Zbliżamy się do dolnej granicy przedziału (USDJPY)
Japońska waluta bardzo zyskała na wartości podczas kryzysu po bankructwie Lehman Brothers. Na rynku wytworzyła się dość silna pozytywna korelacja pomiędzy notowaniami indeksów akcyjnych a parą USDJPY (czy też EURJPY, a także GBPJPY).
Można było zatem oczekiwać, iż duża fala wzrostowa na indeksach akcyjnych przyniesie także spore wzrosty na USDJPY. Początkowo tak to właśnie wyglądało - na początku kwietnia para osiągnęła tegoroczne maksimum na 101,42, zarazem był to najwyższy poziom od października 2008 roku. Później jednak sytuacja uległa zmianie. Jednym z powodów jest EURUSD. Wzrosty na tej parze wywoływane poprawą oceny sytuacji rynkowej sprzyjają wzrostom na USDJPY, jednak wzrosty na EURUSD wywołane czynnikami niekorzystnymi dla dolara (decyzja Fed o zakupie obligacji rządowych, obawy o perspektywy ratingu dla USA) powodują jednocześnie spadki na USDJPY. W rezultacie zamiast trendu wzrostowego na USDJPY mamy konsolidację i to ostatnio z przewagą po stronie podażowej. Po ustanowieniu wspomnianego maksimum na początku kwietnia na wykresie tygodniowym zarysowała nam się formacja gwiazdy wieczornej doji, która po okresie wzrostów daje wyraźną przewagę stronie podażowej. Rezultatem był test minimum z 19 marca (93,53, ustanowione właśnie po
decyzji Fed). Udana obrona tego poziomu doprowadziła do odbicia na rynku, ale to okazało się czasowe. Poziom 93,53, może być jednak już wkrótce ponownie testowany a powodem jest właśnie sytuacja na rynkach akcji. Widać było, iż to pogłębienie korekty na giełdach było powodem przełamania krótkoterminowego wsparcia na poziomie 95,52. Ewentualny test wspomnianego minimum byłby zarazem testem na domknięcie się formacji głowy i ramion w interwale tygodniowym, która po dopełnieniu wskazywałaby na powrót do styczniowych dołków.
Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
kwiecien.bloog.pl