Zgoda parlamentu na pomoc dla państw strefy euro

Zgromadzenie Narodowe, izba niższa francuskiego parlamentu, zaakceptowało we wtorek udział Francji w unijnym programie ratunkowym dla krajów strefy euro, pogrążonych w tarapatach finansowych. Paryż przeznaczy na ten cel do 111 mld euro.

Przegłosowana przez Zgromadzenie Narodowe nowelizacja ustawy budżetowej umożliwia Francji poręczenie pożyczek w ramach tzw. Mechanizmu Stabilizacyjnego UE dla krajów strefy euro w szczególnie trudnej sytuacji finansowej.

Łączna wartość tych pożyczek opiewa na 750 miliardów euro, z czego 250 mld ma wnieść Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Francja bierze na siebie pokrycie około jednej czwartej wkładu własnego unijnych państw - do 111 mld euro. Wcześniej podobną decyzję - na kwotę do 148 mld euro - podjął parlament Niemiec.

Za francuskim uczestnictwem w unijnej pomocy głosowało 462 deputowanych ze wszystkich najważniejszych ugrupowań, przeciw było 33 deputowanych, w tym głównie przedstawiciele partii komunistycznej.

Tak rząd, jak i opozycyjni socjaliści podkreślali podczas wtorkowej debaty, że mechanizm stabilizacyjny jest konieczny, gdyż ochroni przed rozprzestrzenianiem się "syndromu greckiego" i kładzie kres spekulacji finansowej.

Zmianę w budżecie musi jeszcze zatwierdzić w czwartek Senat, co jednak - z uwagi na układ sił politycznych - wydaje się być tylko formalnością.

7 maja parlament Francji zgodził się na udział kraju w osobnym programie ratunkowym UE dla zagrożonej bankructwem Grecji. Wsparcie to ma być przekazane w ramach wartego 110 miliardów euro pakietu pomocowego uchwalonego przez UE i MFW. Program ów zakłada, że Paryż pożyczy Atenom w ciągu trzech najbliższych lat 16,8 mld euro.

Źródło artykułu:PAP
francjafinansegrecja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)