Trwa ładowanie...
d1kyq6r
29-01-2015 13:01

ZBP chce, by banki wdrożyły propozycje zmian dot. kredytów w CHF od 1 lutego

Warszawa,29.01.2015 (ISBnews) - Banki, które udzielały kredytów hipotecznych w CHF zobowiązały się do wdrożenia propozycji Związku Banków Polskich (ZBP) dotyczących m.in., stosowania ujemnej stawki LIBOR CHF, bezprowizyjnej zamiany waluty kredytu oraz zmniejszenia spreadu walutowego, poinformował prezes Krzysztof Pietraszkiewicz. ZBP chce, by banki stosowały pakiet rozwiązań począwszy od 1 lutego.

d1kyq6r
d1kyq6r

"Zarząd ZBP postawili zwrócić się do banków z wnioskiem, aby - jeśli jest to technicznie możliwe - zaproponowane rozwiązania obowiązywały od 1 lutego 2015 r. Pewne zmiany wymagają modyfikacji w systemach IT i mogą być drobne poślizgi" - powiedział Pietraszkiewicz podczas konferencji prasowej.

Pakiet rozwiązań zaproponowanych przez Związek w ub. tygodniu obejmuje uwzględnienie ujemnej stawki LIBOR przy wyliczaniu wysokości oprocentowania kredytów mieszkaniowych, a także istotne zmniejszenie na najbliższe 6 miesięcy tzw. spreadu walutowego, co skutkować będzie odczuwalnym obniżeniem wysokości płaconych przez klientów rat kredytowych.

"Stoimy na stanowisku, że udostępnianie kredytu jest i powinno być odpłatne, ale biorąc pod uwagę nadzwyczajne okoliczności i związaną z tym aprecjacją CHF zaproponujemy, by do końca 2015 r. przyjąć zasadę, że rozliczenie ujemnej stawki LIBOR będzie następowało także poprzez odpowiednie obniżenie raty kapitałowej" - podkreślił Pietraszkiewicz.

ZBP poinformował, że banki zaakceptowały także propozycję rezygnacji z żądania nowego zabezpieczenia oraz ubezpieczenia kredytu wobec kredytobiorców terminowo spłacających raty kredytowe, a także umożliwienia kredytobiorcom bezprowizyjnej zamiany waluty kredytu z CHF na PLN po kursie zbliżonym do średniego kursu NBP.

d1kyq6r

Celem pakietu jest także uelastycznienie zasad restrukturyzacji kredytów hipotecznych dla klientów zamieszkujących kredytowane nieruchomości.

Banki zaaprobowały zaproponowane przez ZBP wydłużenie, na wniosek klienta, okresu spłaty lub okresowe zawieszenie spłaty raty kapitałowej, tak aby jej poziom nie był wyższy lub był niewiele wyższy niż przed uwolnieniem kursu.

"Nadrzędnym celem pakietu naszych propozycji było to, aby klient nie płacił wyższej raty kredytowej niż ta, którą płacił przed decyzją Szwajcarskiego Banku Narodowego, tj. sprzed 15 stycznia 2015 r. Za tą decyzją stoi rezygnacja z części dochodów sektora bankowego, aby osiągnąć ten cel" - podkreślił Pietraszkiewicz.

Prezes powiedział, że dopiero w połowie lipca ZBP będzie posiadał szacunki dotyczące wpływu zastosowania pakietu rozwiązań przez banki, oferujące w przeszłości kredyty hipoteczne na ich wyniki finansowe za 2015 r.

d1kyq6r

Wczoraj wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński przedstawił propozycje poprawy sytuacji kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne w CHF oraz "rekomendacje zmian prawnych i regulacyjnych".

Jego propozycje to: po pierwsze, uwzględnienie przez banki ujemnej stawki LIBOR; po drugie, umożliwienie zainteresowanym kredytobiorcom bezprowizyjnej zamiany waluty kredytu z CHF na PLN po kursie równym średniemu kursowi NBP w dniu przewalutowania; po trzecie, wprowadzenie tzw. wakacji kredytowych na 3 lata (także dla kredytów złotowych) oraz wprowadzenie limitu wysokości raty na poziomie z końca 2014 r.; czwarta rekomendacja to odstąpienie od żądania dodatkowego zabezpieczenia kredytu z tytułu zmian kursowych.

(ISBnews)

d1kyq6r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kyq6r