Zatrzymali ponad 180 ton nasion z Azji. Wykryli zanieczyszczenie
Służby dopatrzyły się poważnego uchybienia w trzech partiach nasion lnu z Kazachstanu. W związku z wykrytym zanieczyszczeniem Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych nie dopuściła produktów do polskiego rynku.
27.09.2024 17:58
"Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności" - czytamy we wpisie, który opublikował na Facebooku Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Setki ton nasion zanieczyszczone. Jest kolejny zakaz
Komunikat w sprawie podejrzanej żywności pojawił się w piątek (27 września) po południu. Jak czytamy, oddział IJHARS w Białymstoku "wydał decyzję o zakazie wprowadzenia do obrotu na teren Polski trzech partii nasion lnu o łącznej masie 186 975 kg importowanego z Kazachstanu".
Powodem zatrzymania setek tysięcy ton produktu było "zanieczyszczenie nasion substancją sypką".
To już kolejny zakaz w ciągu ostatnich dni. We wtorek 24 września oddział IJHARS w Lublinie nie zezwolił na wjazd partii malin mrożonych o masie 20 138,16 kg, które były importowane z Ukrainy.
W oficjalnym komunikacie służby poinformowały, że zakaz został wydany z powodu "obecności zepsutych owoców z widoczną pleśnią". W mrożonych malinach pojawiły się także larwy i owady.
Skąd pochodzi zatrzymywana żywność? IJHARS podaje dane
W kontekście ostatnich zakazów warto zwrócić uwagę, że produkty z Kazachstanu dość rzadko są zatrzymywane przez inspektorów. W pierwszym półroczu 2024 r. IJHARS wydała tylko jedną negatywną decyzję dotyczącą artykułów z tego kraju.
Państwem, z którego pochodzi najwięcej żywności zatrzymywanej na granicach Polski, jest bezsprzecznie Ukraina. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. oddziały IJHARS wydały łącznie 167 zakazów, a 124 z nich dotyczyły Ukrainy.
Również wakacyjne kontrole IJHARS okazały się dotkliwe dla produktów zza naszej wschodniej granicy. Od 1 lipca do 31 sierpnia 2024 r. wojewódzkie oddziały wydały łącznie 36 negatywnych decyzji, a 18 z nich obejmowało produkty z Ukrainy.
W tym okresie najczęściej zatrzymywano owoce mrożone i zboża z Ukrainy (14 decyzji). Wśród powodów IJHARS wymienia wykrycie pleśni, żywych szkodników, larw owadów, a także nieprawidłowe oznakowanie.