Zastrzegłeś numer PESEL? Ministerstwo ma dla ciebie ważną wiadomość
Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?
Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL można przeprowadzić przez aplikację mObywatel, na stronie internetowej mObywatel lub bezpośrednio w urzędzie gminy. Bezterminowe cofnięcie zastrzeżenia oznacza, że numer pozostanie odblokowany do momentu, gdy ponownie zdecydujemy się go zastrzec. Istnieje także możliwość czasowego cofnięcia zastrzeżenia, dzięki czemu można ustalić datę i godzinę, kiedy numer PESEL ma być ponownie zablokowany, co pozwala na większą elastyczność w zarządzaniu zabezpieczeniami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"To alkohol?". Pokazaliśmy Polakom alkotubki. Oto reakcje
Konieczność cofnięcia zastrzeżenia PESEL pojawia się przy zawieraniu umów z firmami i instytucjami finansowymi, takimi jak banki, instytucje kredytowe, notariusze czy operatorzy telekomunikacyjni.
Przypomnijmy, od 1 czerwca 2024 r. , jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel, którego numer został wykorzystany, nie będzie musiał spłacać zobowiązania. Wszystkie instytucje finansowe, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę, będą musiały sprawdzać Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL.
Uruchomiono automatyczny system Zastrzeżenia PESEL w przypadku zgłoszenia utraty dowodu osobistego, co jednak nie wpłynie na wydanie nowego dokumentu. Jak dotąd ponad 4 miliony Polaków skorzystało z możliwości zastrzeżenia swojego PESEL.