Zginęły kobiety niezależne

W katastrofie zginęły wybitne kobiety, które kojarzyły się m.in. z walką o prawa pracownicze.

Zginęły kobiety niezależne

W katastrofie zginęły kobiety, które kojarzyły się m.in. z walką o prawa pracownicze. Były prawniczkami, brały udział w debatach ekonomicznych, społecznych. Czasem wzbudzały kontrowersje. Chociaż reprezentowały zupełnie inne środowiska miały swoje zdanie, cieszyły się autorytetem i przewodziły innym. Wiele kobiet chciało je naśladować.

Maria Kaczyńska. Dążyła do porozumienia

Taką osobą niewątpliwie była prezydentowa Maria Kaczyńska. Chciała porozumienia w sprawie ustawy antyaborcyjnej, gdy wiele środowisk prezentowało skrajne poglądy w tej sprawie. Popierała też in vitro i obrońców Doliny Rospudy.

Izabela Jaruga-Nowacka. Walczyła o równouprawnienie

Izabela Jaruga-Nowacka była posłanką Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Znana była z walki o równouprawnienie, w rządzie Leszka Millera była pełnomocnikiem rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. W rządzie Marka Belki pełniła funkcję wicepremiera. Zabierała głos w sprawach światopoglądowych, praw kobiet, praw człowieka, dyskryminacji mniejszości seksualnych. W Sejmie pracowała w sejmowych komisjach polityki społecznej oraz w etyki. Walczyła z dyskryminacją, ubiegała się o parytety dla kobiet w polityce,

Anna Walentynowicz. Wzbudzała kontrowersje i skrajne emocje

Anna Walentynowicz była robotnicą Stoczni Gdańskiej i bohaterką Sierpnia 1980 roku. Za niezależną działalność związkową została dyscyplinarnie zwolniona z pracy w sierpniu 1980 roku, co stało się bezpośrednią przyczyną strajku stoczniowców. W stanie wojennym stanęła przed sądem oskarżona o organizowanie strajku w grudniu 1981 roku. Została skazana na półtora roku więzienia w zawieszeniu. Była inicjatorką protestu głodowego po zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki w 1985 roku. W latach 80. krytykowała ówczesne kierownictwo NSZZ "Solidarność" skupione wokół Lecha Wałęsy. Była przeciwniczką obrad Okrągłego Stołu. Po 1989 roku nie utożsamiała się z polityką rządzących partii postsolidarnościowych. 13 grudnia 2005 roku odebrała Medal Wolności od Amerykańskiej Fundacji Ofiar Komunizmu na rzecz "Solidarności". W 2006 roku została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Była postacią kontrowersyjną, krytykowaną przez niektóre siły polityczne. Niemniej jej zasługi są ogromne.

Joanna Agacka-Indecka. Pracowała nad przepisami dotyczącymi zawodu adwokata

Joanna Agacka-Indecka, była szefową Naczelnej Rady Adwokackiej. Ostatnio uczestniczyła w debatach dotyczących zmiany przepisów dotyczących zawodu adwokata. Była najlepszym dowodem na to, że kobieta może stać na czele środowiska zdominowanego przez mężczyzn.

Jolanta Szymanek - Deresz. Profesjonalna w każdym calu

Jolanta Szymanek - Deresz była posłanką Sojuszu Lewicy Demokratycznej i wiceprzewodniczącą partii. Wcześniej była szefową Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, ceniono ja jako świetnego prawnika.

Krystyna Bochenek. Była dziennikarka, organizowała dyktando

Krystyna Bochenek była wicemarszałkiem Senatu, związana z Platformą Obywatelską. Wiele lat pracowała jako dziennikarka, organizowała akcje społeczne związane ze zdrowiem. Była też współorganizatorką ogólnopolskiego dyktanda.

Janina Fetlińska. Doktor nauk medycznych

Janina Fetlińska, była senatorem z ramienia PiS, była doktorem nauk medycznych z zakresu pielęgniarstwa.

Grażyna Gęsicka. Ekonomistka, były minister rozwoju regionalnego

Grażyna Gęsicka była posłanką Prawa i Sprawiedliwości, ale też szefową klubu parlamentarnego PiS. W rządzie Jarosława Kaczyńskiego była ministrem rozwoju regionalnego.

Aleksandra Natalli-Świat. Świetna ekonomistka

Aleksandra Natalli-Świat była wiceprezesem PiS, wiceszefową sejmowej komisji finansów publicznych, świetna ekonomistka.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (60)