Trwa ładowanie...
d4b7n52

Zestawienie wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia

...

d4b7n52
d4b7n52

03.12. Warszawa (PAP) - Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w listopadzie.

ANDRZEJ KAŹMIERCZAK - 27.11 - TVP INFO

"Byłbym zwolennikiem tej pierwszej opcji, tzn. po tych dwóch obniżkach stóp procentowych (w listopadzie i grudniu - PAP) należy się jednak przyjrzeć reakcji banków komercyjnych, jeśli chodzi o ich politykę kredytową i reakcję gospodarstw domowych, jeśli chodzi o skłonność do oszczędzania w sektorze bankowym".

====================================================

d4b7n52

ADAM GLAPIŃSKI - 27.11 - BLOOMBERG

"Obniżka stóp o 25 pb w przyszłym tygodniu jest już przesądzona. Trzecia bądź czwarta obniżka jednak nie będzie już taka oczywista".

====================================================

ANNA ZIELIŃSKA-GŁĘBOCKA - 27.11. - TVN CNBC

"Myślę, że wszyscy członkowie RPP otrzymali już pełną informację co będzie się działo w najbliższych kwartałach. Uważam, że powinniśmy dosyć szybko, ale tak miesiąc po miesiącu obniżyć stopy proc. (w sumie - PAP) o około 1 pkt proc., a potem zobaczyć ewentualnie, co się będzie działo".

d4b7n52

"Jakby się udało zejść ze stopami do 3,75 proc. to byłoby dobrze; później zastanawiać się co dalej".

====================================================

ANDRZEJ RZOŃCA - 26.11. - TVN CNBC

"Mam nadzieję, że w połowie 2013 roku inflacja obniży się do celu inflacyjnego".

"Nie sądzę natomiast, aby inflacja w naszym kraju spadła poniżej dolnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego, jak wskazuje projekcja. Nie sądzę, abyśmy mogli się spodziewać spadku dynamiki cen żywności i dynamiki cen energii w pobliże historycznych minimów. Nawet gdyby taki spadek nastąpił to dodatnie wstrząsy podażowe nie powinny determinować kształtu polityki pieniężnej".

d4b7n52

====================================================

JERZY HAUSNER - 26.11 - OBSERWATORFINANSOWY.PL

"Ostatni komunikat Rady nie zostawia wątpliwości, że rozpoczął się cykl łagodzenia polityki pieniężnej. Jak daleko ten cykl się posunie? Nie wiem. Na początku grudnia znowu spotkamy się na zamkniętym posiedzeniu i będziemy dyskutować, co mamy zrobić w grudniu, to jasne. Nie sądzę byśmy mogli mieć do czynienia z jakimś dramatycznym zwrotem sytuacji. Przypuszczam, że w grudniu podtrzymamy linię łagodzenia polityki pieniężnej, czyli należy liczyć się z obniżaniem stóp procentowych".

d4b7n52

"Co do zasady, że powinniśmy mieć realnie dodatnie stopy procentowe - jak najbardziej. Z tym, że pod koniec 2012 r. można oczekiwać wyraźnego obniżania się inflacji, a w związku z tym wskazane jest obniżanie poziomu stóp procentowych. Nie widzę żadnego uzasadnienia, biorąc pod uwagę to, że mamy wzrost gospodarczy i że przed nami konieczność przestawienia gospodarki na rozwiązania strukturalnie bardziej konkurencyjne, aby prowadzić politykę ujemnych stóp procentowych. Taką samą opinię wielokrotnie wyrażał prezes Narodowego Banku Polskiego i z Markiem Belką w pełni się zgadzam".

====================================================

ANDRZEJ BRATKOWSKI - 22.11 - PAP

d4b7n52

"Przy takim obrazie: z jednej strony rosnącego ryzyka recesji, z drugiej praktycznie braku jakiegokolwiek ryzyka wzrostu inflacji - moim zdaniem potrzebne jest radykalne poluzowanie polityki pieniężnej. Ono oczywiście nie spowoduje jakiegoś natychmiastowego ożywienia, natomiast może być jednak dość istotnym czynnikiem wpływającym na zredukowanie skali spowolnienia gospodarczego".

"Ze względu na potwierdzające się negatywne trendy w gospodarce dzisiaj uważam, że nasze stopy są o jakieś 1,5 pkt. proc. za wysokie i że powinniśmy jak najszybciej obniżyć główną stopę do poziomu 3,0 proc. I dopiero na tym poziomie patrzeć, czy mamy do czynienia z pogarszaniem się uwarunkowań zewnętrznych, które by wymagały jeszcze większego luzowania, czy raczej sytuacja jest stabilna i pozwala nam czekać na pierwsze oznaki ożywienia".

"Niedługo pojawią się jeszcze dane o PKB za III kwartał. Jeżeli będą one potwierdzały dotychczasowe trendy i będą mniej więcej zgodne z ostatnią prognozą NBP na poziomie 1,8 proc., to będę zdecydowanie składał wniosek o bardziej radykalne obniżki stóp procentowych niż 50 pb. Już w grudniu. Obawiam się, że ten wzrost PKB w III kwartale może być jednak niższy. W każdym razie uważam, że prawdopodobieństwo, że to będzie poniżej 2,0 proc. jest bardzo wysokie. A IV kwartał oraz I kwartał przyszłego roku niestety będą prawdopodobnie jeszcze gorsze. Co dalej - to w dużym stopniu zależy od otoczenia".

d4b7n52

====================================================

JAN WINIECKI - 21.11 - TVN CNBC

"Jak wcześniej publicznie stwierdziłem, że widzę przestrzeń dla ostrożnego obniżenia stóp procentowych dwukrotnie o 25 pb i się z tego nie wycofuję. Z mojej perspektywy, uważam za możliwe i nawet potrzebne - dwa kroki, z których jeden został już podjęty".

"Patrząc po sobie to może być nawet miesiąc po miesiącu".

====================================================

ANDRZEJ KAŹMIERCZAK - 20.11 - TVN CNBC

"Biorąc pod uwagę wskaźniki makroekonomiczne wydaje się, że taka możliwość istnieje. Rzeczywiście jest szansa, jest możliwość, że Rada Polityki Pieniężnej zrobi prezent społeczeństwu na Gwiazdkę i obniży stopy procentowe".

"Oczywiście mówię we własnym imieniu, bo rzeczywiście dane makroekonomiczne uzasadniają poluzowanie polityki pieniężnej".

"Jeżeli w międzyczasie nie nastąpią jakieś nadzwyczajne wydarzenia - jeżeli będzie kontynuacja sytuacji obecnej, to wydaje się, że poluzowanie polityki pieniężnej jest zasadne".

"To jest bardzo ważne pytanie, jaką powinniśmy przyjąć strategię obniżek stóp procentowych. (...) Nie jestem zwolennikiem terapii szokowej. Jestem człowiekiem bardzo ostrożnym. Jestem zwolennikiem stopniowego luzowania polityki pieniężnej, z równoczesną analizą skutków tych obniżek. Tak, aby w międzyczasie nie ujawniły się jakieś ujemne następstwa tego zjawiska. Więc raczej przyjąłbym politykę ostrożnego luzowania. Tak, aby jednak nie wylać dziecka z kąpielą".

"Pamiętajmy, że jednak to ryzyko wpływu obniżek stóp procentowych na kurs walutowy jest, a jak wiadomo deprecjacja kursu nasila inflację krajową. Stąd musimy te zjawiska bacznie, równolegle analizować. I stąd nawet skłonny jestem zrobić pewną przerwę, jeżeli chodzi o luzowanie polityki pieniężnej".

====================================================

MAREK BELKA - 15.11. - DZIENNIKARZOM

"Myślę, że cykl łagodzenia polityki pieniężnej będzie kontynuowany".

====================================================

ANNA ZIELIŃSKA-GŁĘBOCKA - 13.11 - PAP

"Na pewno trzeba kontynuować łagodzenie polityki pieniężnej. Wszystkie czynniki po stronie gospodarki realnej działają antyinflacyjnie".

"Uważam, że jest miejsce dla obniżek stóp procentowych, między 75 a 100 pb w krótkim okresie. Łącznie z obniżką listopadową. I to moim zdaniem powinno być dość szybko. Co dalej, zobaczymy".

"Nie jestem za przerwą (w grudniu - PAP). Powinna być seria, cykl obniżek. Zobaczymy, jak zadecyduje cała Rada. Ja nie widzę potrzeby odkładania. Trzeba zrobić to w miarę szybko i zobaczyć, jakie będą efekty tego działania".

====================================================

ADAM GLAPIŃSKI - 12.11 - TVN CNBC

"W mojej ocenie osobistej, tak, jak oceniam sytuację - nie (na pytanie, czy potrzebne są kolejne obniżki stóp procentowych)".

"Natomiast Rada podjęła pewną decyzję. To jest decyzja ciała, jakim jest Rada i jest tu pewna logika postępowania. Powie się A, to trzeba powiedzieć B, żeby sygnał był jasny dla rynku i pożądany efekt otrzymany. Wszystkie decyzje Rady rodzą się w dyskusjach, sporach i w szczególności w takiej sytuacji, jak w tej chwili, kiedy są równie dobre argumenty w moim przekonaniu za i przeciw, decyzja zapada nie zawsze w konsensusie".

"Jest to prawdopodobne (Rada obniży stopy proc. w grudniu - PAP)".

"Nie jestem entuzjastą obniżek i tym, który forsuje te obniżki. Natomiast działam racjonalnie i pragmatycznie. Jako Rada ponosimy zbiorową odpowiedzialność za nasze decyzje (...) Do tej pory zwyczajem Rady było, aby nie podejmować decyzji grudniowych. Ale z drugiej strony dotyczyło to zwykle decyzji o podwyżce. Decyzja o obniżce nie jest decyzją, która powoduje jakieś radykalne zmiany. Poza tym rynki konsumują już pewne decyzje".

====================================================

ADAM GLAPIŃSKI - 12.11 - BLOOMBERG

"Dwie obniżki po 25 pb są najbardziej prawdopodobne".

"Wszystko jest możliwe, jeśli spowolnienie gospodarcze spowoduje znaczący spadek wskaźnika inflacji. W pewnym momencie Rada będzie musiała się jasno opowiedzieć, kiedy cykl obniżek powinien się skończyć".

"Spowolnienie gospodarcze będzie relatywnie krótkotrwałe i bez ryzyka recesji (...), i nie będzie miało tak dużego wpływu dezinflacyjnego jak się prognozuje".

====================================================

ELŻBIETA CHOJNA-DUCH - 12.11 - TVN CNBC

"Mój scenariusz jest scenariuszem bardziej zdecydowanych cięć, ale wszystkie kwestie łącznej skali obniżek są przed nami i będziemy o tym decydować".

====================================================

JAN WINIECKI - 12.11 - TVN CNBC

"W tej chwili mogę powiedzieć, że byłbym skłonny zaakceptować powiedzmy jeszcze jedną obniżkę stóp o 25 pb, a potem przyjrzeć się tej gospodarce, co się będzie dalej działo, w miarę napływających danych z Polski i z zagranicy".

====================================================

ANDRZEJ RZOŃCA - 7.11. - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP

"Mam wrażenie, że w ocenie większości w Radzie prawdopodobieństwo spadku inflacji poniżej celu w horyzoncie najsilniejszego oddziaływania polityki pieniężnej na inflację jest większe, niż prawdopodobieństwo jej utrzymania się powyżej celu, natomiast różnica między tymi prawdopodobieństwami nie jest tak duża, żeby uzasadniała pojedynczą decyzję w skali większej niż ta, która została podjęta".

====================================================

ANDRZEJ KAŹMIERCZAK - 7.11 - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP

"Niewątpliwie ta obniżka stóp procentowych nie jest wysoka. RPP dosyć ostrożnie podjęła tę politykę luzowania, bo też i elementy ryzyka jednak pozostają. Tym ważnym elementem ryzyka jest niewątpliwie sprawa cen żywności, cen surowców rolnych. Udział żywności w koszyku naszych wydatków jest bardzo wysoki. Można też argumentować, że jednak od stycznia br. spada bardzo wyraźnie dynamika lokat oszczędności gospodarstw domowych w systemie bankowym. Niewątpliwie jest podwyższone ryzyko, jeśli chodzi o losy strefy euro. I z tego punktu widzenia ta polityka ostrożnego łagodzenia polityki pieniężnej ma swoją logikę".

"Inflacja we wrześniu utrzymała się na poziomie 3,8 proc. z poprzedniego miesiąca. Pamiętajmy, że ten horyzont czasowy projekcji obejmuje do końca 2014 roku, więc jednak to jest dosyć długi horyzont czasowy. Stąd ostrożność w obniżaniu stóp procentowych chociażby z tego punktu widzenia jest zasadna. Od stycznia jeszcze wdrażany pakiet energetyczno-klimatyczny też może troszeczkę dołożyć się do inflacji. W świetle tych ryzyk, o których wcześniej powiedziałem, łatwo jest coś zniszczyć".

"Jeśli inflacja będzie spadała szybciej, niż to zakłada projekcja, to oczywiście i dostosowania, jeśli chodzi o politykę pieniężną, będą adekwatne do tych lepszych wyników".

====================================================

MAREK BELKA - 7.11 - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP

"Tak, myślę, że dzisiejsza decyzja jest początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej".

"Podstawowym czynnikiem (ostrożnej polityki monetarnej - PAP) jest to samo, co miesiąc temu - że bieżąca inflacja jest bardzo wysoka".

"Myślę, że dosyć znaczne (prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu)".

"Dla większości członków Rady niebezpieczeństwem jest utrzymywanie się realnych stóp procentowych na historycznie niskim poziomie".

"Czy się obawiamy o złotego? Nie. Złoty kształtuje się pod wpływem wielu różnych czynników, ale w niewielkim stopniu pod wpływem zmian stopy procentowej, czego dzisiejsze zachowanie na rynku walutowym złotego jest najlepszym dowodem".

"Jeśli chodzi o mnie to podzielam opinię, utożsamiam się z przedstawioną przez Instytut Ekonomiczny projekcją inflacji i PKB. Trudno, żeby było inaczej".

"Ryzyko recesji (w Polsce - PAP) uważam za bardzo niskie".(PAP)

jba/ osz/

d4b7n52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b7n52