Trwa ładowanie...
d1ltpb7

Zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego przyjął plan naprawczy spółki

Zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego przyjął uchwałę w sprawie planu naprawczego dla spółki na lata 2015-20. Dzięki planowi Holding, który w ubiegłym roku na sprzedaży węgla stracił 220 mln zł, obecny rok ma zamknąć zyskiem - podał prezes Zygmunt Łukaszczyk.

Share
d1ltpb7

Podczas piątkowej konferencji prasowej Łukaszczyk poinformował, że porozumienie w sprawie planu naprawczego w ostatnich dniach podpisały prawie wszystkie działające w spółce związki zawodowe. Wstrzymały się dwa.

Prezes dziękował związkowcom, którzy - jak podkreślał - wykazali się dużym poczuciem odpowiedzialności za przyszłość firmy. Wcześniej, w listopadzie w spółce zawarto porozumienie zmieniające m.in. zasady wypłaty Barbórki i 14. pensji.

Prezes wielokrotnie powtarzał, że bez działań naprawczych spółka utraciłaby w kwietniu br. płynność finansową. Z końcem marca upływa bowiem termin spłaty kredytów na kwotę 170 mln zł. Podpisane właśnie porozumienie umożliwia negocjację z bankami.

d1ltpb7

KHW jest jedną z trzech największych spółek węglowych. Do Holdingu należą cztery kopalnie: Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła, Wieczorek i Wujek. Zgodnie z przyjętym planem, część kopalni Mysłowice-Wesoła, tzw. ruch Mysłowice ma w maju trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Działając już samodzielnie kopalnia Wesoła ma przynosić pokaźne zyski.

Największy opór związkowców wzbudzało wygaszenie wydobycia w części kopalni Murcki-Staszic, tzw. ruchu Boże Dary, który w ubiegłym roku przyniósł spółce 212 mln zł strat. Zgodnie z porozumieniem także Boże Dary trafią do SRK, do listopada. Wcześniej zostanie wydobyty węgiel z pokładów przygotowanych do eksploatacji. Maszyny i urządzenia, o wartości zakupu 340 mln zł, trafią do innych kopalń.

W kopalni Wieczorek wydobycie ma być prowadzone do 2020 r., wcześniej ma zacząć się proces likwidacji powierzchni tej kopalni i połączenie jej z kopalnią Staszic. Kopalnia Wujek ma - według Łukaszczyka ma zamknąć rok bez zysku, ale też bez straty.

Prezes podkreślał, że jednym z najważniejszych celów programu jest wprowadzenie takich zmian, które pozwolą na zdecydowaną poprawę efektywności. Dziś na każdego pracownika przypada 760 ton węgla wydobytego rocznie. Zarząd KHW chce, by wskaźnik ten przekroczył 800 ton.

d1ltpb7

Spółka ma koncentrować się na wydobyciu węgla o najlepszych parametrach, a więc najdroższego na rynku. Duże oszczędności ma przynieść restrukturyzacja majątkowa - KHW ma dużo zbędnego majątku, m.in. obiektów sportowych, 13 tys. mieszkań.

"Podstawowym zadaniem spółki węglowej jest wydobywać dobrej jakości węgiel, utrzymywać miejsca pracy, a za dobrą robotę dobrze płacić" - podkreślił.

Zatrudnienie w spółce ma do 2020 r. zmniejszyć się o 4 tys. osób. Prezes Holdingu zaznaczył, że nie będzie zwolnień - redukcja zatrudnienia będzie wynikać z tzw. naturalnych odejść (emerytury)
i z programu dobrowolnych odejść (kierowanego głównie do pracowników nieprodukcyjnych). Łukaszczyk zaznaczył, że spółka i jej pracownicy skorzystają z nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

d1ltpb7

Podziel się opinią

Share
d1ltpb7
d1ltpb7