Trwa ładowanie...
spłata
01-04-2009 07:54

Zapłacisz za oddanie kredytu przed czasem

Banki będą miały prawo obarczania klientów prowizją za wcześniejszą spłatę kredytów - to zła wiadomość.

Zapłacisz za oddanie kredytu przed czasemŹródło: Jupiterimages
d2t44ih
d2t44ih

Za to klienci dostaną więcej czasu na odstąpienie od umowy i będą je podpisywać na takich samych formularzach we wszystkich bankach, co ułatwi porównanie ofert - dowiedziała się nasza gazeta.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął prace nad nowelizacją ustawy o kredycie konsumenckim. Dokument, który dostosowuje nasze prawo do wytycznych Unii Europejskiej, ma wejść w życie najpóźniej do połowy przyszłego roku. Nowa ustawa wprowadza kilka bardzo istotnych zmian z punktu widzenia kredytobiorców:

Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu konsumpcyjnego o stałym oprocentowaniu

_ Zgodnie z dyrektywą UE bank będzie mógł się domagać za to prowizji w maksymalnej wysokości 1 proc. oddawanej przed terminem kwoty _- powiedziała nam Małgorzata Cieloch, rzecznik UOKiK. _ Wyjątkowo bank będzie mógł domagać się wyższej rekompensaty, jeśli udowodni, że poniósł straty z powodu wcześniejszej spłaty zadłużenia przez klienta - dodaje. Rekompensata nie będzie mogła być wyższa niż kwota odsetek pozostająca do spłaty. Ma to chronić interesy banków w przypadku, gdy spadają stopy procentowe. _

_ Ze wszystkich zawartych w dyrektywie, to ta zmiana będzie najboleśniejsza dla polskich klientów _ - ocenia Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance. _ Do tej pory działające w Polsce banki nie miały prawa pobierać opłat za wcześniejszą spłatę kredytów konsumpcyjnych. Mogły ją naliczać tylko za zwrot przed terminem kredytów hipotecznych. _

d2t44ih

Stand*ardowy formularz *

We wszystkich bankach wprowadzony zostanie identyczny formularz, w którym klienci znajdą w tych samych miejscach te same informacje o kredycie - warunkach udzielenia, prowizjach, oprocentowaniu, wysokości rat, całkowitej kwocie do spłaty etc. Pozwoli to klientom na łatwe porównanie ofert różnych banków.

Wydłużenie terminu, w którym można odstąpić od umowy z bankiem

Obecnie klient może w ciągu 10 dni od podpisania umowy zrezygnować z kredytu. Teraz będzie miał na to pełne dwa tygodnie. Ten przepis wzbudzał najwięcej kontrowersji wśród bankowców w UE, którzy zastrzegali, że w związku z nim będą uruchamiali kredyt dopiero po kilkunastu dniach. Dlatego wprowadzono zapis, że klient zapłaci ratę i odsetki za czas, kiedy był właścicielem kredytu - czyli za maksymalnie 14 dni.

Większa kwota kredytu

Pod ustawę o kredycie konsumenckim podlegać będą kredyty do równowartości 75 tys. euro, czyli ok. 352 tys. zł. To ponad czterokrotnie więcej niż obecnie. Dla klientów to dobra wiadomość, bo w przypadku sporów z bankami, np. o wysokość naliczonych odsetek, będą mogli zgłaszać sprawę do arbitra bankowego. Obecnie arbiter rozstrzyga tylko spory do 80 tys. zł.

d2t44ih

Natomiast do tej pory nie wiadomo, czy dzięki podniesieniu kwoty ustawie o kredycie konsumenckim będą również podlegały kredyty hipoteczne. Przeciwni są bankowcy, którzy nie zgadzają się, by także w przypadku tego zadłużenia klient miał możliwość odstąpienia od umowy. Nie podoba im się także ograniczenie wysokości marży w przypadku wcześniejszej spłaty zadłużenia.

Beata Tomaszkiewicz, Joanna Pieńczykowska
POLSKA Gazeta Krakowska

d2t44ih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t44ih