Zarząd Polskiego Radia wypowiedział układ zbiorowy z pracownikami
Zarząd Polskiego Radia wypowiedział układ
zbiorowy z pracownikami - poinformował rzecznik
prasowy PR Tadeusz Fredro-Boniecki. Układ będzie obowiązywał
jeszcze do końca marca. Związkowcy już zwrócili się do zarządu o
podjęcie negocjacji nad przygotowaniem nowego układu.
Jak wyjaśnił Fredro-Boniecki, zarząd także chce przystąpić do negocjacji nad nowym układem.
Rzecznik podkreślił, że według zarządu dotychczasowy układ zbiorowy nierówno traktował pracowników z długim stażem pracy oraz młodych pracowników. _ Jest to sytuacja mało zachęcająca dla nowych, młodych, pracowników, jeżeli pracownicy z długim stażem mają dużo większe przywileje _ - dodał.
_ Chodzi o wyrównanie przywilejów, ale także o dostosowanie bonusów dla pracowników do budżetu Polskiego Radia _ - powiedział rzecznik. Dodał, że decyzja jest także związana z restrukturyzacją radia.
Fredro-Boniecki pytany o ewentualne zwolnienia pracowników, odparł, że w planie restrukturyzacji przewidziano zwolnienie maksymalnie do 400 osób z liczącej 1,5 tys. osób załogi ze wszystkich pionów - m.in. dziennikarzy, technicznego i administracyjnego. Przypomniał, że restrukturyzacja przewiduje m.in. likwidację zespołów producenckich i powrót dziennikarzy do poszczególnych anten, a także utworzenie dwóch pionów: programowego i korporacyjnego.
Rzecznik podkreślił, że układ zbiorowy będzie obowiązywał jeszcze do końca marca. _ W tym czasie cześć pracowników, którzy mogą już przejść na emeryturę, być może zdecyduje się na taki krok, aby wykorzystać przywileje, np. odprawy emerytalne _ - dodał.
Przewodnicząca jednego z reprezentatywnych związków zawodowych w PR - Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Radia i Telewizji - Bożena Rzepkowska powiedziała, że z dotychczasowego układu zbiorowego związkowcy byli zadowoleni.
Poinformowała, że złożony już został wniosek związkowców o podjęcie negocjacji nad nowym układem zbiorowym.
Dodała, że wypowiedzenie układu pracownicy przyjęli z dużą obawą w kontekście planowanych zwolnień. W jej opinii, do kwietnia, kiedy przestanie obowiązywać dotychczasowy układ, może się nie udać przygotować nowego, a pracownicy zostaną pozbawieni uprawnień.