Trwa ładowanie...
d3ge6wz

Zestawienie wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia

Wypowiedzi członków Rady Polityki
Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w marcu

d3ge6wz
d3ge6wz

.

JAN CZEKAJ - 22.4 - BLOOMBERG

Na kwietniowym posiedzeniu RPP może powstrzymać się z kolejną z rzędu obniżką stóp procentowych.

"Obniżamy stopy od kilku posiedzeń i może czas, aby zobaczyć konsekwencje wcześniejszych obniżek".

d3ge6wz

Zdaniem Czekaja marcowe wyniki gospodarcze dają podstawy do wstrzymania obniżek, ale pełen obraz sytuacji dadzą dopiero dane o sprzedaży detalicznej.

"Popyt konsumencki oraz eksport wsparty słabym złotym mogą podtrzymać wzrost gospodarczy. Ciągle jednak wzrost będzie minimalny i nie można powiedzieć, że najgorsze mamy za sobą".

===================================================

DARIUSZ FILAR - 22.4 - PULS BIZNESU

d3ge6wz

Polska powinna wstrzymać cykl łagodzenia polityki monetarnej z uwagi na utrzymującą się presję inflacyjną.

"W obecnych warunkach, bez nowej projekcji inflacyjnej, dalsze obniżanie stóp byłoby podejmowaniem decyzji w ciemno".

"Być może obecny poziom jest właściwy do utrzymania inflacji pod kontrolą".

"(...) Widać, że presja inflacyjna nie ustąpiła".

Filar dodał, iż jednym z powodów wyższej od spodziewanej inflacji jest słaby złoty.

d3ge6wz

===================================================

MARIAN NOGA - 21.4 - KONFERENCJA

Członek Rady Polityki Pieniężnej Marian Noga opowiada się za obniżką stopy rezerwy obowiązkowej w dwóch krokach po 75 pb, zamierza przekonywać do tego pozostałych członków Rady.

"Mamy za tydzień posiedzenie decyzyjne, może spróbujmy iść na dwie raty. Może w pierwszym rzucie byśmy obniżyli o 75 pb (stopę rezerwy obowiązkowej - PAP). I zobaczymy co się stanie z akcją kredytową, jak się nie ruszy to i my się nie ruszymy. A jeżeli się ruszy, to dołożymy jeszcze 75 pb i będzie to poziom taki jak w EBC".

d3ge6wz

"Myślę, że to jest do zrobienia, spróbuję za tydzień porozmawiać z kolegami (z RPP - PAP), możemy w tym kierunku iść".

===================================================

SŁAWOMIR SKRZYPEK - 21.4 - DZIENNIKARZOM

Rada Polityki Pieniężnej pozostaje w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

"Co do kolejnych posiedzeń RPP będzie nas jeszcze obowiązywał cykl łagodzenia polityki monetarnej"

===================================================

d3ge6wz

ANDRZEJ WOJTYNA - 21.4 - TVN CNBC

Nie należy pobudzać akcji kredytowej za wszelką cenę - uważa Andrzej Wojtyna, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Nie należy pobudzać akcji kredytowej za wszelką cenę, należy zdiagnozować przeszłość i sprawdzić czy nie była ona nadmierna".

Jego zdaniem nie jest wykluczone, że NBP zdecyduje się obniżyć stopę rezerwy obowiązkowej.

"Były wysuwane takie sygnały przez pana prezesa Skrzypka, że kwestia obniżki stopy rezerwy obowiązkowej jest przedmiotem zainteresowania".

d3ge6wz

"Niewykluczone, że taki krok nastąpi jednorazowo lub w sekwencji po kilka mniejszych obniżek".

===================================================

DARIUSZ FILAR - 20.4 - TVN CNBC

Obecnie wskazana jest przerwa w obniżkach stóp procentowych. Ocena tego, czy istnieje pole do ich obniżek będzie możliwa za dwa miesiące.

"Wiele komponentów wskazuje, że pewien oddech w polityce pieniężnej jest wskazany. Jeżeli istnieje jakieś pole do obniżek to jest ono raczej niewielkie, a czas na jego ocenę nadejdzie za dwa miesiące".

===================================================

JAN CZEKAJ - 20.4 - PAP

Dane o produkcji przemysłowej są lepsze od oczekiwań i zostaną uwzględnione przy podejmowaniu decyzji o stopach proc. przez RPP.

"RPP, zgodnie z ostatnim komunikatem nie zmienia swojego stanowiska, że znajdujemy się w cyklu obniżek stóp procentowych. Dane są lepsze, niż oczekiwaliśmy, co będzie uwzględnione przez Radę. Wszystko jest możliwe, jeśli chodzi o kolejne decyzje RPP".

"Dane są lepsze, niż oczekiwaliśmy, w związku z czym wydaje się, że są one potwierdzeniem, że polska gospodarka wyjdzie z tego kryzysu obronną ręką".

===================================================

STANISŁAW OWSIAK - 20.4 - TVN CNBC

Możliwa jest przerwa w cyklu obniżek stóp proc. w kwietniu. Jednocześnie, w ocenie Stanisława Owsiaka, jest pole do dalszych obniżek stóp procentowych.

"Myślę, że nie można wykluczyć pewnej przerwy (w obniżkach stóp proc.) w kwietniu, ale zobaczymy, jakie pojawią się kolejne dane, zwłaszcza jaka będzie sprzedaż".

"Myślę, że złoty powinien się umacniać i przy tych innych czynnikach płynących z gospodarki, z produkcji, ze sprzedaży, z płac, jednak jest pole do jeszcze pewnych obniżek stop procentowych".

===================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 17.4 - TVN CNBC

Dopóki nie będzie symptomów ożywienia w strefie euro, RPP będzie raczej w fazie łagodzenia polityki pieniężnej.

"Dokąd nie będzie symptomów, że zaczyna się ożywienie w gospodarce w strefie euro, trzeba zakładać, że RPP jest w fazie łagodzenia polityki pieniężnej".

Członek RPP zaznaczył, że żaden bank centralny nie dokonuje zmian wysokości stóp procentowych "miesiąc w miesiąc".

"Dopuszczamy przerwy" - powiedział.

===================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 15.4 - TOK FM

Dane dotyczące marcowej dynamiki inflacji nie zmieniają zasadniczego sposobu podejścia RPP do decyzji o stopach procentowych.

Sławiński pytany w radiu TOK FM jak marcowa dynamika inflacji zmienia podejście RPP dotyczące decyzji o stopach procentowych powiedział, że "zasadniczego sposobu naszego podejścia zmienić nie może, ponieważ to co się działo na rynku mięsa wieprzowego to była rzecz znana już od szeregu miesięcy".

===================================================

MIROSŁAW PIETREWICZ - 15.4 - PAP

Dalsze obniżki stóp procentowych są potrzebne, aby przeciwdziałać negatywnym tendencjom panującym w sferze realnej gospodarki. W trosce o kurs złotego kolejne obniżki nie powinny być jednak duże.

"Podtrzymuję tezę o potrzebie dalszych obniżek stóp procentowych. Może powinno to dotyczyć również i najbliższego posiedzenia RPP. Głównym problemem są wskaźniki makroekonomiczne w sferze realnej. Trzeba starać się przeciwdziałać negatywnym tendencjom w gospodarce".

"Biorąc pod uwagę sytuację złotego i troszcząc się o to, żeby złoty nie słabł nadmiernie, trzeba raczej przyjąć, że te obniżki nie powinny być na tym etapie duże. Dobrze by było, żeby złoty się jeszcze umocnił, a na pewno nie słabł".

===================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 15.4 - TVN CNBC

Zdaniem Haliny Wasilewskiej-Trenkner stopy procentowe powinny pozostać na niezmienionym poziomie.

"Decyzja o obniżce stóp byłaby stworzeniem większego dysparytetu pomiędzy stopą referencyjną a rynkową. (...) Obecnie powinniśmy dążyć do ustabilizowania parametrów na obecnym poziomie".

Wasilewska-Trenkner dodała, że nie powinno się również obniżać rezerwy obowiązkowej.

"To zależy od masy pieniądza w bankach. Banki nie mogą się uskarżać na brak płynności. (...) Dziś nie byłoby to rozwiązanie, które należy zastosować".

===================================================

SŁAWOMIR SKRZYPEK - 9.4 - FORBES

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka, przedwczesne obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej i stopy depozytowej byłoby niewłaściwym posunięciem, gdyż mogłoby doprowadzić do nadmiernego wzrostu płynności na rynku.

"Przedwczesne obniżenie rezerwy obowiązkowej i sprowadzenie stopy depozytowej NBP do zera może doprowadzić do nadmiernego wzrostu płynności na rynku. Musimy zwracać szczególną uwagę na to, aby zalanie rynku płynnością nie spowodowało szkód. Nadmiar pieniądza na rynku może ten pieniądz osłabić".

===================================================

ANDRZEJ WOJTYNA - 8.4 - DZIENNIKARZOM

Bilans ryzyk przemawia za stabilizacją stóp procentowych na obecnym poziomie w najbliższym czasie.

"W moim przekonaniu sugerowałbym status quo, jeśli chodzi o stopy procentowe. Bilans ryzyk przemawia za utrzymaniem ich na obecnym poziomie w najbliższym czasie".

===================================================

DARIUSZ FILAR - 6.4 - TVP INFO

Pomimo, że Rada Polityki Pieniężnej znajduje się w cyklu rozluźniania polityki pieniężnej, pole do dalszych cięć będzie można lepiej ocenić po czerwcowej projekcji inflacji NBP.

"Jesteśmy w fazie łagodzenia (polityki pieniężnej - PAP)(...). To jest tylko otwarta furtka ku obniżkom".

"Natomiast, kiedy te obniżki zostaną dokonane, w jaki sposób dane będą na to wpływały, to jest sprawa otwarta. Ja chciałbym przypomnieć, że już w czerwcu będziemy mieli kolejną projekcję inflacji, to jest podstawowe narzędzie, na podstawie którego Rada patrzy w przyszłość, więc może to będzie właściwszy moment na obniżki, jeżeli po tej czerwcowej projekcji wciąż się będą wydawały potrzebne".

===================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 6.4 - RZECZPOSPOLITA

Z kolejnymi obniżkami stóp procentowych należy poczekać. Niewykluczone, że w ciągu najbliższych miesięcy będziemy podnosić stopy.

"(Z kolejnymi obniżkami stóp procentowych - PAP) dobrze byłoby poczekać. W krótkim czasie obniżyliśmy stopy o 225 punktów bazowych, teraz warto sprawdzić, jakie będą efekty. Dobrą wskazówką mówiącą o tym, jak te nasze pięć miesięcy obniżania stóp podziałało, będzie czerwcowa projekcja inflacyjna".

"Na razie nie ma zjawisk, które sugerowałyby podwyżki stóp. Ale to nie powinno być odczytywane jako zapowiedź dalszych obniżek. Nie wiem, czy będziemy mogli sobie na to pozwolić, bo sytuacja jest bardzo dynamiczna. Mogę sobie wyobrazić sytuację, w której w ciągu najbliższych miesięcy będziemy podnosić stopy".

===================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 3.4 - RADIO PIN

RPP nie powinna obniżyć stóp procentowych poniżej poziomu inflacji, który w tej chwili wynosi ok. 3 proc. Możliwe jest, że Rada w kwietniu powstrzyma się przed dalszym cięciem stóp procentowych.

"Nasz wskaźnik inflacji jest w okolicach 3 proc. Na pewno nie będziemy chcieli być wśród tych krajów, które mają ujemne stopy procentowe, czyli niższe od inflacji. Wydaje się, że nasza gospodarka tego akurat nie potrzebuje".

"Rada na pewno będzie bardzo wnikliwie rozważała czy jeszcze dalej warto schodzić, czy należy to zrobić teraz, czy należy to rozszerzać w czasie. Nie wykluczam tego, że RPP wstrzyma się z podjęciem decyzji o obniżce stóp proc. w kwietniu".

===================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 2.4 - TVN CNBC

Nie jest wykluczona przerwa w obniżkach stóp procentowych.

"Realny poziom stóp proc. w Polsce jest niski, więc tutaj trudno mówić, że nasze stopy są na wysokim poziomie".

Sławiński pytany czy jest w grupie członków opowiadających się za przerwą w obniżkach stóp w kwietniu lub maju powiedział, że "nie wykluczałby, że taka rzecz się może zdarzyć".

===================================================

MIROSŁAW PIETREWICZ - 1.4 - PAP

Kolejne obniżki stóp procentowych są potrzebne, obecny poziom stóp procentowych nie jest jeszcze docelowym. Ze względu na zagrożenie dalszego osłabienia się kursu złotego kolejne kroki RPP powinny być jednak wyważone.

"Jest miejsce do obniżek stóp procentowych. Nie uważam, żebyśmy osiągnęli docelowy poziom, jednak w obecnej sytuacji trzeba byłoby przyjąć taktykę ostrożnych kroków".

Zdaniem Pietrewicza, to, co dzieje się w obszarze kursu walutowego nie zachęca do radykalnych obniżek stóp procentowych.

"Trzeba prawdopodobnie je wyważać, żeby działając w kierunku pobudzenia wzrostu PKB, jednocześnie nie pobudzić inflacji poprzez kurs złotego".

===================================================

MIROSŁAW PIETREIWCZ - 1.4 - PAP

Zdaniem Pietrewicza obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej nie dałoby odpowiednich rezultatów.

"Dodawanie płynności w tej chwili chyba nie jest konieczne. Nie przyniosłoby to spodziewanego rezultatu w postaci zwiększenia aktywności banków na polu kredytowym".

"Należy obserwować to bardzo dokładnie i reagować odpowiednio, gdy takie działanie będzie mogło przynieść efekty".

Jednocześnie członek RPP dodał, że nie jest wykluczone, że powinno się dokonać głębszej obniżki stopy depozytowej.

"Nie jest wykluczone, że powinno się dokonać jej obniżki po to, aby zachęcić banki do udzielania kredytów. Uważam, że może być już lub w niedługim czasie potrzeba takiego działania".

===================================================

DARIUSZ FILAR - 27.3 - PAP

RPP nadal może ciąć stopy procentowe, jednak w kwietniu i maju powinna zrobić przerwę w cyklu obniżek, aby dać czas sektorowi bankowemu na dostosowanie się do impulsów, jakimi były dotychczasowe obniżki stóp.

"W moim przekonaniu RPP uruchomiła na tyle silny impuls dotychczasowymi obniżkami stóp, że należałoby dać sektorowi bankowemu czas na dostosowanie się do tego impulsu. Biorąc dodatkowo pod uwagę ryzyko kursowe, osobiście byłbym zwolennikiem zrobienia przerwy w cyklu obniżek. Mówię w perspektywie dwóch najbliższych miesięcy. Chyba, że po drodze pojawią się zupełnie pesymistyczne nowe dane, bo tego nie można w obecnej sytuacji wykluczyć".

===================================================

DARIUSZ FILAR - 27.3 - PAP

Zdaniem członka RPP brak obecnie przesłanek, aby obniżyć stopę rezerwy obowiązkowej. Asymetryczne rozszerzenie pasma stóp poprzez głębsze cięcie stopy depozytowej prawdopodobne jest zaś już na kolejnym posiedzeniu Rady.

"Efekt netto operacji zasilających NBP i operacji absorbujących jest wciąż plusowy, czyli więcej absorbujemy niż zasilamy. Po drugie - płynność jest nierówno rozłożona w systemie. Są banki, które mają dużą nadpłynność i są banki, którym płynności brakuje".

"Rada w związku z tym uważa, że właściwsze jest przekonanie banków, że najpierw powinny same zagospodarować tę płynność w ramach systemu, a dopiero kiedy ta płynność zostanie zagospodarowana, my możemy uruchomić narzędzie, jakim będzie obniżka stopy rezerwy obowiązkowej".

Zdaniem Filara nie jest wykluczone, że rozszerzenie asymetryczne pasma stóp po stronie stopy depozytowej nastąpi szybciej niż obniżenie rezerwy obowiązkowej.

"Nie wykluczałbym, że na następnym posiedzeniu taka decyzja zapadnie. Przy scenariuszu, gdyby stopy zostały na kolejnym posiedzeniu pozostawione bez zmian, można by się spodziewać cięcia stopy depozytowej o 25-50 punktów bazowych".

===================================================

JAN CZEKAJ - 26.3 - PAP

Dane ze sfery realnej oraz wskaźniki wyprzedzające koniunktury przemawiają za koniecznością dalszych obniżek stóp procentowych. Kroki rzędu 75 punktów bazowych nie powinny mieć miejsca, możliwe są jednak obniżki w wysokości 25-50 punktów bazowych - uważa Jan Czekaj.

"Praktycznie nie ma wśród danych ze sfery realnej jednej informacji, która uzasadniałaby bezczynność Rady. Jeżeli popatrzymy na dane o produkcji, sprzedaży, zatrudnieniu oraz na wskaźniki wyprzedzające koniunktury wydaje się, że obniżanie stóp procentowych wydaje się w pełni uzasadnione".

"Kolejne kroki powinny być w wysokości 25, może 50 punktów bazowych. Raczej nie oczekiwałbym obniżek po 75 pb" - powiedział.

===================================================

JAN CZEKAJ - 26.3 - PAP

Zdaniem Czekaja na razie nie jest jeszcze czas na obniżkę stopy rezerwy obowiązkowej i stopy depozytowej.

"O problemie należy dyskutować, ale na razie Rada takiej decyzji nie podejmuje. W sektorze bankowym mamy nadpłynność, tylko ona jest nierówno rozłożona. Możemy obniżyć stopę rezerwy obowiązkowej i stopę depozytową, ale myślę, że dzisiaj to niewiele da. Tak jak niewiele dał wcześniejszych wykup bonów przez NBP".

"Nie mówię +nie+ potencjalnej obniżce stopy rezerwy obowiązkowej czy stopy depozytowej, ale należy się zastanowić, jakie będą jej potencjalne skutki. Czy potencjalnym skutkiem będzie konieczność absorbowania przez NBP zwiększonej nadpłynności?"

===================================================

MARIAN NOGA - 26.3 - PAP

Zdaniem Mariana Nogi, Rada Polityki Pieniężnej jest w fazie łagodzenia polityki pieniężnej i w tym roku kolejne cięcia stóp, nie większe niż o 25 pkt bazowych, będą jeszcze potrzebne. Jednak w kwietniu i maju należy zrobić przerwę, aby dać gospodarce czas na dostosowanie się do dokonanych do tej pory obniżek.

"Patrząc z dzisiejszego punktu widzenia na razie nie widzę żadnych przesłanek ani potrzeby, żeby w kwietniu czy maju zostały obniżone stopy. Widzę obniżkę, lecz w perspektywie dużo dłuższej. Jest wyraźnie potrzebna pauza w tych miesiącach, chociażby dlatego, że krótkie stopy rynkowe są poniżej stopy referencyjnej. To oznacza, że efektywność działań RPP jest lekko zakłócona, gdyż one powinny na te stopy rynkowe oddziaływać".

"Ze względu na kurs walutowy i ewentualną sytuację przełożenia się późnej słabego złotego na inflację bałbym się opowiadać za obniżkami większymi niż 25 punktów bazowych, co nie oznacza, że nie możemy mówić o niektórych sytuacjach szczególnych, czego grudzień czy styczeń były najlepszym przykładem".

====================================================

MARIAN NOGA - 26.3 - PAP

Członek RPP poinformował, że obecnie głębsze obniżenie stopy depozytowej jest niemożliwe z przyczyn technicznych, gdyż są o nią obecnie oparte operacje FX swap.

"Byłem za obniżką stopy depozytowej nawet do 0, żeby banki zmusić do tego, aby zintensyfikowały akcję kredytową. Natomiast dzisiaj nie jest jeszcze na to pora, gdyż stopa depozytowa jest +wmontowana+ w operacje FX swap".

"Z tego punktu widzenia myślimy nad tym, ale jest to problem na razie techniczny i nie pozwala Radzie na zmienianie stopy depozytowej dzisiaj. Natomiast nie wykluczam tego w przyszłości"

Noga nie widzi też obecnie potrzeby obniżania stopy rezerwy obowiązkowej, gdyż banki, jak ocenia NBP, dysponują płynnością, ale jej nie wykorzystują do akcji kredytowej.

"Obniżanie stopy rezerwy obowiązkowej oznaczałoby, że dodajemy kolejną porcję płynności. Nie mówimy +nie+, ale dzisiaj nie widzimy takiej potrzeby".

====================================================

SŁAWOMIR SKRZYPEK - 25.3 - KONFERENCJA PO DECYZJI RPP

Marcowa obniżka nie była ostatnią, a RPP jest nadal w fazie łagodzenia polityki monetarnej - poinformował prezes NBP Sławomir Skrzypek.

"Nie jest to sygnał końca cyklu. Jesteśmy dalej w fazie łagodzenia polityki monetarnej".(PAP)

jba/ ana/

d3ge6wz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ge6wz