Trwa ładowanie...
dkiz4ke

Zboża nadal tanieją, oprócz żyta - MRiRW

15.9.Warszawa (PAP) - W pierwszym tygodniu września obroty
towarowe na krajowym rynku zbóż były niewielkie, przy jednoczesnym
spadku cen ziarna. Podrożało jedynie żyto...

dkiz4ke
dkiz4ke

15.9.Warszawa (PAP) - W pierwszym tygodniu września obroty towarowe na krajowym rynku zbóż były niewielkie, przy jednoczesnym spadku cen ziarna. Podrożało jedynie żyto konsumpcyjne, zwłaszcza o wysokich parametrach jakościowych, którego poszukują młynarze - wynika z analizy rynku rolnego resortu rolnictwa.

ZBOŻA

Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi cena skupu pszenicy konsumpcyjnej w ciągu tygodnia obniżyła się o prawie 2 proc. i w dniach 01-07.09.br. ukształtowała się na poziomie 551 zł/t. Była to cena o 9,5 proc. niższa od notowanej przed miesiącem i o ponad 32 proc. niższa niż przed rokiem.

W analizowanym tygodniu, po utrzymującym się od połowy lipca br. spadku, cena skupu żyta konsumpcyjnego wzrosła do 435ázł/t. Ziarno to było o 1,6 proc. droższe niż tydzień wcześniej, ale o ponad 14 proc. tańsze niż przed miesiącem i o ponad 37 proc. tańsze niż wáporównywalnym tygodniu ub.r.

dkiz4ke

W odniesieniu do poprzedniego tygodnia o 7,3 proc. obniżyła się cena skupu jęczmienia paszowego. W dniach 01-07.09. br. dostawcy tego ziarna uzyskiwali średnio 442ázł/t, tj. o blisko 18 proc. mniej niż przed miesiącem i o ponad 36 proc. mniej niż rok wcześniej.

MIĘSO

W pierwszym tygodniu września br. ceny skupu zwierząt rzeźnych, z wyjątkiem kurcząt, wzrosły.

Według danych ministerstwa rolnictwa wádniach 01-07.09.br. za żywiec wieprzowy płacono 4,55 zł/kg (bez VAT), tj. o 1,6 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie było to o ponad 1 proc. mniej niż przed miesiącem, ale o 12 proc. więcej niż rok wcześniej.

dkiz4ke

Na początku września br. bydło skupowano średnio po 4,20 zł/kg (bez VAT), tj. o 0,8 proc. drożej niż w ostatnim tygodniu sierpnia i o ok. 3 proc. drożej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena ta była nieznacznie (o 0,4 proc.) niższa niż przed rokiem.

W analizowanym okresie ceny skupu kurcząt typu brojler ukształtowały się na poziomie 3,18 zł/kg (bez VAT), tj. o 2,3 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu iáoáblisko 3 proc. niższym niż przed miesiącem.

Za indyki w tym czasie płacono 4,05 zł/kg (bez VAT) wobec 3,95 zł/kg w końcu sierpnia i 3,99 zł/kg przed miesiącem. W porównaniu do cen sprzed roku kurczęta były o 1,5 proc., a indyki oá15,5 proc. tańsze.

MLEKO

Dalszemu spadkowi uległy ceny odtłuszczonego mleka w proszku.

W analizowanym tygodniu średnia cena OMP w zbycie ukształtowała się na poziomie 6,93 zł/kg (bez VAT) i była o 2,3 proc. niższa niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie produkt ten był o 8,3 proc. tańszy niż przed miesiącem i o ok. 50 proc. tańszy niż rok wcześniej.(PAP)

bg/ ana/

dkiz4ke
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkiz4ke

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj