Trwa ładowanie...
d32a3ob

Zestawienie wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia

...

d32a3ob
d32a3ob

06.03. Warszawa (PAP) - Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w lutym.

MAREK BELKA - 2.3 - PARYŻ, ZA AGENCJĄ BLOOMBERG

"Ubiegłoroczny wzrost PKB na poziomie 4,3 proc. prawdopodobnie zostanie zrewidowany nieco w górę".

"W tym roku gospodarka także poradzi sobie dość dobrze. Spodziewamy się spowolnienia, ale każdy się go spodziewa".

d32a3ob

====================================================

ANNA ZIELIŃSKA-GŁĘBOCKA - 1.3 - TVN CNBC

"Mówimy raczej o prawdopodobieństwach; nie jest tak, że jakakolwiek decyzja, czy kierunkowe działanie zostało już podjęte (...)".

"(...) Jeśli stopa inflacji będzie nadal wysoka, a dotychczasowe projekcje pokazywały, że ona się utrzyma na wysokim poziomie, to Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała nad tym się zastanowić, jak przeciwdziałać tym negatywnym skutkom podwyżek cenowych, stąd mi się wydaje, że to prawdopodobieństwo albo utrzymania, albo podwyżek stóp procentowych jest większe niż obniżek".

d32a3ob

====================================================

ANDRZEJ BRATKOWSKI - 28.2 - DZIENNIK GAZETA PRAWNA

"Z pewnością RPP nie ma teraz powodów, by obniżać stopy procentowe, i dopóki nie nastąpi jakieś gwałtowne załamanie w UE, to tych powodów nie będzie. Natomiast pytanie, czy stopy podnieść, czy zostawić na niezmienionym poziomie, nadal jest otwarte. Co prawda będziemy mieli wzrost na poziomie ok. 3 proc. PKB, ale jest szansa, że inflacja obniży się dzięki umocnieniu złotego i efektom bazy. A struktura jej wzrostu w poprzednich kwartałach, w której konsumpcja prywatna nie była głównym motorem, a rosły za to inwestycje i eksport netto, powoduje, że nie ma potrzeby spieszyć się z podwyżkami".

d32a3ob

====================================================

JERZY HAUSNER - 28.2 - DZIENNIKARZOM

"Mam odczucie, że linia polityki pieniężnej i poziom stóp jest prawidłowy, aczkolwiek mamy do czynienia z pewną uporczywością inflacji. Jej przyczyny są zewnętrzne, ale inflacja jest problemem".

"Co miesiąc musimy podejmować decyzje. Do tej pory RPP sygnalizowała, że gdyby zmieniać stopy, to raczej by podnosiła niż obniżała. Za tydzień będziemy analizować wyniki nowej projekcji i zobaczymy, jakie będą modyfikacje".

d32a3ob

====================================================

JERZY HAUSNER - 27.2 - PARKIET

"RPP dzisiaj uważa, że obecny poziom stóp jest adekwatny do sytuacji i że nie znajduje powodów, by go zmienić, ale bierze pod uwagę możliwość takiej zmiany".

"Inflacja jest uporczywie powyżej celu inflacyjnego i nasze projekcje stale przesuwają osiągnięcie celu do przodu".

"Miarą naszego makroekonomicznego powodzenia będzie możliwość utrzymania przez RPP stóp procentowych na obecnym poziomie. Cała sztuka polega na tym, żeby makroekonomię utrzymać w tych ramach, a mikroekonomię poprzez te działania strukturalne przestawić na nową konkurencyjność. To jest filozofia polityki gospodarczej obecnego okresu".

d32a3ob

====================================================

ELŻBIETA CHOJNA-DUCH - 23.2 - PAP

"Dane makroekonomiczne dotyczące polskiej gospodarki z początku roku zwiększają prawdopodobieństwo stabilizacji stóp w dłuższym okresie. Nie są to złe dane dla gospodarki oraz dla procesów inflacyjnych. Perspektywy są pomyślne, zwłaszcza, jeśli chodzi o eksport oraz kurs PLN, który w dłuższym okresie powinien nadal się umacniać. Także spowolnienie gospodarcze na świecie wydaje się być mniejsze niż sądzono".

d32a3ob

"Obawy o strefę euro nadal się utrzymują a pozytywny wpływ decyzji dotyczących Grecji może okazać się przejściowy. Jednak działania EBC uspokajają rynek i wpływają na poprawę płynności w sektorze bankowym i sytuację na rynku papierów skarbowych także krajów południa Europy".

====================================================

ANNA ZIELIŃSKA-GŁĘBOCKA - 23.2 - PAP

"Nie kierujemy się nigdy danymi za jeden miesiąc. Jest to za krótki okres, aby tylko na jego podstawie podejmować decyzje. Czekamy na projekcję oraz dane za pierwszy kwartał, który będzie decydujący".

"Prawdopodobieństwo podwyżek stóp jest nadal większe niż obniżek, choć możliwa jest też ich stabilizacja przez pewien czas".

====================================================

MAREK BELKA - 22.2 - WYKŁAD W KSAP, ZA NBPtv

"(...) na ogół wszyscy spodziewają się zasadniczego zwolnienia koniunktury gospodarczej w Polsce. Tempo wzrostu - wprawdzie dzisiaj jeszcze jest bardzo przyzwoite, ale powinno się obniżać (...). Teraz się mówi o 2,5-3,0 proc. Ja osobiście jestem bardziej optymistyczny".

"Uważamy, że w takiej sytuacji jak dzisiaj, kiedy właściwie nic pewnego nie możemy powiedzieć o kształcie koniunktury gospodarczej w najbliższych miesiącach - to wynika nie z naszych wewnętrznych problemów, tylko z problemów strefy euro głównie, czy gospodarki światowej - w takiej sytuacji, takie podejście +wait and see+ (w polityce pieniężnej-PAP) ma swój sens".

"Obserwowaliśmy w styczniu dość znaczące przyspieszenie płac - to była iluzja statystyczna, która związana była z różnymi czynnikami: zmianą próbki GUS, a także tym, że ponieważ od lutego wzrosły o 2 pkt proc. składki rentowe, więc wszyscy ci, którzy mieli zapłacić różnego rodzaju bonusy, premie, wypłaty z zysku w lutym, marcu - zrobili to styczniu, bo było to o 2 pkt proc. tańsze".

====================================================

ANDRZEJ BRATKOWSKI - 21.2 - BLOOMBERG

"Jest coraz bardziej prawdopodobne, że podwyżka stóp procentowych będzie konieczna w pierwszej połowie roku".

====================================================

JAN WINIECKI - 16.2 - TVN CNBC

"Na razie nie widzę podstaw do ruchów (stóp proc. - PAP) w żadną stronę, aczkolwiek oczywiście solidaryzuję się z opinią, że większe widzi się w Radzie perspektywy ewentualnej podwyżki stóp niż obniżki. Gospodarka ma się dobrze i nie ma powodu, żeby dawać szanse inflacji, żeby się zagnieździła mocniej w polskiej gospodarce".

"Osobiście, gdyby się pojawił taki wniosek, to bym się za nim nie opowiedział (pytany, czy przez najbliższe 2-3 miesiące zagłosowałby za zmianą poziomu stóp proc. - PAP)".

====================================================

ANDRZEJ RZOŃCA - 13.2 - GAZETA WYBORCZA

"Trochę mnie dziwi, że krytykuje się Radę za to, że inflacja jest za wysoka i jednym tchem wyraża oczekiwanie obniżek stóp. Żebym w ogóle mógł myśleć o obniżkach, musiałbym uznać, że bez nich inflacja na trwałe spadnie poniżej celu. Nie widzę szans, by tak się stało".

"Żeby pojawiły się powody do podwyżek, perspektywa powrotu inflacji do celu musiałaby się oddalić poza horyzont najsilniejszego oddziaływania polityki pieniężnej na inflację, czyli poza sześć-osiem kwartałów. Ryzyko takiego oddalenia wzrosło. Jak bardzo? To pomoże ocenić projekcja inflacji, którą poznamy za miesiąc".

"Spójrzmy na obecny poziom stóp procentowych - trudno uznać go za wysoki. Jest niższy od średniej z okresu niskiej inflacji w Polsce. Realnie, czyli po odjęciu oczekiwań inflacyjnych, jest wręcz ujemny. Taka sytuacja zniechęca do oszczędzania i pobudza do wydawania. Gdyby się utrzymała, to wraz ze zmniejszeniem niepewności inflacja musiałaby się nasilić".

====================================================

ELŻBIETA CHOJNA-DUCH - 13.2 - DZIENNIKARZOM

"W nadchodzących miesiącach konieczna jest pogłębiona obserwacja i analiza rozwoju sytuacji, bez przesądzania o kierunku działania polityki pieniężnej. Szanse, przy ciągle niepewnej sytuacji w strefie euro, mimo pomyślnych wstępnych deklaracji politycznych w Grecji, na podwyżki lub obniżki stopy procentowej są, według mej oceny, takie same".

"Ważnym czynnikiem (do podejmowania dalszych decyzji - PAP) będzie marcowa projekcja CPI i PKB oraz innych wskaźników i tendencji gospodarczo-finansowych. Rada musi też oczywiście patrzeć na to jakie decyzje podejmują inne banki centralne".

"Tak więc jest wiele okoliczności, które powodują, że kierunek decyzji o poziomie stóp procentowych nie jest przesądzony. W mojej opinii, im dłuższy jest okres obserwacji wskaźników, zwłaszcza CPI, przy ciągle zmieniających się uwarunkowaniach, tym większa gwarancja, że nasze decyzje będą trafne".

====================================================

ADAM GLAPIŃSKI - 8.2 - DZIENNIKARZOM

"Jeśli po I kwartale inflacja będzie około 4,5 proc., a tempo wzrostu PKB będzie nadal relatywnie wysokie, złożę wniosek o podwyżkę stóp".

====================================================

MAREK BELKA - 8.2 - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP

"Podtrzymujemy stanowisko wyrażane miesiąc temu, że obniżki stóp procentowych są mało prawdopodobne".

"Nie sądzę, żeby sytuacja zmieniła się w jakikolwiek sposób od ostatniego posiedzenia RPP z początku stycznia. Jedynym czynnikiem, który warty jest odnotowania to jest wzmocnienie złotego, z tym, że to nie ma wyraźniejszego związku z wewnętrzną sytuacją w kraju. (...) to umocnienie złotego to wynik zmieniających się sentymentów globalnych, a wiemy, że one na pstrym koniu jeżdżą, są zmienne. W związku z tym nie można liczyć, że ta tendencja będzie albo się umacniała albo kontynuowała. Stąd w gruncie rzeczy to wzmocnienie złotego - ono oczywiście jest z punktu widzenia osiągnięcia celu inflacyjnego korzystnym zjawiskiem, ale nie można na tym opierać naszych planów w zakresie polityki pieniężnej".

"(...) Jeżeli I kwartał będzie także optymistyczny, a nie spodziewamy się jakiegoś załamania, to jest oczywiście jeden z czynników, który zbliżają RPP do decyzji o zacieśnieniu polityki pieniężnej".

====================================================

ZYTA GILOWSKA - 8.2 - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP

"Podtrzymujemy stanowisko, że obniżki stóp są mniej prawdopodobne, niż podwyżki".(PAP)

jba/

d32a3ob
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32a3ob