Zdalna praca w Kodeksie Pracy?

Rząd chce wprowadzić do Kodeksu Pracy przepisy dotyczące telepracy. Praca na odległość ma przynieść oszczędności dla pracodawców i wygodę dla pracowników.

11.04.2007 | aktual.: 11.04.2007 20:53

Zgodnie z projektem osoba ubiegająca się o pracę na odległość będzie mogła wybrać tę formę zatrudnienia już na etapie nawiązywania stosunku pracy. Potem będzie mogła wrócić do poprzednich warunków pracy. Pracodawca nie będzie mógł zwolnić pracownika, który odmówi wykonywania telepracy. Jego obowiązkiem będzie dostarczenie pracownikowi sprzętu, pokrycie kosztu jego instalacji, serwisu i konserwacji. Do pracodawcy będzie też należało zapewnienie pomocy technicznej i odpowiednich szkoleń pracownikowi na odległość.

Premier Jarosław Kaczyński uważa, że ta forma zatrudnienia będzie miała pozytywne skutki społeczne i przyczyni się do zmniejszenia bezrobocia. Zdaniem premiera, telepraca jest szczególnie korzystna dla matek, które będą mogły łączyć pracę z opieką nad dziećmi w domu.

Wiceminister pracy Kazimierz Kuberski dodał, że telepraca jest dobrym wyjściem także dla niepełnosprawnych i osób mieszkających na wsi lub z dala od siedzib firm. Przyniesie także oszczędności tym przedsiębiorcom, którzy chcą zakładać filie swoich firm.

Wiceminister podkreślił, że projekt był konsultowany z organizacjami pracodawców i związkami zawodowymi po to, by interesy obu stron były zrównoważone a telepracownicy nie czuli się pracownikami drugiej kategorii.

pracownikrządkodeks
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)