Zestawienie wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia

...

07.04. Warszawa (PAP) - Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w marcu.

MAREK BELKA - 4.4 - PAP

"Pojawiają się coraz częściej takie głosy z RPP (dotyczące możliwości ustabilizowania stóp NBP do końca tego roku - PAP), szereg członków Rady tak się wypowiada. Niewątpliwie sentyment jest raczej +gołębi+. Bo taka jest rzeczywistość gospodarcza".

====================================================

MAREK BELKA - 4.4 - WYKŁAD DLA UCZESTNIKÓW OLIMPIADY WIEDZY EKONOMICZNEJ

"Nie sądzę (aby w Polsce wystąpiła deflacja - PAP), bo tzw. inflacja bazowa po wyłączeniu żywności i paliw u nas jednak cały czas jest w granicach 1,0 proc. To jest bardzo nisko, ale nie spada do zera. Czyli można powiedzieć, że te towary i usługi, które są przedmiotem naszej konsumpcji, poza żywnością i paliwami, one jednak drożeją przeciętnie 1,0 proc. rocznie. Oczekiwania inflacyjne ekspertów też są w granicach 1,7 proc., to też jest ważne. No i wreszcie gospodarka jednak ożywia się. Prawdopodobnie I kwartał to jest jednak wzrost powyżej 3,0 proc. Szału nie ma, ale to jednak jest nieporównywalnie szybciej niż w gospodarce strefy euro. Innymi słowy to nie jest jednak sytuacja typowa dla deflacji i ja się osobiście nie obawiam".

====================================================

ANNA ZIELIŃSKA-GŁĘBOCKA - 1.4 - PAP

"Wskaźnik PMI w marcu ukształtował się na nieco niższym poziomie niż w lutym, ale to jest nadal dobry, satysfakcjonujący odczyt. Wskazuje on, że gospodarka powoli ożywia się".

"Jeśli obecna dynamika, obecne tendencje w gospodarce utrzymają się, jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, można rozpatrzyć przedłużenie okresu stabilizacji stóp na IV kwartał".

====================================================

JERZY OSIATYŃSKI - 21.3 - PAP

"Stopy procentowe to instrument, o którym można powiedzieć, że jest jak kij o dwóch końcach, ale nierównej grubości. Badania empiryczne nie wskazują, aby redukowanie kosztu pozyskania pieniądza było czynnikiem szczególnie pobudzającym inwestycje prywatne. Te zaś są podstawowym elementem rozstrzygającym o dynamice gospodarki oraz o jej konkurencyjności. Natomiast podnoszenie stóp procentowych skutecznie hamuje inwestycje prywatne i dynamikę gospodarczą".

"Podobnie jak w odniesieniu do wielu innych instrumentów polityki gospodarczej, dla przedsiębiorców niezwykle ważna jest przewidywalność i stabilność warunków funkcjonowania, w tym także stabilność stóp procentowych".

"Niewątpliwie w świetle obecnych prognoz - nie tylko inflacji, ale także dynamiki gospodarczej i sytuacji na rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego, uważam utrzymywanie stóp procentowych na bieżącym poziomie przez możliwie długi czas za ważną wartość dla gospodarki, zwłaszcza z punktu widzenia rachunku efektywności podejmowanych przez przedsiębiorstwa decyzji inwestycyjnych. (...) W projekcji inflacji NBP z marca 2014 roku nie znajduję dobrych powodów, aby w horyzoncie tej projekcji, czyli w latach 2014-2016, odejść od takiej polityki".

"Jak się wydaje Rada będzie w stanie utrzymać obecny poziom stóp przynajmniej do końca tego roku. Myślę, że także i w przyszłym roku. Pomoże to zapewnić przedsiębiorcom i gospodarstwom domowym poczucie stabilności i przewidywalności warunków polityki pieniężnej".

====================================================

JAN WINIECKI - 21.3 - DZIENNIKARZOM

"Do końca sezonu letniego nie widzę powodów do zmian w obecnej polityce (pieniężnej - PAP). Mamy jeszcze IV kwartał, w którym objawiać się mogą efekty wcześniejszych zmian".

====================================================

ANDRZEJ BRATKOWSKI - 20.3 - THE WALL STREET JOURNAL

"Chciałbym, by cykl podwyżek stóp rozpoczął się wcześnie i przebiegał w bardzo wolnym tempie po 0,25 pkt proc. co dwa, trzy miesiące".

"Podwyżka stóp w IV kwartale jest nadal możliwa, choć prawdopodobieństwo, że cykl podwyżek rozpocznie się w pierwszym kwartale 2015 roku jest wyższe niż wcześniej".

====================================================

JERZY HAUSNER - 17.3 - THE WALL STREET JOURNAL

"Dwa miesiące temu wierzyłem, że zbliżamy się do punktu, w którym powinno się rozpocząć zacieśnianie polityki pieniężnej, ale sytuacja się zmieniła i jestem skłonny powiedzieć, że moment na zmianę polityki pieniężnej został odsunięty w przyszłość".

W opinii Hausnera jest prawdopodobne, że neutralne nastawienie w polityce pieniężnej zostanie utrzymane do końca roku, a RPP może zaktualizować swój "forward guidance" w maju. Hausner dodał, że sytuacja gospodarcza w Polsce wygląda obecnie dobrze, to jednak napięcia między Ukrainą, a Rosją "mogą obniżyć tempo wzrostu w drugiej połowie roku".

====================================================

MAREK BELKA - 17.3 - BLOOMBERG BUSINESSWEEK

"Wiele przemawia za tym, co jest artykułowane przez niektórych członków RPP, że w zasadzie do końca tego roku należałoby się spodziewać stabilnych stóp. To oznaczałoby, że w 2015 roku, jeżeli sytuacja gospodarcza będzie dalej się tak rozwijać, jak my sądzimy, na pewno trzeba będzie myśleć o podwyżce stóp".

"W bieżącym roku wzrost PKB będzie raczej w okolicach 3,6 proc. I bardziej obawiam się nie tego, czy prognoza się sprawdzi, ale tego, że gospodarka przyspieszy szybciej i mocniej, niż szacujemy. Bo wtedy możemy znowu twardo wylądować".

====================================================

ANNA ZIELIŃSKA-GŁĘBOCKA - 11.3 - PAP

"Najnowsza projekcja NBP wskazuje na bardzo komfortowe warunki z punktu widzenia prowadzenia polityki pieniężnej. Te warunki sprzyjają polityce stabilizacji stóp. Po marcowym posiedzeniu poinformowaliśmy, że w naszej ocenie stopy procentowe mogą pozostać stabilne przez dłuższy okres, co najmniej do końca III kwartału. Obecnie trudno powiedzieć, czy ten okres może ulec wydłużeniu, czy też może będziemy zmieniać stopy procentowe. Na razie nie ma żadnej decyzji w tym zakresie. Mamy przed sobą jeszcze pół roku stabilizacji stóp. W tym czasie może się wiele wydarzyć. Choćby w związku z sytuacją polityczną związaną z Ukrainą, co może przełożyć się na pewne zawirowania gospodarcze, choć wprawdzie pewnie niewielkie".

"W związku z tym myślę, że ta perspektywa półroczna jest na ten moment wystarczająca. Skłaniam się ku ostrożnemu podejściu, mając na uwadze czynniki ryzyka. Czekamy na to, co się wydarzy przez najbliższe pół roku. To jest długi okres, dwa kwartały. Potem będziemy decydować. Nie chciałabym spekulować, co zrobimy w ostatnim kwartale".

"Do tej pory działaliśmy łagodnie, jeśli chodzi o dostosowania w polityce pieniężnej. Podejrzewam, że jakakolwiek kolejna zmiana też będzie przebiegała łagodnie. Uważam, że informacja, jaką przekazaliśmy w komunikacie nie wskazuje na to, że w ostatnim kwartale tego roku od razu będziemy się zabierali za zmiany w polityce pieniężnej. Mówimy +co najmniej+ do końca III kwartału. Naszym celem jest stabilizacja sytuacji, także poprzez nasze metody komunikowania. Na pewno nie będziemy robili nic na zapas, na wszelki wypadek. To jest logiczne".

====================================================

ANDRZEJ KAŹMIERCZAK - 10.3 - PAP

"(...) marcowa projekcja daje podstawy do tego, aby kontynuować obecny kierunek polityki pieniężnej. Zdecydowanie podpisuję się pod naszym komunikatem, który głosi, że stopy procentowe powinny pozostać niezmienione co najmniej do końca trzeciego kwartału tego roku".

"Jeżeli tendencje określone w projekcji będą się potwierdzały - a musimy je na bieżąco śledzić - to jest szansa, że także w następnych okresach ta polityka stabilizacji stóp będzie kontynuowana. O ile nie ulegną zmianie zewnętrzne uwarunkowania naszej sytuacji makroekonomicznej".

"Są pewne ryzyka dla scenariusza przyjętego w projekcji, które mogą się zmaterializować. Stąd zbyt odważna deklaracja, że przez długi okres nie będziemy zmieniać stóp procentowych byłaby bardzo ryzykowna (...)".

====================================================

ADAM GLAPIŃSKI - 10.3 - BLOOMBERG

"Wszędzie, gdzie nie spojrzeć - konsumpcja, kredyty, inwestycje - symptomy ożywienia są słabe i kruche. To nie wygląda na solidne ożywienie. To nie jest rodzaj zadowalającego wzrostu, który prowadzi do dostrzegalnej poprawy standardów życia".

"Jestem wciąż przekonany, że stopy mogą bezpiecznie pozostać bez zmian do końca tego roku. Postawa całej RPP wskazuje, że prawdopodobieństwo wzrostu stóp w tym roku jest niskie".

====================================================

ELŻBIETA CHOJNA-DUCH - 10.3 - PAP

"Jest to komfortowa sytuacja z punktu widzenia polityki stabilizowania stóp procentowych na stosunkowo niskich poziomach. Projekcja ukazuje zasadność prowadzenia takiej polityki, która sprzyja stabilizacji rynkowego kursu złotego do walut obcych. Realna stopa procentowa w Polsce nadal utrzymuje się na dodatnim poziomie".

"Przy założonej w projekcji dynamice wzrostu PKB luka popytowa kształtuje się praktycznie na zerowym poziomie, tj. - 0,7 proc. w 2014 roku oraz +0,1 proc. w 2015 i +0,3 w 2016. Oznacza to niską presję popytową w gospodarce, a co za tym idzie niską presję inflacyjną w latach 2014-2016".

"Alternatywnym wariantem, dla którego również można by wyrazić poparcie, byłoby wydłużenie okresu stabilizacji stóp do końca tego roku. Jednak w sytuacji niepewności związanej z otoczeniem zewnętrznym ostrożniejsze jest ograniczenie tego horyzontu do końca III kwartału".

"W tej chwili brakuje jakiegokolwiek uzasadnienia dla podwyższania stóp. Efektem takiego działania byłoby obniżenie i tak niskiej ścieżki inflacji oraz wyhamowanie dynamiki tempa wzrostu PKB. Mamy stabilny kurs walutowy, koniunktura na świecie wydaje się stabilizować, stopy za granicą są wciąż niskie. To wszystko sprzyja temu, aby stabilizować stopy procentowe przez możliwie jak najdłuższy okres - jeśli nie pojawią się jakieś nieoczekiwane zaburzenia".

====================================================

MAREK BELKA - 10.3 - OBSERWATORFINANSOWY.PL

"(...) na pewno nie będziemy podnosić stóp procentowych tak na wszelki wypadek. Bo takie działanie +na wszelki wypadek+ jest kosztowne dla gospodarki. Wręcz przeciwnie, chcemy ugruntować świadomość, że sytuacja jest dobra, a zachowanie Rady Polityki Pieniężnej i NBP przewidywalne i to w długim okresie czasu. Temu właśnie służyła decyzja Rady o wydłużeniu horyzontu naszego forward guidance, czyli nie zmieniania wysokości stop procentowych co najmniej do końca III kwartału 2014 r.".

"Rada - o czym mówiłem na konferencji po jej ostatnim posiedzeniu - dyskutowała nad tym (wydłużenie forward guidance do końca roku - PAP), ale postanowiła wydłużyć horyzont o kwartał. Ważne jest składanie obietnic, ale jeszcze ważniejsze jest ich dotrzymywanie. To kwestia wiarygodności polityki forward guidance i samej Rady oraz skuteczności jej działania w przyszłości. A w ocenie sytuacji gospodarki, ewentualnych zagrożeń, trzeba brać pod uwagę nie tylko nasze wewnętrzne warunki, ale także dynamicznie rozwijającą się sytuację polityczną i gospodarczą w Europie i w świecie. Raport o inflacji sporządzony został przez NBP na podstawie danych do połowy lutego. Trochę się tymczasem w świecie wydarzyło w ciągu ostatnich kilku tygodni. To podpowiada ostrożność".

====================================================

MAREK BELKA - 5.3 - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP

"Po pierwsze myślę, że projekcja inflacji i PKB dosyć jednoznacznie i z dużą siłą pokazuje nam dużą przewidywalność trendów gospodarczych, przynajmniej w krótkim okresie. I nie wynika z tego, abyśmy mogli się obawiać w czasie kilku najbliższych kwartałów jakiejś poważniejszej presji inflacyjnej".

"Wydawało nam się, że jeśli będziemy dłużej czekać (z wydłużeniem forward guidance - PAP), to myślę, że reakcje rynkowe graniczyłyby ze zniecierpliwieniem. (...) Projekcja pokazuje nam w gruncie rzeczy dość bezpieczną ścieżkę zrównoważonego wzrostu, tak długo, jak horyzont projekcji sięga, więc z czym tu czekać. Myślę, że paradoksalnie sytuacja na Ukrainie przyspieszyła naszą decyzję, aby pokazać, że nie widzimy zagrożeń dla polskiej gospodarki, a przynajmniej w kontekście prowadzenia polityki przez RPP. Chcieliśmy dać wyraz naszemu zaufaniu do siły fundamentów polskiej gospodarki, a co za tym idzie stabilności kursu złotego".

====================================================

MAREK BELKA - 5.3 - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP

"Nie ma tam obietnicy (w komunikacie RPP - PAP) podwyżki stóp po upływie III kwartału. Chciałbym wyraźnie powiedzieć, że uważamy, iż stopy powinny pozostać niezmienione co najmniej do końca III kwartału bieżącego roku, ale jednocześnie zwracam uwagę na stwierdzenie, że powinny zostać niezmienione w dłuższym okresie. Takiego sformułowania dotychczas nie było. Nie należy oczekiwać, że jak minie III kwartał, to Rada zaraz weźmie kilofy, szpadle i zabierze się do roboty i podwyższy stopy. Może tak być. Ale na pewno z tego komunikatu takiej intencji wyczytać nie można".

"Dyskutowaliśmy na ten temat (wydłużenia forward guidance do końca roku - PAP). I w końcu zdecydowaliśmy się na taki właśnie wariant (co najmniej do końca III kwartału - PAP), bez głosów sprzeciwu. Ale rzeczywiście mieliśmy różne wersje i żeśmy dyskutowali. Także taki wariant do końca roku. Myślę, że czynnikiem decydującym było to, że świat jest tak niepewny, że po prostu dajmy sobie też szansę podjąć ewentualnie taką decyzję w przyszłości. Wprawdzie żadne forward guidance, żadne zobowiązanie nie jest absolutnie bezwarunkowe. Jakby świat nam się na głowę zwalał, to przecież coś musielibyśmy robić. Z drugiej strony traktujemy tę obietnicę, tę deklarację bardzo poważnie i jeżeli obiecujemy, że w ciągu tych najbliższych 7 miesięcy nie podwyższymy stóp, to nie chcielibyśmy nawet myśleć o tym, żeby cokolwiek w tym zakresie czynić. Chcielibyśmy, żeby rynek traktował to jako absolutny, 100-procentowy zamiar".(PAP)

jba/

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinansestopy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)