Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
wydatki

Zarządzanie domowym budżetem: 5 żelaznych zasad

Niezależnie od sytuacji finansowej, w której obecnie się znajdujemy, warto rozsądnie planować i kontrolować swoje wydatki. W jaki sposób możemy racjonalnie zarządzać naszym budżetem domowym? Oto kilka rad:

Share
Zarządzanie domowym budżetem: 5 żelaznych zasad
Źródło: Provident
d1w8x0y

Po pierwsze: bądź domowym księgowym

Załóż zeszyt bądź plik z arkuszem kalkulacyjnym, w którym będziesz notować wszystkie swoje wydatki. Spisuj wszystkie pozycje ze wszystkich paragonów sklepowych. Na koniec miesiąca poświęć chwilę i sprawdź swoją listę. Możesz być zaskoczony, bo okaże się, że regularnie wydajesz niewielkie pieniądze na rzeczy, których zupełnie nie potrzebujesz. Dzięki wyeliminowaniu takich wydatków możesz zaoszczędzić w skali miesiąca (nie mówiąc już o skali roku) całkiem pokaźne kwoty.

Po drugie: oszacuj koszty stałe

Kosztem stałym gospodarstwa domowego są wszelkie wydatki, które z różnych względów zmuszony jesteś ponieść. Będą nimi na przykład: rata kredytu, rachunki za gaz, telefon czy ogrzewanie. Kosztem stałym z pewnością będzie też żywność – dobrze jest oszacować koszt posiłków spożywanych w domu oraz jedzenia „na mieście”.

Jeżeli posiadasz samochód, spróbuj obliczyć koszt spalanego paliwa w przeliczeniu na miesiąc i zastanów się, czy jest to w twoim przypadku koszt stały, czy też zmienny. Szacunek kosztów stałych umożliwi określenie zapasu gotówki, którą możemy zaoszczędzić każdego miesiąca i przeznaczyć na dowolny cel.

d1w8x0y

Po trzecie: mądrze optymalizuj wydatki!

Na czym polegać powinna optymalizacja? Zastanów się dobrze nad kartką papieru, z czego możesz zrezygnować lub na co wydajesz najwięcej pieniędzy – najprościej jest zacząć od pozycji, które pojawiają się najczęściej i bez których możesz spokojnie funkcjonować. Przykładem mądrej optymalizacji jest ograniczenie liczby kaw, które w ciągu miesiąca kupujesz w drodze do pracy, czy nawet ograniczenie jazdy samochodem na rzecz roweru, np. w obrębie trasy dom – praca.

Po czwarte: nie daj się zaskakiwać nieoczekiwanemu

Niestety, nawet najlepiej rozplanowany budżet może podlegać prawom czynników losowych. Jeżeli niespodziewany wydatek jest na tyle pilny, że nie może zostać pominięty, a tobie brakuje gotówki, możesz pomyśleć o skorzystaniu z usług firmy pożyczkowej, pod warunkiem, że jest to wybór przemyślany i dopasowany do twoich możliwości finansowych. Jak podaje Provident na swojej stronie internetowej, istotne jest, by rata nie była zagrożeniem dla stabilności domowego budżetu.

Po piąte: nie rezygnuj z przyjemności

Istocie twojego planu wydatków na poszczególne miesiące powinna przyświecać zasada niezmienności stopy życiowej. Sensem tworzenia i prowadzenia domowej księgowości jest ograniczenie marnotrawienia pieniężnych środków, które można by przeznaczyć na punkty budżetu wymagające dofinansowania. Być może z czasem nawyk kontroli kosztów przyniesie efekt w postaci bardzo lubianych przez wszystkich nadwyżek finansowych.

d1w8x0y

Podziel się opinią

Share
d1w8x0y
d1w8x0y