Trwa ładowanie...

Zdolność kredytowa rośnie. Możemy kupować droższe mieszkania i domy

Trzyosobowa rodzina z dochodem 5 tys. zł netto może pożyczyć na cele mieszkaniowe 460 tys. zł w formie 30-letniego kredytu - wynika z badania najnowszego badania.

Share
Zdolność kredytowa rośnie. Możemy kupować droższe mieszkania i domy
Źródło: Fotolia
ddeoag4

Trzyosobowa rodzina z dochodem 5 tys. zł netto może pożyczyć na cele mieszkaniowe 460 tys. zł w formie 30-letniego kredytu - wynika z badania Lion's Bank. To o 3,5 tys. zł więcej niż przed miesiącem i aż o 43 tys. zł więcej niż przed rokiem.

Wzrost zdolności kredytowej to efekt najniższych stóp procentowych w historii, a to one przekładają się na spadek oprocentowania i wysokie możliwości kredytowe.

Zdaniem autorów opracowania, więcej pozytywnych informacji o kolejnych obniżkach kosztu kredytu nie należy się jednak spodziewać.

ddeoag4

"Już od maja rośnie WIBOR, który jest ważnym składnikiem oprocentowania kredytów. Co więcej, prognozy rynkowe sugerują, że ostatnie wzrosty WIBOR-u to tylko początek tendencji, która ma trwać dłuższy czas" - napisano w komentarzu do noty Lion's Banku. ##Raty spłacamy w terminie, ale z czynszem zalegamy Przeterminowane długi Polaków wobec wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych wynoszą 27 milionów złotych. W ciągu 6 miesięcy 2014 roku, ta kwota wzrosła o ponad 8 milionów złotych - wynika z danych BIG InfoMonitor.

Najwięcej dłużników, którzy nie płacą za mieszkanie jest w województwach lubelskim i małopolskim. Na trzecim miejscu jest mazowieckie.

Jednak - jak wynika z raportu - to mieszkańcy tego regionu są zadłużeni na najwyższą łączną kwotę - ich zaległe zobowiązania wynoszą blisko 7 milionów złotych.

W województwie kujawsko-pomorskim mieszka najmniej osób, które nie wnoszą opłat za mieszkanie. W Polsce z roku na rok rośnie ogólna kwota przeterminowanego zadłużenia, na którą składają się między innymi zobowiązania lokatorskie.

Na koniec 2014 roku zaległe zadłużenie Polaków wyniosło blisko 41 miliardów złotych. Kłopoty z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań ma prawie 2 miliony 400 tysięcy osób.

ddeoag4

Podziel się opinią

Share
ddeoag4
ddeoag4