Trwa ładowanie...
d29ocmb

Zielonogórska spółka LUG inwestuje w Argentynie

Zielonogórska spółka LUG inwestuje w prowincji Misiones w Argentynie. Otworzy tam zakład produkujący nowoczesne systemy oświetleniowe oparte o technologię LED.

Share
d29ocmb

W poniedziałek podpisała z tamtejszym Parkiem Przemysłowym umowę na budowę fabryki. W niej LUG będzie produkował oprawy oświetleniowe na lokalny rynek - poinformowała dyrektor Biura Zarządu i Komunikacji LUG S.A. Monika Bartoszak.

Na mocy umowy, na potrzeby LUG, Argentyńczycy wybudują budynek przemysłowy o powierzchni około 1,6 tys. m2. Powstanie w nim fabryka oświetlenia LED, a LUG będzie wyłącznym użytkownikiem tego obiektu i działek o powierzchni prawie 7,9 tys. m2.

Polski inwestor będzie ponosił koszty utrzymania budynku i wynikające z produkcji, a po trzech latach za kwotę nieco ponad 1,56 mln euro wykupi te nieruchomości.

Ponadto umowa zapewnia polskiemu inwestorowi rezerwację dwóch przylegających do budynku przemysłowego działek o łącznej powierzchni prawie 8,2 tys. m2 na okres czterech lat, z celem ich potencjalnego wykorzystania na potrzeby rozbudowy zakładu. Budynek został bowiem zaprojektowany w sposób modułowy, co pozwala na jego rozbudowę wraz z rozwojem biznesu LUG na rynkach Ameryki Południowej.

d29ocmb

"Cieszę się, że zapowiadana przez nas inwestycja rozpocznie się. W ciągu kilku dni +przysłowiowa łopata+ zostanie wbita w ziemię i rozpocznie się budowa, której planowane zakończenie powinno nastąpić nie później niż w terminie 10 miesięcy od dnia rozpoczęcia prac" - powiedział prezes zarządu LUG S.A. Ryszard Wtorkowski.

Budowę fabryki na potrzeby LUG sfinansuje Perque Industrial Posadas S.A.P.E.M - to park przemysłowy, w którym jednym z udziałowców są władze prowincji Misiones. W zakładzie znajdzie zatrudnienie kilkadziesiąt osób.

W Argentynie będą produkowane wyłącznie oprawy oświetleniowe w technologii LED, ze szczególnym naciskiem na oprawy dedykowane przestrzeniom miejskim, czyli ulicom, parkingom, parkom i budynkom publicznym.

Fabryka będzie zarządzana przez powoływaną właśnie spółkę LUG Argentina, która wejdzie w skład Grupy Kapitałowej LUG S.A. Nie będzie to jedyna spółka zielonogórskiej firmy w Ameryce Południowej. Pierwszą LUG założył w Brazylii, prowadzi ona działalność o charakterze handlowym.

d29ocmb

"Budowa fabryki w Argentynie to bardzo atrakcyjna inwestycja, która pozostawia nam dużą swobodę przyszłego rozwoju w tamtej części świata. Jednocześnie wszelkie decyzje w sferze zwiększenia naszego udziału możemy odłożyć na kilka lat, co pozwoli nam lepiej zarządzać ryzykiem" - wyjaśnił Wtorkowski.

Lokalizacja fabryki właśnie w argentyńskiej prowincji Misiones nie jest przypadkowa. LUG zawarł duży kontrakt z władzami tego regionu na dostawy nowoczesnego oświetlenia na potrzeby przestrzeni miejskich. Wartość umowy opiewa na 20,6 mln euro.

Zielonogórska spółka poinformowała także o swoich planach dotyczących rozbudowy jej centrum badawczo-produkcyjnego w Nowym Kisielinie k. Zielonej Góry. Te powstało niecałe dwa lata temu, jako drugi zakład LUG w całości dedykowany technologii LED.

Nowa hala produkcyjno-magazynowa zwiększy powierzchnię zakładu o 1,5 tys. m2. Obiekt ma być gotowy w ostatnim kwartale tego roku, a koszt inwestycji oszacowano na ok. 2,3 mln zł netto.

d29ocmb

"Chcemy nieustannie się rozwijać, a to wymaga wychodzenia naprzeciw potrzebom naszych partnerów biznesowych. Skoro potencjał naszego portfela zamówień dynamicznie wzrasta, to reagujemy i dostosowujemy się do sytuacji. Elastyczność, szybkość reakcji i możliwość kreowania spersonalizowanych rozwiązań stanowią o naszej przewadze konkurencyjnej" - powiedział Wtorkowski.

LUG S.A. to spółka holdingowa Grupy Kapitałowej LUG S.A. zajmująca się produkcją profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych. Grupa sprzedaje swoje produkty w Polsce oraz w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.

Firma z siedzibą w Zielonej Górze posiada 27 lat doświadczenia w tej branży. Od 2008 roku funkcjonuje jako Grupa Kapitałowa, która posiada pięć spółek zależnych - w Polsce, Niemczech, Brazylii, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie. Od 10 lat LUG S.A. jest notowana na rynku NewConnect zarządzanym przez warszawską GPW.

W poprzednim roku przychody Grupy Kapitałowej LUG S.A. wyniosły 121,8 mln zł, a zysk 3,1 mln zł. Firma zatrudnia obecnie w swoich zakładach blisko 550 osób.

d29ocmb

Podziel się opinią

Share
d29ocmb
d29ocmb