% w podwyższonym kapitale. Zapisy będą przyjmowane po cenie maksymalnej wynoszącej 20 zł. Ostateczna cena emisyjna zostanie ogłoszona do 11 marca i będzie taka sama dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych, podała spółka. 

Share
d2obgk9

"Archicom, lider wrocławskiego rynku mieszkaniowego, rozpoczyna ofertę publiczną, z której planuje pozyskać ok. 100 mln zł" - czytamy w komunikacie.

Większość funduszy pozyskanych z emisji - 60 mln zł - spółka planuje przeznaczyć na zakup gruntów we Wrocławiu i Krakowie. "Archicom ma już podpisaną przedwstępną umowę kupna jednej działki o powierzchni 4,3 ha (szacunkowo ok. 16 tys. m2 PUM - Powierzchni Użytkowej Mieszkania). W trakcie negocjacji jest też zakup innych działek o łącznej powierzchni 16,8 ha (152 tys. m2 PUM). Z kolei w Krakowie analizowany jest zakup pięciu działek o powierzchni 10,1 ha (122 tys. m2 PUM) z czego dwie transakcje są już negocjowane" - czytamy w komunikacie.

Pozostałe 40 mln zł pozyskane od inwestorów zostanie przeznaczone na współfinansowanie realizowanych i planowanych projektów deweloperskich we Wrocławiu.

d2obgk9

"Chcemy przyśpieszyć nasz wzrost dlatego zdecydowaliśmy się na emisję akcji i debiut na GPW. Rokrocznie zwiększamy sprzedaż mieszkań, w ubiegłym roku wyniosła ona 611 lokali, a w 2017 r. chcemy trwale przekroczyć poziom 1000 mieszkań sprzedawanych każdego roku. Dotychczas koncentrowaliśmy się na rynku wrocławskim, teraz chcemy rozszerzyć działalność na Kraków, mamy już kilka upatrzonych działek. Nasze analizy wskazują, że Kraków jest równie atrakcyjnym rynkiem mieszkaniowym jak Wrocław" - powiedziała prezes spółki Dorota Jarodzka-Śródka, cytowana w komunikacie.

W 2016 r. zarząd zaproponuje dywidendę w wysokości 50% zysku netto za 2015 r. W kolejnych latach dywidenda wyniesie co najmniej 50% zysku netto, podała również spółka.

"Marże uzyskiwane przez Archicom są wyższe niż przeciętna w branży Jest to możliwe m.in. dzięki własnej pracowni architektonicznej, samodzielnej realizacji budowy osiedli, jak również dużemu odsetkowi mieszkań sprzedawanych na etapie realizacji - co znacząco zmniejsza koszty finansowe. W latach 2012-2014 grupa Archicom wygenerowała 97 mln zł gotówki z działalności operacyjnej. Spółka ma bardzo niski wskaźnik zadłużenia, na koniec 2015 roku dług netto wynosił niecałe 33 mln zł" - czytamy dalej.

Dotychczasowymi akcjonariuszami Archicomu, poprzez kontrolowane spółki, są założyciele i członkowie zarządu Dorota Jarodzka-Śródka, Kazimierz Śródka i Rafał Jarodzki. Dotychczasowi akcjonariusze zobowiązali się do nie sprzedawania swoich akcji przez 12 miesięcy od zamknięcia oferty (lock-up), podano także.

d2obgk9

Prospekt emisyjny Archicom został zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego 29 lutego 2016 r. Oferującym jest Vestor DM, Współoferującym jest BM Alior Banku, rolę doradcy finansowego pełni Addventure, a doradcy prawnego kancelaria Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy.

Grupa Archicom realizuje zarówno duże osiedla, jak również bardziej kameralne budynki, obiekty postindustrialne czy inwestycje z sektora premium. W 2014 r. Grupa Archicom wypracowała 128,7 mln zł przychodów.

(ISBnews)

d2obgk9

Podziel się opinią

Share
d2obgk9
d2obgk9