Trwa ładowanie...
d39w6i7
Prawo i finanse
+1

Zarabiają po 3,8 tys. zł i jeszcze dostaną trzynastki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca właśnie trzynaste pensje. Na ten cel przeznaczy około 173 mln 830 tys. zł.
Share
Zarabiają po 3,8 tys. zł i jeszcze dostaną trzynastki
Źródło: PAP
d39w6i7

*Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca właśnie trzynaste pensje. Na ten cel przeznaczy około 173 mln 830 tys. zł. To tyle co na minimalne emerytury dla 19 tysięcy emerytów, wylicza „Fakt”. W ZUS pracuje około 45,5 tys. osób, a każda z nich zarabia średnio 3 820,46 zł. *

"Każdy urzędnik ZUS pracujący w 43 oddziałach, 216 inspektoratach i 67 biurach terenowych może liczyć na wypłatę dodatkowej trzynastej pensji" – czytamy w tabloidzie. „Fakt” podkreśla też, że zwykli emeryci mogą tylko pomarzyć o takich przywilejach. Przypomina, że w tym roku waloryzacja świadczeń wynosi 1,6 proc., co w praktyce oznacza podwyżkę najniższych emerytur o około 10-11 złotych. „To, co rząd nazywa waloryzacją i podwyżkami, emeryci określają jako policzek dla ludzi, którzy całe życie uczciwie pracowali" - bulwersuje się „Fakt”. Dodajmy, że średnia nagroda (do której również mają prawo zatrudnieni w ZUS) tylko za pierwszy kwartał ub. roku wyniosła 1 037 zł.

Przypomnijmy, że trzynastka to dodatkowe wynagrodzenie roczne, które przysługuje pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracownik nabywa do niego prawo po przepracowaniu roku kalendarzowego. Osoba, która przepracowała co najmniej 6 miesięcy, nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego.

d39w6i7

To świadczenie wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku następującego po roku, za który przysługuje dodatek. Trzynastkę ustala się w wysokości 8,5 proc. sumy wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, uwzględnia się tu również inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego (np. za urlop wypoczynkowy). Przy ustalaniu wysokości „trzynastki” nie bierze się pod uwagę wynagrodzenia otrzymanego w okresie nieobecności pracownika z powodu choroby.

Kiedy pracownik nie otrzyma trzynastki? W razie nieusprawiedliwionej nieobecności trwającej dłużej niż dwa dni; w przypadku wykonywania pracy w stanie nietrzeźwości. Ale też w sytuacji, gdy pracownikowi wymierzono karę dyscyplinarną oraz rozwiązano z nim umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

AK/WP.PL

Tysiące ofert pracy z całej Polski. Kliknij i wybierz interesującą Cię branżę!

d39w6i7

Podziel się opinią

Share
d39w6i7
d39w6i7