Zarządzanie domowym budżetem: 5 żelaznych zasad
Niezależnie od sytuacji finansowej, w której obecnie się znajdujemy, warto rozsądnie planować i kontrolować swoje wydatki. W jaki sposób możemy racjonalnie zarządzać naszym budżetem domowym? Oto kilka rad:
18.02.2014 | aktual.: 03.03.2014 12:36
Po pierwsze: bądź domowym księgowym
Załóż zeszyt bądź plik z arkuszem kalkulacyjnym, w którym będziesz notować wszystkie swoje wydatki. Spisuj wszystkie pozycje ze wszystkich paragonów sklepowych. Na koniec miesiąca poświęć chwilę i sprawdź swoją listę. Możesz być zaskoczony, bo okaże się, że regularnie wydajesz niewielkie pieniądze na rzeczy, których zupełnie nie potrzebujesz. Dzięki wyeliminowaniu takich wydatków możesz zaoszczędzić w skali miesiąca (nie mówiąc już o skali roku) całkiem pokaźne kwoty.
Po drugie: oszacuj koszty stałe
Kosztem stałym gospodarstwa domowego są wszelkie wydatki, które z różnych względów zmuszony jesteś ponieść. Będą nimi na przykład: rata kredytu, rachunki za gaz, telefon czy ogrzewanie. Kosztem stałym z pewnością będzie też żywność – dobrze jest oszacować koszt posiłków spożywanych w domu oraz jedzenia „na mieście”.
Jeżeli posiadasz samochód, spróbuj obliczyć koszt spalanego paliwa w przeliczeniu na miesiąc i zastanów się, czy jest to w twoim przypadku koszt stały, czy też zmienny. Szacunek kosztów stałych umożliwi określenie zapasu gotówki, którą możemy zaoszczędzić każdego miesiąca i przeznaczyć na dowolny cel.
Po trzecie: mądrze optymalizuj wydatki!
Na czym polegać powinna optymalizacja? Zastanów się dobrze nad kartką papieru, z czego możesz zrezygnować lub na co wydajesz najwięcej pieniędzy – najprościej jest zacząć od pozycji, które pojawiają się najczęściej i bez których możesz spokojnie funkcjonować. Przykładem mądrej optymalizacji jest ograniczenie liczby kaw, które w ciągu miesiąca kupujesz w drodze do pracy, czy nawet ograniczenie jazdy samochodem na rzecz roweru, np. w obrębie trasy dom – praca.
Po czwarte: nie daj się zaskakiwać nieoczekiwanemu
Niestety, nawet najlepiej rozplanowany budżet może podlegać prawom czynników losowych. Jeżeli niespodziewany wydatek jest na tyle pilny, że nie może zostać pominięty, a tobie brakuje gotówki, możesz pomyśleć o skorzystaniu z usług firmy pożyczkowej, pod warunkiem, że jest to wybór przemyślany i dopasowany do twoich możliwości finansowych. Jak podaje Provident na swojej stronie internetowej, istotne jest, by rata nie była zagrożeniem dla stabilności domowego budżetu.
Po piąte: nie rezygnuj z przyjemności
Istocie twojego planu wydatków na poszczególne miesiące powinna przyświecać zasada niezmienności stopy życiowej. Sensem tworzenia i prowadzenia domowej księgowości jest ograniczenie marnotrawienia pieniężnych środków, które można by przeznaczyć na punkty budżetu wymagające dofinansowania. Być może z czasem nawyk kontroli kosztów przyniesie efekt w postaci bardzo lubianych przez wszystkich nadwyżek finansowych.