Trwa ładowanie...

Zatrudnij młodych, państwo za nich zapłaci

Już po miesiącu pracodawca dostawałby refundację za zatrudnienie bezrobotnego. Po roku pracy takiej osoby zatrudniający otrzymałby ponad 5 tys. zł - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Zatrudnij młodych, państwo za nich zapłaciŹródło: Jupiterimages
d103mby
d103mby

Przedsiębiorca dostawałby także zwrot kosztów szkolenia nowego pracownika do wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Takie rozwiązania zawiera obywatelski projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Z taką inicjatywą wyszła organizacja skupiająca lokalnych przedsiębiorców - Pracodawcy Pomorza, kancelaria Radców Prawnych Roman Nowosielski Gotkowicz, UP w Gdańsku oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Proponowane są również nowe rozwiązania dla młodych osób. Dotyczą one absolwentów, którzy byli bezrobotni przez rok od ukończenia szkoły. Firma, która podpisałaby z taką osobą umowę absolwencką, otrzymałaby refundację części jej pensji do wysokości zasiłku dla bezrobotnego. Dostałaby także zwrot składek na ubezpieczenie społeczne przez cały rok.

Rząd również ma własne propozycje aktywizacji młodych. Oprócz szkoleń i staży młody bezrobotny będzie miał do wyboru kilka bonów. Jednym z nich będzie bon szkoleniowy (w wysokości przeciętnego wynagrodzenia), który będzie mógł być wydany na kursy i warsztaty podnoszące kwalifikacje.

Bon stażowy natomiast polegałby na tym, że przez sześć miesięcy stażu u pracodawcy UP wypłacałby bezrobotnemu stypendium. Po tym czasie firma będzie musiała zatrudniać go na kolejne sześć miesięcy.

d103mby

Innym rodzajem bonów byłyby bony na kształcenie zawodowe i policealne - to dla osób słabiej wykształconych. Mogłyby one wydać na pomoce edukacyjne 6832 zł w ciągu roku.

Zdaniem ekspertów jednak rządowe propozycje nie poprawią startu zawodowego młodych ludzi.Jak twierdzi Maciej Bukowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych, takie programy to wyrzucanie publicznych pieniędzy. Ich realizacja nie spowoduje spadku liczby młodych bezrobotnych. Jego zdaniem rząd powinien zadbać o ożywienie gospodarcze, które spowoduje, że firmy będą zatrudniały wszystkich - młodych i starszych.

d103mby
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d103mby