Zarząd ZNTK zaproponował restrukturyzację firmy
Plan restrukturyzacji ZNTK w Poznaniu przedstawił pracownikom firmy jej zarząd. Pracownicy i związkowcy chcą upadłości firmy, która zalega pracownikom z wypłatami za kilka ostatnich miesięcy.
Zarząd ZNTK SA w Poznaniu chce powołać dwie spółki zależne. ZNTK sp. z o.o., w której będzie kontynuować produkcję i remonty szynobusów oraz Suwtrans, gdzie będzie prowadzona produkcja kołowego systemu kolejowego SUW 2000.
W obu spółkach znajdzie zatrudnienie ok. 200 z 270 pracowników ZNTK SA. Spółki zależne mają być powołane jeszcze w sierpniu. Formalne decyzje w tej sprawie podejmie zwołane na 19 sierpnia Nadzwyczajne Zgromadzenie Akcjonariuszy.
- Prezes ZNTK SA Jarosław Dudziak zadeklarował podczas spotkania z załogą, że restrukturyzacja otwiera drogę do wypłaty zaległych wynagrodzeń i odpraw dla tych, którzy nie znajdą zatrudnienia w nowych spółkach - poinformował we wtorek PAP rzecznik spółki Piotr Michalak.
Trudna sytuacja poznańskich ZNTK S.A. trwa od kilku lat. 270 pracowników otrzymuje od lutego 2010 roku tylko zaliczki na poczet zaległych wynagrodzeń.
W związku z brakiem wypłat, wnioski o upadłość zakładu złożyło we wspólnym wniosku 240 pracowników spółki, wniosek ten sąd oddalił do uzupełnienia, żądając opłacenia wniosku przez wszystkich podpisanych. Na początku sierpnia podobny wniosek o upadłość zakładów złożyły dwa działające w zakładzie związki zawodowe.
- W sensie formalnym nie różnią się one od tych złożonych wcześniej przez pracowników. Jest dwóch wierzycieli, w związku z tym opłata za złożone wnioski wynosi dwa tysiące złotych a nie 240 tys., jak to było w poprzednim przypadku - powiedział PAP pełnomocnik wierzycieli mecenas Dariusz Szymczak.
Jak stwierdził, po otrzymaniu dokumentów z sądu, złoży zażalenie na decyzję w sprawie wniosku złożonego w imieniu pracowników. Związkowcy nie wykluczają wycofania wniosku o upadłość. - Jeżeli znajdą się pieniądze na zaległe wypłaty to taki wniosek można wycofać. Dla nas wszelkie deklaracje prezesa są w tej chwili niewiarygodne. Czekamy na pieniądze - powiedział PAP szef związków branżowych w ZNTK Wojciech Słomka.
ZNTK SA nie ma w tej chwili pieniędzy na spłacenie pracowników. Wszelkie wpłacane na konta pieniądze zajmują komornicy. - Tylko restrukturyzacja pozwoli na prowadzenie działalności w normalnych warunkach - powiedział PAP rzecznik spółki.
ZNTK w Poznaniu zajmuje się naprawą i modernizacją lokomotyw spalinowych, produkcją nowego taboru kolejowego. W 2009 roku firma miała około 20 mln zł przychodu i odnotowała stratę.