ZBP proponuje procedury cyberbezpieczeństwa w programie 500+
Związek Banków Polskich zaleca stosowanie konkretnych procedur bezpieczeństwa w związku z uruchomieniem, w ramach programu 500+, możliwości składania wniosków za pomocą bankowości elektronicznej. Proponuje m.in., by wpisywać adres internetowy banku z klawiatury.
22.03.2016 13:35
ZBP poinformował też we wtorek, że w ciągu roku o 5 milionów zwiększyła się liczba bankowych rachunków internetowych.
Na konferencji przedstawiciele związku poinformowali, że od 1 kwietnia, wraz z uruchomieniem programu 500+, rusza także możliwość składania wniosków o świadczenia m.in. za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Niesie to jednak, jak mówili, istotne zagrożenia. Na przykład przejęcie przez przestępców informacji poufnej, związanej z identyfikacją i uwierzytelnieniem klienta w bankowości elektronicznej, jego danych osobowych i innych danych wrażliwych. Przestępcy mogą to zrobić, gdy np. stworzą fałszywą stronę internetową banku i wyślą do klientów mail z linkiem do niej.
Dlatego ZBP proponuje stosowanie określonych procedur bezpieczeństwa, takich jak: wpisywanie adresu internetowego banku zawsze z klawiatury, nie wykorzystywanie przeglądarek internetowych do znalezienia adresu banku, sprawdzanie certyfikatów ssl i bezpiecznych połączeń internetowych "https://", nie otwieranie korespondencji z niewiadomego źródła i np. nie odpowiadanie na maile, w których nadawca prosi o podanie informacji o karcie albo prosi o login i hasło do bankowości elektronicznej, unikanie logowania się do bankowości internetowej z komputerów znajdujących się w miejscach publicznych.
Wiceprezes ZBP Mieczysław Groszek poinformował, że porozumienie w sprawie udziału w programie 500+ podpisało 18 banków i dwa zrzeszenia banków spółdzielczych. Zapewniał, że banki nie biorą pieniędzy za składanie wniosków i dodał, że cały program może być dobrą okazją do dalszego upowszechnienia bankowości internetowej i procedur cyberbezpieczeństwa.
Na konferencji przedstawiciele ZBP mówili też, że według ostatniego raportu netBanku w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba korzystających z bankowości elektronicznej zwiększyła się o 5 milionów i pod koniec ubiegłego roku ustabilizowała się na poziomie ponad 30 milionów.
Raport netBanku zwraca uwaga m.in. na znaczy wzrost bankowości internetowej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Pod koniec IV kwartału liczba klientów bankowości elektronicznej z tego sektora wyniosła ponad 2,34 miliona. W porównaniu do III kwartału 2015 roku oznacza to wzrost o 170 tys. (7,83 proc.), a w stosunku do IV kwartału 2014 nastąpił wzrost użytkowników o prawie 280 tys. (13,49 proc.)
"Bardzo się cieszymy z rozwoju bankowości elektronicznej, z której korzysta dziś 14,5 miliona Polaków" - mówił prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. Wyraził nadzieje, że umożliwi ona "dogodny i bezpieczny" dostęp do rządowego programu 500+.