ZBP za wprowadzeniem centralnego rejestru rachunków bankowych
Inicjatywy zmierzające do powołania centralnego rejestru rachunków bankowych, ułatwiające restrukturyzację długów czy przeprowadzenie upadłości konsumenckiej zapowiedział we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami wiceprezes Związku Banków Polskich Jerzy Bańka.
25.10.2011 | aktual.: 25.10.2011 18:28
Bańska zapowiedział, że ZBP zaproponuje inicjatywę ustawodawczą, która wprowadziłaby instytucję centralnego rejestru rachunków bankowych. - To propozycja wprowadzenia regulacji, która pozwoliłaby na zebranie w jednym miejscu informacji o wszystkich funkcjonujących rachunkach bankowych - wyjaśnił Bańka.
Według niego, na takim rozwiązaniu skorzystałyby zarówno banki, jak i ich klienci. Dzięki rejestrowi łatwiejsze byłoby np. ustalenie w postępowaniu spadkowym składników majątkowych osób bliskich. Obecnie spadkobiercy mają z tym problemu.
Druga propozycja bankowców dotyczy wprowadzenia regulacji podatkowych, sprzyjających restrukturyzacji zobowiązań dłużników.
- Obecne przepisy utrudniają ten proces. Regulacje podatkowe zmuszają beneficjentów różnorakich umorzeń, dokonywanych przez banki, do zapłaty podatku. To oczywiście utrudnia zawieranie umów restrukturyzacyjnych - powiedział.
Jako kolejną inicjatywę wskazał przepisy dotyczące tzw. odwróconej hipoteki. Polega ona na tym, że bank udziela kredytu, którego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona np. na domu lub mieszkaniu. Kredytobiorca nie musi za życia spłacać kredytu - choć może - i do śmierci pozostaje właścicielem nieruchomości lub prawa do niej.
Bańka powiedział, że prace nad projektem toczą się już od około dwóch lat (ostatnio resort finansów przygotował założenia do projektu - PAP). - Będziemy zabiegać o ich przyspieszenie, tym bardziej, że na rynku funkcjonują już przynajmniej trzy produkty oparte o rozwiązania z umowy dożywocia z kodeksu cywilnego. Są one bardzo ryzykowne dla potencjalnych klientów, osób starszych - ocenił Bańka.
Jego zdaniem wprowadzenie odwróconej hipoteki jest konieczne, a zainteresowanie tym rozwiązaniem rośnie także po stronie banków, które wcześniej podchodziły do tej propozycji z rezerwą.
Bańka uważa też, że potrzebne są zmiany dotyczące upadłości konsumenckiej. - Chodzi nam o uruchomienie tej martwej regulacji. Mamy oficjalnie funkcjonującą ustawę, ale jest to zbiór martwych przepisów - powiedział. Dodał, że w dobie kryzysu niezbędne są przepisy umożliwiające restrukturyzację zadłużenia także w odniesieniu do konsumentów.
Wiceprezes ZBP przypomniał, że odpowiednie propozycje zostały przygotowane w projekcie sejmowej komisji "Przyjazne Państwo", ale zostały zablokowane w Sejmie. Zdaniem Bańki, do tego projektu należy powrócić.
Jako ostatnią kwestię ważną dla banków Bańka wskazał przyjęcie przepisów, które umożliwią szybkie usuwanie skutków awarii bankowych systemów informatycznych. Ponieważ wiąże się to z dostępem do tajemnicy bankowej, potrzebne są zmiany rangi ustawowej. - Chodzi o to, aby skutki tych awarii mogły być płynnie usuwane, oczywiście pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego - powiedział.