Zbliża się kolejna fala emigracji zarobkowej na Litwie
Zbliża się kolejna fala emigracji zarobkowej.
Agencje pośrednictwa pracy na Litwie twierdzą, że w ciągu
ostatnich miesięcy, w porównaniu z rokiem ubiegłym, liczba osób
chcących wyjechać do pracy za granicę podwoiła się.
Eksperci zaznaczają, że w porównaniu z poprzednimi latami, obecnie ludzie wyjeżdżają nie w celu zarobienia większych pieniędzy, ale by zarobić cokolwiek. Zmusza ich do tego rosnące na Litwie bezrobocie (8,2 proc.), a także kredyty bankowe.
Dyrektor litewskiego Instytutu Pracy i Badań Społecznych Bogusław Grużewski z przykrością odnotowuje, że władze kraju przymykają oczy na rosnącą emigrację.
Jego zdaniem, jest to dogodne dla władz, gdyż kraj opuszcza najbardziej niezadowolona grupa osób - potencjalni organizatorzy zamieszek. Poza tym wyjeżdżający pozytywnie wpływają na statystykę bezrobocia w kraju.
Litwa od lat przoduje w UE pod względem emigracji zarobkowej. Według danych litewskiego Departamentu Statystyki od 1990 roku kraj, który liczy niecałe 3,5 mln osób, opuściło już 500 tys. ludzi.
W ubiegłym roku z Litwy wyjechało około 17 tys. osób, o ponad 3 tys. więcej w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Jedynie w grudniu ubiegłego roku na zarobek wyjechało ponad 1,5 tys. Litwinów. Szacuje się, iż obecnie za granicą pracuje ok. 350 tys. obywateli Litwy, co stanowi ok. 10 proc. mieszkańców kraju.
Aleksandra Akińczo