Trwa ładowanie...
dhhnv18

Zestawienie wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia

...

dhhnv18
dhhnv18

22.6.Warszawa (PAP) - Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w maju.

ANDRZEJ WOJTYNA - 17.6 - GAZETA PRAWNA

Zdaniem Andrzeja Wojtyny, stopy procentowe NBP są w pobliżu optymalnego poziomu.

"Stopy procentowe NBP są w pobliżu optymalnego poziomu. Rząd, uchwalając budżet z niskim deficytem, stworzył nam warunki do obniżania stóp - i to wykorzystaliśmy. Teraz ważne jest, aby nie przegapić momentu, w którym trzeba będzie być może zacieśniać politykę monetarną".

dhhnv18

W opinii Wojtyny możliwa jest rezygnacja z dalszych cięć stóp rezerwy obowiązkowej.

"Obniżka rezerwy miała być testem. Będziemy się przyglądać i prawdopodobnie następny ruch trochę się przeciągnie w czasie. A być może w ogóle z niego zrezygnujemy, gdy nie będzie do niego przesłanek albo np. instrumenty stosowane przez rząd będą z nim sprzeczne".

====================================================

DARIUSZ FILAR - 16.6 - BLOOMBERG

dhhnv18

RPP powinna skupić uwagę na obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej, ponieważ obniżki podstawowych stóp procentowych nie spowodowały rozwinięcia akcji kredytowej - uważa Dariusz Filar.

"Ostatnie cięcie stóp proc. zostało zignorowane przez rynek, dalsze obniżki stóp w obecnych warunkach nie spowodują zwiększenia akcji kredytowej. Obniżki stopy rezerwy obowiązkowej wydają się być bardziej odpowiednim narzędziem wpływu na rynek stopy procentowej".

====================================================

dhhnv18

JAN CZEKAJ - 15.6 - PAP

Zdaniem Jana Czekaja majowa dynamika CPI potwierdza, że inflacja spada zgodnie z oczekiwaniami. Decyzje dotyczące kolejnych kroków związanych ze stopami procentowymi będą mogły zostać podjęte, kiedy RPP zapozna się z założeniami czerwcowej projekcji inflacji i PKB oraz z kolejnymi danymi makroekonomicznymi.

"Gospodarka jest w stanie wolnorosnącym, w związku z tym presja inflacyjna nie ma się skąd za bardzo brać. Tego oczekiwaliśmy, że inflacja będzie spadać, tak się dzieje. Będziemy patrzeć, w jakim tempie".

dhhnv18

"Zobaczymy, co powie projekcja. Ona określi oczekiwaną ścieżkę inflacji i wzrostu PKB. Będziemy mieli projekcję, bieżące dane i będziemy mogli podjąć decyzję".

====================================================

MARIAN NOGA - 15.6 - TVN CNBC

Inflacja jest pod kontrolą zaś RPP ma przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Nie ma jednak pewności, że do obniżki dojdzie na czerwcowym posiedzeniu - hamulcem może okazać się kurs złotego, o który Rada wciąż się obawia - ocenia Marian Noga.

dhhnv18

"Myślę, że przestrzeń do obniżek stóp mamy, to nie ulega wątpliwości, z tego względu, że inflacja jest pod kontrolą. Chcemy, żeby PKB wrócił na ścieżkę zrównoważonego wzrostu, żeby zmierzał do tego potencjalnego PKB, który wynosi w Polsce gdzieś około 4,5 proc. To jest daleka droga oczywiście".

"Jeżeli jest jakiś hamulec obniżki stóp proc. to słaby kurs złotego. My się ciągle obawiamy. Ten kanał kursowy działa".

====================================================

dhhnv18

MARIAN NOGA - 15.6 - TVN CNBC

W opinii Nogi możliwe jest obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej jeszcze w tym roku w dwóch krokach po 0,5 pkt proc.

"Benchmark, który dla nas jest najważniejszy, to jest stopa rezerwy obowiązkowej EBC. To jest 2 proc. (...) Jeszcze przed nami jeden cały punkt procentowy. Jeżeli sytuacja płynnościowa na rynku będzie tego wymagała, uważam, że RPP się nie zawaha o cały punkt procentowy obniżyć stopę rezerwy obowiązkowej".

"Raczej będziemy bacznie obserwować rynek i raczej w dwóch krokach to zrobimy, po 50 pkt bazowych, myślę, że jeszcze w tym roku".

====================================================

MIROSŁAW PIETREWICZ - 15.6 - PAP

Lepsze od oczekiwań dane dotyczące majowej dynamiki inflacji poszerzają pole działania Rady Polityki Pieniężnej. Decyzja o obniżce stóp procentowych mogłaby zapaść na czerwcowym posiedzeniu - ocenia Mirosław Pietrewicz.

"Dane są lepsze od oczekiwań sformułowanych przez MF w prognozie z początku miesiąca. Pozytywnie rozszerza to pole działania RPP. Moim zdaniem oznacza to, że tworzy się obszar dla obniżek stóp procentowych. Wcześniej uważałem, że to pole zawęziło się. Wydawało się, że ich skala jest coraz bardziej ograniczona. Te dane mogą świadczyć o tym, że trzeba na nowo brać pod uwagę, że tempo spadku inflacji będzie szybsze".

"W związku z tym nieco odważniej można spojrzeć na kwestię kolejnych obniżek. Myślę, że decyzja o obniżce może być podjęta na czerwcowym posiedzeniu".

====================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 12.6 - TVN CNBC

Zdaniem Andrzeja Sławińskiego, poziom realnych stóp procentowych w Polsce jest już stosunkowo niski.

"Poziom realnych stóp procentowych w Polsce jest już stosunkowo niski, więc czy i kiedy będą dostosowania wysokości stóp procentowych, to będzie przedmiotem obrad RPP w trakcie kolejnych posiedzeń".

====================================================

MIROSŁAW PIETREWICZ - 5.6 - PAP

Członek RPP Mirosław Pietrewicz widzi przestrzeń na dość istotną obniżkę stóp, jednak wyklucza duży jednorazowy ruch. Jego zdaniem, jeśli jednak projekcja pokaże niewielki spadek inflacji, to decyzja może być utrudniona.

"Rada jest nadal w łagodnym nastawieniu. Napływają nowe dane z gospodarki. Mamy nowe projekcje, które zmieniają obraz w stosunku do poprzednich projekcji. Nie chcę określać do jakiego poziomu Rada może zejść ze stopami, jest na to za wcześnie, jednak jest jeszcze miejsce na dość istotną obniżkę stóp".

"W tej chwili nie rysuje się pole do gwałtownej jednorazowej obniżki o 50 pb na podstawie tych danych, które posiadamy".

"Jeżeli tempo spadku inflacji będzie nieznaczne lub go nie odnotujemy, co nie jest niemożliwe, jeżeli deprecjacja złotego będzie postępowała, czego również nie można wykluczyć, to decyzje będą znacznie trudniejsze".

====================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 5.6 - DZIENNIKARZOM NA KONFERENCJI

Halina Wasilewska-Trenkner obawia się, że wysokie ceny ropy mogą negatywnie wpłynąć na inflację i postuluje, aby kolejne ruchy RPP były bardzo ostrożne.

"Czekamy na wynik czerwcowej projekcji. Niepokojący jest wzrost cen ropy. One mogą się odbić w inflacji lipcowej i sierpniowej. Ruchy RPP muszą być bardzo ostrożne".

====================================================

JAN CZEKAJ - 5.6 - DZIENNIKARZOM NA KONFERENCJI

Jan Czekaj nie przewiduje, aby RPP łagodząc politykę monetarną stosowała radykalne ruchy, a ewentualne obniżki będą dostosowaniem polityki do istniejących warunków.

"Zobaczymy co będzie z produkcją, ze sprzedażą detaliczną, z płacami i wydajnością pracy. Prognozowanie jest w tej chwili utrudnione. Będziemy reagować adekwatnie".

"Ruchów radykalnych w moim odczuciu już nie będzie. To będzie już tylko dostosowanie"

====================================================

JAN CZEKAJ - 4.6 - RZECZPOSPOLITA (STRONA WWW)

Członek Rady Polityki Pieniężnej Jan Czekaj nie wyklucza kolejnych obniżek stóp procentowych, jednak jego zdaniem możliwe jest również przejście RPP do nastawienia neutralnego na czerwcowym posiedzeniu.

"Nie wykluczam takich ruchów (kolejnych obniżek stóp proc. - PAP), ale one zależą od kolejnych danych o gospodarce i od tego, czy rzeczywiście potwierdzi się to, że inflacja będzie spadać. Ta przestrzeń do kolejnych obniżek stóp zależy od tego co będzie z gospodarką. Będziemy musieli też patrzyć co robią inne banki centralne, a większość z nich nie ma już z czego obniżać stóp. A my mamy jeszcze pewien zapas amunicji".

"Może się też zdarzyć tak, że już w czerwcu RPP może przejść do nastawienia neutralnego i obserwować co się dzieje w gospodarce i co będzie dalej z inflacją".

====================================================

SŁAWOMIR SKRZYPEK 4.6 - TVN CNBC

Obniżki stóp procentowych dokonane przez Radę Polityki Pieniężnej w I kwartale tego roku powinny były być głębsze - uważa prezes NBP Sławomir Skrzypek. "Jeśli chodzi o kwestię naszej polityki monetarnej, ja zawsze mówiłem, że nasze decyzje powinny były być skoncentrowane w I kwartale. Wydaje mi się, że powinny być te decyzje głębsze, niż nastąpiły - głębsza obniżka stóp procentowych - tak aby efekt tej obniżki mógł pracować przez najdłuższą część roku 2009, żeby jeszcze na ten rok mieć wpływ".

"Niemniej niezależnie od danych jesteśmy w dalszym ciągu w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Analizujemy wszystkie dane, które napływają ze sfery realnej. Przede wszystkim w tej chwili coraz ważniejszą rolę odgrywają dla nas informacje od strony polityki fiskalnej, wiarygodne, rzetelne dane co do perspektyw polityki fiskalnej w Polsce mogą mieć bardzo duży wpływ na najbliższe decyzje".

====================================================

SŁAWOMIR SKRZYPEK - 3.6 - DZIENNIKARZOM

Rada Polityki Pieniężnej pozostaje nadal w nastawieniu łagodnym, a ostatnie szacunki inflacji nie mają wpływu na jego zmianę - powiedział dziennikarzom prezes NBP Sławomir Skrzypek.

"Jesteśmy w dalszym ciągu w nastawieniu łagodzenia polityki pieniężnej. Kwestia tego, że inflacja jest nieco wyższa niż wcześniej przewidywaliśmy wynika z czynników spoza polityki pieniężnej. Dotyczy to zwłaszcza cen kontrolowanych administracyjnie i cen regulowanych. Wyższy niż się spodziewaliśmy był również wkład cen żywności".

"W tej chwili powinniśmy się kierować w stronę celu. Dla nas istotne są teraz przede wszystkim dane ze sfery realnej oraz wiarygodne dane co do perspektyw kształtowania się polityki fiskalnej".

====================================================

MIROSŁAW PIETREWICZ - 1.6 - PAP

W opinii Mirosława Pietrewicza, jeśli czerwcowa projekcja pokaże, że w kolejnych miesiącach inflacja nie spada tak szybko, jak tego oczekiwano, może to wpłynąć na skalę i tempo obniżek stóp procentowych.

"Moim zdaniem może to wpłynąć na wielkość, tempo obniżek, ich skalę, a nie na sam kierunek działania".

"Jeżeli z projekcji będzie wynikać, że dynamika PKB będzie spadała, być może w okolice lub poniżej zera, z naszej strony powinniśmy próbować powstrzymać te niekorzystne procesy i wykorzystać narzędzie, które mamy, czyli obniżki stóp procentowych".

====================================================

DARIUSZ FILAR - 1.6 - GAZETA PRAWNA

Dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące wzrostu gospodarczego w I kwartale sugerują konieczność zaprzestania obniżek stóp procentowych - ocenia Dariusz Filar.

"Dalsze obniżki stóp procentowych byłyby możliwe w warunkach gwałtownie pogarszającej się koniunktury, zaś dane GUS dotyczące wzrostu gospodarczego w I kwartale wskazują na coś przeciwnego. Mamy stabilizację z perspektywą poprawy. To by wskazywało na konieczność zaprzestania obniżek stóp".

"Nie ma gwałtownego pogorszenia koniunktury, jest utrzymywanie się inflacji powyżej celu. Mamy szansę na powrót z inflacją do celu w roku 2010 - czyli w horyzoncie oddziaływania stóp procentowych. To wszystko wskazuje, że coraz bardziej racjonalne wydaje się ustabilizowanie stóp".

====================================================

DARIUSZ FILAR - 1.6 - GAZETA PRAWNA

W opinii Filara nie jest wykluczona kolejna redukcja stopy rezerwy obowiązkowej.

"Będziemy patrzyli przede wszystkim na to, jak po tej decyzji będą kształtowały się stopy rynkowe, czy powstrzyma ona niekorzystne zjawisko, które trwa od końca marca - czyli podążanie stopy referencyjnej NBP i stóp rynkowych w przeciwnych kierunkach".

"W pełni będziemy to mogli zobaczyć w lipcu. Jeżeli uznamy, że rynek zareagował prawidłowo, to niewykluczone, że będziemy myśleli o dalszej redukcji rezerwy obowiązkowej".

====================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 29.5 - TVN CNBC

Nie można wykluczyć, że stopy procentowe będą obniżane, ponieważ koniunktura nadal może się pogorszyć - ocenia członek RPP Andrzej Sławiński.

"Trudno wykluczyć, że stopy będą obniżane, ponieważ nadal koniunktura może się pogorszyć. Są obawy, że może się pogorszyć w stopniu większym niż wcześniej oczekiwaliśmy"

Jego zdaniem nie można wykluczyć kolejnych obniżek stóp rezerwy obowiązkowej. "Oczywiście, że nie należy ich wykluczyć, ponieważ jesteśmy od tego, żeby banki miały potrzebną im płynność, zmiany warunków działania banków z naszej strony są właśnie takie, żeby im to ułatwić".

====================================================

ANDRZEJ WOJTYNA - 29.5 - PAP

Nie jest wykluczona zmiana nieformalnego nastawienia Rady Polityki Pieniężnej na neutralne w najbliższych miesiącach - ocenia Andrzej Wojtyna.

"Poziom niepewności jest obecnie zbyt duży, aby móc sugerować, jaka będzie przyszła ścieżka stóp procentowych. Utrzymujemy wciąż nieformalne nastawienie łagodne w polityce pieniężnej, ale w zależności od tego, co przyniosą nowe dane oraz czerwcowa projekcja inflacji i PKB, będziemy podejmować stosowne decyzje".

"To będą czynniki, które spowodują albo utrzymanie tego nastawienia, albo jego zmianę na neutralne, w zależności od tego, jaki będzie ten bilans ryzyk. Nie wykluczam, że do takiej zmiany może dojść w najbliższych miesiącach".

====================================================

JAN CZEKAJ - 28.5 - PAP

Kolejne obniżki stóp procentowych w celu wsparcia wzrostu gospodarczego nie są wykluczone, jeżeli czerwcowa projekcja potwierdzi scenariusz spadku inflacji w kolejnych miesiącach - ocenia Jan Czekaj.

"Nie wykluczam kolejnych obniżek stóp procentowych, jesteśmy nadal w cyklu łagodnej polityki pieniężnej, choć to możemy w każdej chwili zmienić. Zobaczymy, jakie będą kolejne dane makroekonomiczne i będziemy reagować odpowiednio".

"Kolejne decyzje w sprawie stóp procentowych będą zależały od tego, jak będą kształtować się perspektywy dla wzrostu gospodarczego i dla inflacji. Jeżeli dla wzrostu PKB będą one słabe, a dla inflacji dobre, tzn. jej dynamika będzie się obniżać, to pewnie obniżymy stopy procentowe. Jeżeli gospodarka będzie się dźwigać szybciej, a inflacja nie będzie spadać, to pewnie nie będziemy tego robić".

====================================================

JAN CZEKAJ - 28.5 - PAP

Zdaniem Jana Czekaja nie można wykluczyć kolejnej obniżki stopy rezerwy obowiązkowej.

"Nie ma w tej chwili jakiegoś planu kolejnych obniżek stopy rezerwy obowiązkowej, ale taka możliwość istnieje".

====================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 28.5 - TVN CNBC

Halina Wasilewska-Trenkner nie skłania się ku kolejnym cięciom stóp procentowych, Rada powinna skupić się na danych z gospodarki oraz czerwcowej projekcji inflacyjnej NBP.

"Oczekujemy na to, co przyniesie nowa projekcja, pokazująca przypuszczalny rozwój sytuacji gospodarczej. (...) Z mojej strony nie ma skłonności, żeby bardzo obniżać stopy".

====================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 28.5 - POLSAT NEWS

RPP może zdecydować się na obniżkę stóp jeśli uzna, że zwiększyło się ryzyko pogorszenia koniunktury w Polsce - uważa Andrzej Sławiński. Członek RPP nie wyklucza dalszych obniżek stopy rezerwy obowiązkowej, jednak uzależnia to od reakcji banków na środowe cięcie.

"Mamy taką sytuację, że inflacja jest na podwyższonym poziomie, ale wpływają na to inne czynniki niż popyt krajowy".

"Jeśli popyt nie jest powodem, co jest rzeczą oczywistą, to jest prawdopodobne, że RPP może obniżyć stopy, jeśli uzna, że zwiększyło się ryzyko, że koniunktura pogorszy się bardziej niż wcześniej zakładano".

"Jest możliwa druga obniżka rezerwy obowiązkowej, to zależy od rozwoju sytuacji w systemie bankowym, zobaczymy jak się będzie rozwijała sytuacja".

====================================================

DARIUSZ FILAR - 28.5 - RADIO PiN

RPP może zmienić swoje nastawienie w polityce pieniężnej w tym roku, jednak podwyżki stóp procentowych są mało prawdopodobne - ocenia członek Rady Dariusz Filar.

"Nie wykluczam, że w tym roku może dojść do zmiany nastawienia".

"Podwyżki wydają się w tej chwili mało prawdopodobne, nawet jeśli nastąpi w gospodarce odbicie, nie będzie to odbicie szczególnie imponujące. Oczekiwanie, że pojawi się dodatkowa presja inflacyjna, niezależnie od tego co wnoszą ceny regulowane, żywności, ropy naftowej, wydaje się mało prawdopodobne".

===================================================

MARIAN NOGA - 27.5 - PAP

Nie można wykluczyć dalszych obniżek stóp procentowych, do najbliższej może dojść już na czerwcowym posiedzeniu - uważa Marian Noga, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Zakładam, że inflacja jest pod kontrolą, w związku z tym działania RPP powinny być nakierowane w tym wypadku na wzrost gospodarczy".

"W związku z tym nie mogę wykluczyć dalszych obniżek stóp procentowych. Ile ich jeszcze będzie - wszystko będzie zależało od tego, jak ułożą się procesy realne w gospodarce".

"Jeżeli najbliższe dane i prognozy potwierdzą to, czego się obecnie spodziewamy, że inflacja jest pod kontrolą oraz że II i III kwartał nie będą zbyt dobre, wówczas nie wykluczyłbym, że do obniżki stóp może dojść już w czerwcu. Będziemy mieć projekcję, dane o PKB za I kwartał, może jakieś zarysy nowelizacji budżetu".

====================================================

MARIAN NOGA - 27.5 - PAP

Zdaniem Mariana Nogi poziom stopy rezerwy obowiązkowej w Polsce powinien być zbliżony do EBC.

"Podzielam pogląd, że stopa rezerwy obowiązkowej w Polsce powinna być zbliżona do tej w EBC, czyli 2 proc.".

====================================================

SŁAWOMIR SKRZYPEK - 27.5 - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP

Rada Polityki Pieniężnej jest nadal w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej - poinformował prezes NBP Sławomir Skrzypek.

"W dalszym ciągu jesteśmy w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej" - powiedział.

"Ewentualne zmiany będą wyraźnie zasygnalizowane" - dodał. (PAP)

jba/ pam/

dhhnv18
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhhnv18